Dzisiaj, kiedy wkraczamy w kolejne stulecie niepodległości, chcemy pielęgnować wartości, które do naszej wspólnoty politycznej wnieśli chłopi, a które konstytuują nowoczesny naród polski – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym na obchodach 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa.
W niedzielę w Wierzchosławicach w Małopolsce, rodzinnej wsi Witosa, odbyły się uroczystości z okazji 145. rocznicy urodzin tego wybitnego działacza chłopskiego i premiera II RP. Obchody zorganizowała NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Morawiecki apeluje: Uczyńmy naszą debatę publiczną spokojniejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem
Wartości te – wymienił prezydent w liście odczytanym przez jego doradczynię Barbarę Fedyszak-Radziejowską - to wierność tradycji i zwyczajom, tożsamości i kulturze.
To głęboki szacunek do ziemi ojczystej i ludzkiej pracy, która żywi rodziny i cały naród. To wytrwałość, zaradność i aktywność. To umiejętność samoorganizacji, solidarnej współpracy i wzajemnej pomocy. To wreszcie dążenie do rozwoju i kształcenia, wdrażania nowych technik i udoskonalania metod pracy dla dobra wspólnego
— zaznaczył prezydent.
PEŁNA TREŚĆ LISTU:
Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Wierzchosławicach na obchodach 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji chcę złożyć hołd pamięci ojca ruchu ludowego i jednego z sześciu ojców niepodległości. Chcę też podziękować „Solidarności” rolniczej za kultywowanie idei, które właśnie stąd, z Wierzchosławic, wzięły swoje źródło. Nade wszystko zaś chcę gorąco podziękować mieszkańcom wsi polskiej za masowy udział w obchodach stulecia odrodzenia się wolnej Rzeczypospolitej.
Ze wzruszeniem wspominam wizytę na zeszłorocznych obchodach Witosowych. U progu roku jubileuszowego miałem zaszczyt i przyjemność tu, w stolicy ruchu ludowego, uczcić zasługi tego największego stronnictwa ówczesnej Polski i jednej z najważniejszych postaci w dziejach najnowszych naszego narodu. Złożyłem także wtedy kwiaty na grobie najbliższego współpracownika Witosa, Stanisława Mierzwy, skazanego w procesie szesnastu przywódców Polski Podziemnej w Moskwie oraz w procesie krakowskim działaczy PSL i WiN, zaś 11 listopada 2018 roku uroczyście wręczyłem nadany mu pośmiertnie Order Orła Białego. Poprzez te symboliczne gesty chciałem podkreślić, jak wielką wagę dla naszego suwerennego państwa – dla odzyskania, obrony i odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej – ma ruch ludowy i wieś polska.
Dziękuję za to, że lokalne społeczności rolnicze w całym kraju włączyły się w to wielkie narodowe świętowanie, czcząc bohaterów Niepodległej – przywódców, działaczy, żołnierzy, którzy zapisali piękne karty w dziejach swoich miejscowości i całej Ojczyzny. To ci ludzie budowali i umacniali Rzeczpospolitą u podstaw, we wszystkich wsiach i regionach. Oni też ją obronili, gdy była śmiertelnie zagrożona. Oni wreszcie przenieśli dziedzictwo i tożsamość przez czasy terroru i represji. Byli niezmiernie liczni, ale o wielu historia długo milczała. Mam na myśli zwłaszcza ofiary zbrodni komunistycznych: ok. dwóch tysięcy więzionych i ponad stu zabitych w okresie tużpowojennym i w latach 80. Wszyscy oni są bohaterami polskiej wsi i całego narodu polskiego.
Dzisiaj, kiedy wkraczamy w kolejne stulecie niepodległości, chcemy pielęgnować wartości, które do naszej wspólnoty politycznej wnieśli chłopi, a które konstytuują nowoczesny naród polski. To wierność tradycji i zwyczajom, tożsamości i kulturze. To głęboki szacunek do ziemi ojczystej i ludzkiej pracy, która żywi rodziny i cały naród. To wytrwałość, zaradność i aktywność. To umiejętność samoorganizacji, solidarnej współpracy i wzajemnej pomocy. To wreszcie dążenie do rozwoju i kształcenia, wdrażania nowych technik i udoskonalania metod pracy dla dobra wspólnego.
Pamiętając o tych zasługach i wkładzie wsi i ruchu ludowego w historię Rzeczypospolitej, dumni z dokonań przodków i naszych własnych osiągnięć, chcemy iść w przyszłość z wiarą we własne siły i możliwości. Chcemy służyć własnemu suwerennemu państwu, a zarazem korzystać z pełni praw i swobód, które tylko ono może naszemu narodowi zagwarantować. Chcemy rozwijać nasze małe ojczyzny, aby żyło się w nich coraz dostatniej i bezpieczniej. Na tej drodze wieś polska odgrywa rolę równie fundamentalną, jak przed stuleciem: jest ostoją polskości, a owoc pracy rolników i hodowców – zdrowa rodzima żywność – ma znaczenie strategiczne dla całego narodu.
Raz jeszcze dziękując za uświetnienie jubileuszu, niech będzie mi wolno wyrazić nadzieję, że pamięć, którą ożywiają i umacniają wydarzenia rocznicowe, będzie dla nas i naszych następnych pokoleń inspiracją do pracy dla coraz lepszej, sprawiedliwszej, nowocześniejszej Polski w XXI wieku.
Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/430340-prezydent-duda-skladam-hold-ojcu-ruchu-ludowego