W wieku 87 lat zmarł operator, profesor sztuk filmowych Wiesław Zdort, twórca zdjęć do takich dzieł polskiej kinematografii, jak m.in. „Sól ziemi czarnej” czy „Dekalog I”. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
O śmierci operatora poinformował PAP we wtorek jego syn Dominik Zdort.
Wiesław Zdort urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Warszawie. Był absolwentem wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Do 1959 r. pełnił rolę asystenta operatora Kurta Webera. Współpracował również z Jerzym Lipmanem i Jerzym Wójcikiem. Na początku swojej drogi zawodowej stworzył m.in. fotosy do filmu „Popiół i diament” (1958 r.) w reż. Andrzeja Wajdy.
Debiutem Zdorta jako samodzielnego autora zdjęć był film „Tarpany” w reż. Kazimierza Kutza (1961 r.). W późniejszych latach wielokrotnie współpracował z Kutzem m.in. przy filmach „Milczenie” (1963 r.), „Upał” (1964 r.), „Sól ziemi czarnej” (1970 r.), „Wkrótce nadejdą bracia” (1985 r.) i „Zawrócony” (1994 r.).
Wiesław Zdort był także twórcą zdjęć do wielu innych dzieł polskiej kinematografii, w tym „Dekalogu I” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego (1988 r.), „Przekładańca” w reż. Andrzeja Wajdy (1968 r.), „Bruneta wieczorową porą” w reż. Stanisława Barei (1976 r.) oraz seriali telewizyjnych, m.in. „Syzyfowe prace” (1998 r.) i „Szaleństwo Majki Skowron (1976 r.). Pracował także przy wielu filmach swojej żony Barbary Sass-Zdort, m.in. „Tylko strach” (1993 r.), „Jak narkotyk” (1999 r.) i „W imieniu diabła” (2013 r.).
Wiesław Zdort stworzył ponadto zdjęcia do kilku spektakli Teatru Telewizji, w tym m.in. „Szklanego klosza” (1996 r.), „Nocy Helvera (2000 r.) i „Gier miłosnych” (2003 r.) - wszystkie w reż. Barbary Sass-Zdort.
Od 1987 r. wykładał na wydziale operatorskim swojej macierzystej uczelni, a w 1995 r. uzyskał tytuł profesora sztuki operatorskiej.
Wiesław Zdort był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę. W 1970 r. na festiwalu w Łagowie otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmu „Sól ziemi czarnej” w reż. K. Kutza, a dwa lata później, w 1972 r. za obraz „Słońce wschodzi raz na dzień” w reż. Henryka Kluby. W 1996 r. podczas festiwalu w Gdyni nagrodzono go za zdjęcia do filmu „Pokuszenie” w reż. Barbary Sass. W 2005 r. Wiesław Zdort razem z Kazimierzem Kutzem zostali nagrodzeni jako polski duet reżyser - operator podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Cameraimage” w Łodzi.
Operator zmarł 14 stycznia. Miał 87 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek o godz. 10.15 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Odszedł jeden z najważniejszych twórców polskiej kinematografii - oświadczył we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, odnosząc się do informacji o śmierci wybitnego operatora filmowego Wiesława Zdorta.
Odszedł wybitny operator filmowy Wiesław Zdort, jeden z najważniejszych twórców polskiej kinematografii. Autor zdjęć do wielu cenionych filmów Kutza. Wielokrotnie nagradzany i doceniany na zawsze pozostanie w naszej pamięci
— napisał Gliński w oświadczeniu zamieszczonym na stronie MKiDN.
Zdort zmarł w wieku 87 lat. Był operatorem, profesorem sztuk filmowych, twórcą zdjęć do takich dzieł polskiej kinematografii, jak m.in. „Sól ziemi czarnej” i „Dekalog I”. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek na Powązkach Wojskowych w Warszawie. O śmierci operatora poinformował PAP we wtorek jego syn Dominik Zdort.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/429671-nie-zyje-operator-filmowy-wieslaw-zdort-mial-87-lat