Silniejsze i równiejsze państwa członkowskie spowodują, że Unia Europejska będzie silniejsza; należy stosować te same standardy dla wszystkich państw - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Morawiecki dla BBC: Najlepszym scenariuszem byłby ten, gdyby Brytyjczycy zdecydowali o pozostaniu swego kraju w UE
Morawiecki akcentował podczas panelu „The New Impetus for Europe”, że Polska jest jednocześnie proeuropejska, proamerykańska i „dumna ze swoich osiągnięć”.
W swoim wystąpieniu szef rządu zaznaczył, że sam patrzy na europejską tożsamość poprzez różnorodność, bo - jak ocenił - Europa jest zróżnicowana.
Szef polskiego rządu powiedział, że istotne jest obecnie przywrócenie poczucia sprawczości obywatelom UE, a ponowne przemyślenie przejrzystości procedur, procesu legislacyjnego byłoby - jego zdaniem - właśnie przywróceniem poczucia sprawczości i władzy obywatelom państw członkowskich.
Musimy zadać sobie także pytanie, czy UE będzie silniejsza z silnymi państwami członkowskimi czy słabsza? Moja odpowiedź jest taka, że silniejsze i równiejsze państwa członkowskie spowodują, że UE będzie silniejsza
— oświadczył Morawiecki.
W tym kontekście akcentował także rolę społeczeństw państw członkowskich.
Głos ludu to nie jest populizm
— mówił premier.
Ocenił przy tym, że niektóre ruchy polityczne w Europie są „stygmatyzowane” przez określanie ich jako „populistyczne”.
To sygnał, co dzieje się wokół nas, że ludzie chcą mieć (wpływ na) władzę, chcą lepiej rozumieć i wiedzieć np. jak działają instytucje europejskie
— mówił Morawiecki. Według niego z perspektywy społeczeństw szczególny jest namysł nad tym, jak funkcjonuje obecnie proces decyzyjny w UE.
Premier pozytywnie ocenił natomiast dotychczasowe unijne programy strukturalne, w tym politykę spójności.
Będę bardzo wspierał kontynuację tych bardzo dobrych programów w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych
— zadeklarował szef polskiego rządu
Morawiecki ocenił również, że z ekonomicznego punktu widzenia w Europie zaniedbana została kwestia równości.
W Polsce w ciągu ostatnich paru lat pogodziliśmy dwie kwestie o ogromnym znaczeniu dla całej ludności: silny wzrost gospodarczy, niski lub bliski zeru deficyt budżetowy i jednocześnie zaprezentowaliśmy podejście oparte na solidarności z różnymi grupami społecznymi
— mówił premier.
Polska jest bardzo proeuropejska, dumna ze swoich osiągnięć i proamerykańska. Niewiele krajów w Europie jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska
— ocenił Morawiecki.
Szef polskiego rządu krytykował również funkcjonowanie rajów podatkowych.
Są raje podatkowe na świecie, w tym i w Europie; to państwa, które wykorzystują swoją władzę lub nadużywają swoich systemów podatkowych na szkodę innych krajów, musimy to zatrzymać, to nie pomaga UE w budowaniu zaufania
— mówił Morawiecki.
Dziękował przy tej okazji prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi i kanclerz Niemiec Angeli Merkel za wsparcie dla pomysłu wprowadzenia podatku cyfrowego.
Premier ocenił także, że jedną z istotną kwestii w Europie jest dziś unikanie stosowania tych samych standardów przez różne państwa. W jego ocenie np. Włochy zostały potraktowane w UE inaczej, niż Francja.
Jest (obecne) to poczucie dumy, potrzeby równości, równych standardów i musimy stosować te same standardy dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej
— powiedział szef polskiego rządu.
Morawiecki odniósł się także do kwestii migracji i ocenił, że nie można zignorować tego, co dzieje się na wschodniej flance NATO po agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 roku.
Miliony ludzi z Ukrainy wyemigrowało do Polski i niektórzy z nich są uchodźcami
— oświadczył. Morawiecki stwierdził również, że polskie procedury pozwalają na szybką adaptację Ukraińców m.in. na rynku pracy, stąd niewielu z nich rejestruje status uchodźcy.
Premier nawoływał również do wspierania pomysłu unii rynków kapitałowych. Ocenił przy tym, że UE bardziej niż USA jest zależna od sektora bankowego, w tym kredytów, a unia rynków kapitałowych mogłaby wnieść nową dynamikę zwłaszcza dla klasy średniej w Europie.
Unia rynków kapitałowych to unijna inicjatywa, która ma pogłębić i bardziej zintegrować rynki kapitałowe 28 państw członkowskich UE poprzez m.in. zapewnienie zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom nowych źródeł finansowania, zredukować koszty pozyskiwania kapitału i przyciągnąć do UE więcej inwestycji zagranicznych.
Na koniec swojego wystąpienia Morawiecki akcentował również rolę II wojny światowej i powojennego układu sił w Europie. W jego ocenie miało to bardzo duży wpływ na możliwości rozwoju gospodarczego poszczególnych państw, a Polska - jak podkreślał - na 50 lat znalazła się za żelazną kurtyną, co zahamowało rozwój gospodarki.
Podczas drugiego dnia pobytu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z szefem firmy Apple Timem Cookiem, a także z ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire’em.
Jak poinformowała kancelaria premiera w czwartek podczas pobytu w Davos szef polskiego rządu spotkał się też z chińskim ekonomistą prof. Justinem Yifu Linem.
Morawiecki wziął też udział w panelu pt. „The New Impetus for Europe”, w którym uczestniczyli także m.in. szefowie rządów Irlandii - Leo Varadkar oraz Holandii - Mark Rutte.
Premier odwiedził również w czwartek Dom Polski w szwajcarskim Davos, który uruchomiono z inicjatywy PZU i Banku Pekao S.A. Spotkał się tam z rumuńską wicepremier Aną Birchall, która wzięła udział w debacie na temat rosnących wyzwań cyfrowych w Europie Środkowej.
Po spotkaniu z przedstawicielką rumuńskiego rządu Morawiecki został zapytany przez Polskie Radio, czy Polska jest zabezpieczona na wypadek np. tego, że brexit mocno uderzy w europejską gospodarkę.
Polska jest zabezpieczona dużo lepiej, niż wiele innych krajów, ponieważ jednym z zabezpieczeń zawsze jest polityka monetarna, która u nas jest w inny sposób prowadzona niż w Europejskim Banku Centralnym, czy innych regionach świata
— zaznaczył premier.
Dodał, że mamy stopy procentowe na poziomie 1,5 proc. i to pozwala zareagować w polityce monetarnej.
Jest wiele banków centralnych świata i to takich najbardziej podstawowych, które mają stopy na poziomie zerowym, blisko zera lub na poziomie ujemnym. Wczoraj również rozmawialiśmy o tym w kontekście amerykańskim
— powiedział Morawiecki.
Prawdopodobnie będzie znacznie mniej podwyżek, kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, to też pozwoli uspokoić sytuację i przyczyni się do stabilizacji wzrostu gospodarczego
— ocenił premier.
Jak powiedział, 3,5 proc. wzrostu przewidywanego przez Bank Światowy, przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy na ten rok dla globalnej gospodarki, „to naprawdę nie jest zły wynik”.
Ja się tylko cieszę, że Polska urośnie prawdopodobnie więcej, a więc tak jak w minionym roku 2018, nasz wzrost oscylował wokół 5 proc. i zaskoczył wszystkich, tak myślę, że i w tym roku zaskoczymy pozytywnie
— podkreślił Morawiecki.
Dziennikarz dopytał, czy zeszłoroczny wzrost gospodarczy „to będzie piątka z przodu; 5 proc. co najmniej”.
Myślę, że będzie ten wzrost oscylował wokół 5 proc.
— podkreślił premier.
Morawiecki został też zapytany o prognozy na ten rok - czy będą takie, jak zakładają ekonomiści, czy „polska gospodarka znowu zaskoczy”.
My założyliśmy ostrożnie, konserwatywnie, w naszym budżecie wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc., wzrost inflacji 2,3 proc. Sądzę, że możemy rzeczywiście zaskoczyć „po pozytywnej stronie mocy”, ale dobrze jest w polityce gospodarczej prezentować dane konserwatywne, dane ostrożne, bo wtedy całe otoczenie świata finansowego, które przecież uczestniczy we wzroście gospodarczym w bardzo jednoznaczny sposób, nie jest zaskakiwane negatywnymi danymi, tylko pozytywnymi, a to przekłada się na pozytywną atmosferę wokół danego kraju
— podkreślił Morawiecki.
Premier przybył do Szwajcarii w środę po południu. W planie wizyty znalazły się m.in. spotkania z szefową VISA Europe, prezesami AT&T Communications, Apple oraz premierami: Hiszpanii, Irlandii, Holandii, Armenii, Gruzji i Czarnogóry.
Dom Polski jest częścią kampanii #PolandCanDoNation, która ma na celu promocję Polski. W polskim pawilonie organizowane są spotkania, w trakcie których odbywają się dyskusje na temat globalnych trendów jak rewolucja przemysłowa 4.0, biotechnologia, sztuczna inteligencja i cyfryzacja.
49. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się od 22 do 25 stycznia. Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych. Tematem przewodnim tegorocznego forum jest Globalizacja 4.0.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/430957-morawiecki-w-davos-polska-jest-zabezpieczona-ws-brexitu