W dniu 17 stycznia 2019 roku, podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych dyskutowano o konieczności powołania Nadzwyczajnej Podkomisji ds. GetBack. Po ponad 3-godzinnym spotkaniu podjęto decyzję o powołaniu przedmiotowej Podkomisji, której celem jest skupienie się na wyjaśnieniu afer związanych z GetBack (afera Bankowej piramidy finansowej, afera spółki GetBack, afera Audytorska) oraz pomoc poszkodowanym Polakom w odzyskiwaniu ich oszczędności. Podczas dyskusji poruszono wiele wątków związanych z przedmiotowymi aferami, w szczególności w zakresie naruszenia zaufania do sektora bankowego, niewłaściwego nadzoru nad rynkiem finansowym, podejrzenia dot. spirali handlu pakietami długów pomiędzy bankami a GetBack. Przedstawiciele Stowarzyszenia w tym jeden z Członków Rady Wierzycieli GetBack przedstawili wiele nieprawidłowości związanych z handlem pakietami długów, który mógł nosić znamiona mechanizmu piramidy finansowej a zaangażowane w niego było wiele banków.
CZYTAJ TAKŻE: NASZ NEWS. Powstanie podkomisja, która wyjaśni największą aferę finansową III RP? Poszkodowani złożyli wniosek w Sejmie
TYLKO U NAS. Afera wokół GetBack: zwróćmy uwagę na precedensowy proces w Katowicach…
Wiceprzewodniczący Komisji, Pan Poseł Janusz Szewczak wskazał, iż od dłuższego już czasu oczekuje na przekazanie mu obiecanego przez Wiceprzewodniczącego KNF Pana Marcina Pachuckiego raportu odnośnie GetBack i jednego z banków który oferował na masową skalę obligacje. Podobne zastrzeżenia co do współpracy z KNF wskazał przedstawiciel NIK. Prezes „Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack”, Artiom Bujan skomentował to „Lekceważenie przez Kierownictwo KNF – Zastępcę Przewodniczącego wniosków konstytucyjnych organów kontrolnych oraz Posłów Sejmu RP wskazuje na ogromne problemy w nadzorze nad rynkiem finansowym w Polsce. Kto w takiej sytuacji jest władny aby zrobić porządek w KNF i przywrócić zaufanie milionów Polaków do sektora bankowego w Polsce? Bez prawidłowego wyjaśnienia afer związanych z GetBack oraz zwrotu w całości oszczędności oszukanym Polakom, nie ma szans na prawidłowy rozwój rynku bankowego w Polsce”. „Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.” od września 2018 roku zwracało się wielokrotnie do Posłów Prawa i Sprawiedliwości o powołanie tej nadzwyczajność stałej podkomisji, w końcu się udało.
Przedstawiciele Stowarzyszenia wskazali na konieczność bardziej aktywnego działania organów administracji państwowej, które posiadają możliwości w zakresie wyjaśnienia afer związanych z GetBack i wspomożenia oszukanych obywateli. Kluczowa w chwili obecnej jest Prokuratura Regionalna w Warszawie, która powinna jak najszybciej zainicjować postępowania cywilne w sądach powszechnych przeciwko nieuczciwym firmom, które wrabiali obywateli w obligacje GetBack, w przeciwnym wypadku możemy nic nie odzyskać. Obecnie Przedstawiono również problemy w zakresie ustalenie pełnej listy osób poszkodowanych w aferze GetBack. W ciągu 9 miesięcy nie udało się sporządzić takiej listy, która powinna być przygotowana niezwłocznie po wybuchu afery w kwietniu 2018 roku. Ponadto liczący prawdopodobnie kilkaset stron raport KNF, który jest podstawą do wpisania jednego z Banków zaangażowanego w dystrybucję obligacji GetBack na listę ostrzeżeń publicznych, powinien być niezwłocznie przekazany poszkodowanym Polakom w aferze GetBack. Ujawnienie tego raportu, w formie uwzględniającej ochronę informacji wrażliwych jest wręcz niezbędny do skutecznego dochodzenia roszczeń przez oszukanych Polaków. Bezpodstawne odmowy w zakresie ujawnienia poprzez przekazanie poszkodowanym w aferze mającym swój interes prawny, raport który przedstawia wiele niepokojących informacji oraz praktyk rynkowych o kondycji polskiego sektora bankowego i nadzoru nad nim jest bardzo niepokojącym sygnałem. Niezrozumiała jest również postawa obecnego Kierownictwa KNF, które powinno być głównym zainteresowanym w pełnym wyjaśnieniu tych afer. Tym bardziej, że duże szkody powstałe na majątku Polaków wprost związane są z brakiem lub nieprawidłowym nadzorem nad rynkiem finansowym w Polsce w ciągu ostatnich lat. Tylko pełne ujawnienie winnych i beneficjentów przestępczego procederu może doprowadzić do przywrócenia zaufania milionów Polaków do sektora bankowego. Ukrywanie a przez to obrona interesów nieuczciwych podmiotów nie są i nigdy nie będą skuteczną drogą do wyjaśnienia afer związanych z GetBack.
Przedstawiciele Stowarzyszenia oczekują konkretnych propozycji mogących doprowadzić do szybkiego zwrotu utraconych oszczędności w całości, które lokowano w bankach (banki oferujące inwestycje GetBack przedstawiały ją jak coś bezpiecznego a nawet bezpieczniejszą od tradycyjnych lokat bankowych). Tak aby afera GetBack stała się również punktem zwrotnym w rozwoju rynku finansowego w Polsce a wzorem do tego powinien być sposób rozwiązania skutków afery Madoffa w USA.
„Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.” reprezentuje okradzionych w „aferze GetBack”, która dotknęła skutkami ponad 9 tysięcy osób a łączne utracone oszczędności to blisko 3 miliardy złotych. Prowadzona grupa przez członków Stowarzyszenia na Facebooku (obecnie około 2 tysięcy członków) oraz samo Stowarzyszenie jest praktycznie jedyną społecznością w Polsce o takim zasięgu i skali działania.
Komunikat Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/430236-powstala-nadzwyczajna-stala-podkomisja-ds-getback
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.