Jeśli mamy rozmawiać o tym, co jest w mediach, to nie możemy ograniczać się do telewizji publicznej. Dyskusja powinna mieć wymiar szerszy. To nie jest tak, że TVP jest medium, które w jakiś niestandardowy sposób spełnia swoją misję, a z drugiej strony mamy media, które są znakomite i bez skazy
—mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jacek Sasin, poseł PiS, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.
CZYTAJ WIĘCEJ: PILNE. Premier po spotkaniu z szefami klubów i kół parlamentarnych ws. tragedii w Gdańsku: „Atmosfera była bardzo dobra”
wPolityce.pl: Prawie cała parlamentarna opozycja, bez Ryszarda Petru, odpowiedziała pozytywnie na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego i stawiła się wczoraj na spotkaniu z szefem rządu. Takie spotkania staną się obrazkiem, który będziemy widzieć częściej?
Jacek Sasin: Myślę, że byłoby dobrze, gdyby takie spotkania się od czasu do czasy odbywały, ale nie chodzi przecież o to, aby większość parlamentarna uzyskiwała poparcie opozycji dla wszystkich swoich rozwiązań, bo byłoby to oczekiwanie nierealistyczne. Różnimy się w zbyt wielu kwestiach.
Wydaje się, że są jednak kwestie, które łączą, jak chociażby bezpieczeństwo.
Oczywiście, są takie obszary i takie rozwiązania, które mogą być przyjmowane w pełnym konsensusie. Myślę, że obszar bezpieczeństwa jest jednym z nich. W przeszłości jednak i tutaj nie udawało się znaleźć wspólnego języka. Przypomnę prace na ustawą antyterrorystyczną na początku kadencji, która dawała służbom możliwość skutecznego chronienia Polaków przed zagrożeniami, które jak widzimy w Europie są faktem. Wtedy opozycja przypuściła frontalny atak zarzucając nam niecne pobudki. Dobrze by było, aby w zastanawiając się nad tym, jak wygląda dzisiaj debata w Polsce, żebyśmy się również zastanowili jak unikać tego typu sytuacji jak przy ustawie antyterrorystycznej.
Podczas spotkania rozmawiano także o języku debaty publicznej. Tomasz Rzymkowski relacjonując przebieg spotkania mówił, że padł apel, aby eliminować z własnych środowisk osoby, który nie są skore do poszanowania godności drugiego człowieka. Czy w Prawie i Sprawiedliwości dojdzie teraz do wyciszenia najradykalniejszych głosów?
Myślę, że nie chodzi o to, aby komuś zamykać usta. Remedium na to, z czym mieliśmy i mamy jeszcze do czynienia, nie może być cenzura. Chodzi o to, aby nie było przyzwolenia dla tego typu wypowiedzi, które albo są nieprawdziwe, albo przekraczają dopuszczalną granicę krytyki. Przypomnę tutaj chociażby wypowiedź Grzegorza Schetyny o „szarańczy”. To nie są wypowiedzi, które powinny padać z ust jakiegokolwiek polityka, a już z pewnością nie powinny padać z ust liderów politycznych, bo one budują pewne przyzwolenie dla jeszcze ostrzejszych wypowiedzi. Chodzi o to, aby nie uderzać się w cudze piersi, ale spróbować dostrzec to, co dzieję się we własnych szeregach. Ten apel dotyczy właśnie tego, aby nie zaczynać od oskarżania innych, tylko zastanowić się najpierw, czy we własnym środowisku nie można spowodować, aby język i sposób uprawienia polityki był inny niż dotychczas.
Opozycja apeluje o zmiany w Telewizji Publicznej. Czy premier Morawiecki wsłucha się w ten głos?
Po pierwsze, premier nie jest od tego, aby decydować o tym, kto jest prezesem Telewizji Polskiej, Od tego są odpowiednie instytucje - Rada Mediów Narodowych. Jest również określona kadencja, na którą szef TVP jest powoływany i przerywanie jej byłoby działaniem mocno nadzwyczajnym i budzącym wątpliwości, co do niezależności tych mediów. Jest pytanie czy dzisiaj są podstawy, aby tego typu decyzje podejmować.
Co innego dymisja prezesa Kurskiego, a co innego dyskusja nad tym, co oglądamy w TVP.
Jeśli mamy rozmawiać o tym, co jest w mediach, to nie możemy ograniczać się do telewizji publicznej. Dyskusja powinna mieć wymiar szerszy. To nie jest tak, że TVP jest medium, które w jakiś niestandardowy sposób spełnia swoją misję, a z drugiej strony mamy media, które są znakomite i bez skazy. Trzeba oceniać całość tych działań, trzeba dostrzec, że telewizja publiczna jest dzisiaj ważnym elementem pluralizmu medialnego. Obywatele mają prawo do tego, aby móc wsłuchiwać się w różne głosy i tutaj TVP spełnia ogromną rolę.
Rozmawiał Kamil Kwiatek
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/431245-nasz-wywiad-sasin-nie-mozna-przerwac-kadencji-prezesa-tvp