Wizyta wicepremiera Włoch Matteo Salviniego w Warszawie jest szeroko komentowana w prasie na całym świecie. Salvini podkreślił, że „Polska i Włochy będą częścią nowej wiosny w Europie, renesansu europejskich wartości”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważne przesłanie wicepremiera Salviniego w Warszawie: Polska i Włochy będą częścią nowej wiosny w Europie, renesansu wartości
Szef włoskiego MSW Matteo Salvini deklarował w Warszawie, że Polska i Włochy mogą rozpocząć „europejską wiosnę” zdolną do przełamania w wyborach do PE dominującą w UE „oś Niemiec i Francji” - relacjonują brytyjskie media jego środową wizytę w polskiej stolicy.
Opisując jednodniową wizytę włoskiego wicepremiera i szefa współrządzącej Ligi brytyjskie gazety koncentrują się na jego wysiłkach w tworzeniu politycznego sojuszu przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przyjazd do Polski to jego „najnowsza próba rekrutacji eurosceptycznych sojuszników w rozwijającej się konfrontacji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem czy niemiecką kanclerz Angelą Merkel” - zauważa „Telegraph”.
Podobnie pisze „Financial Times”, który wskazuje, że ten popularny włoski polityk „tworzy relacje z innymi antymigranckimi prawicowymi przywódcami w Europie”, wśród których wymienia liderkę francuskiego Zjednoczenia Narodowego (dawnego Frontu Narodowego) Marine Le Pen.
Polski rząd Prawa i Sprawiedliwości podziela antymigracyjne poglądy Salviniego, a także silny nacisk na tradycyjne wartości
— ocenia londyńska gazeta.
Jednocześnie „FT” odnotowuje, że szef MSW w Rzymie to „jawny zwolennik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, co jest sprzeczne ze stanowczym antyrosyjskim stanowiskiem PiS”.
Brytyjskie media zwracają uwagę, że wizyta Salviniego w Polsce odbyła się, gdy jego partia oraz antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd, które są koalicjantami w rządzie w Rzymie, „przygotowują się do startu w oddzielnych platformach w europejskich wyborach”. Obie cieszą się obecnie poparciem w sondażach na poziomie ok. 30 proc. i mają szanse w maju wysłać jedne z najbardziej licznych delegacji ugrupowań narodowych w Europie do PE.
Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio „rozpoczął własne dyskusje” z przedstawicielami różnych europejskich partii, w tym Kukiz‘15, Żywy Mur z Chorwacji oraz Likke Nyt z Finlandii - pisze „FT”. W tym miesiącu wysłał też otwarty list do francuskiego ruchu żółtych kamizelek, twierdząc, że powinien on czerpać inspirację z politycznego sukcesu jego ugrupowania. Di Maio ma nadzieję, że partie podpiszą wspólny 10-punktowy manifest do połowy lutego.
Pisząc o wizycie szefa włoskiego MSW i lidera Ligi Matteo Salviniego w Warszawie niemieckie gazety wskazują, że chce on stworzyć z Polską nową Europę, a sojusz Rzymu z Warszawą ma równoważyć francusko-niemiecką oś w UE.
Niemieckie media odnotowują, że w środę w Warszawie Salvini opowiadał się za „europejską wiosną”, próbując stworzyć koalicję przed wyborami do europarlamentu. „Die Zeit” ocenia, że uważa on, iż oś niemiecko-francuska we Wspólnocie „musi zostać zbilansowana”.
Salvini i jego prawicowo-populistyczna Liga szukają sojuszników dla swego antyunijnego kursu, czy to u liderki francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen czy teraz w Polsce
— pisze w czwartek na portalu „Sueddeutsche Zeitung” korespondent tego dziennika w Warszawie Florian Hassel.
Zaznaczając, że szef PiS Jarosław Kaczyński nie chciał wystąpić na konferencji prasowej po spotkaniu z Salvinim, ocenia, iż prezes rządzącej w Polsce partii „nie chce najwyraźniej się jeszcze zobowiązywać”. Jako ewentualne powody tego korespondent wskazuje na różnice w polityce migracyjnej i odmienny stosunek do Rosji w Rzymie i Warszawie.
Rzym i Warszawa zgadzają się jednak, że odrzucają Unię Europejską w jej obecnej formie - zastrzega Hassel. Jego zdaniem wizyta szefa włoskiego MSW posłużyła również PiS do wewnętrznych politycznych celów.
PiS usiłuje odebrać głosy prawicowonacjonalistycznemu obozowi. Częścią tej strategii jest również spotkanie z uwielbianym też przez polską prawicę Matteo Salvinim
— uznaje.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” w czwartkowym artykule „włosko-polska wiosna” cytuje wypowiedzi Salviniego oraz szefa polskiego MSW Joachima Brudzińskiego. Podkreśla też, że „Kaczyński rzadko spotyka się z zagranicznymi gośćmi i nie mówi potem publicznie o tych spotkaniach”.
„FAZ” zauważa zarazem różnice w podejściu do Rosji ze strony Włoch i bardziej krytycznej wobec Moskwy Polski. Przypomina też, że PiS należy obecnie w Parlamencie Europejskim do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a Liga - do Europy Narodów i Wolności.
W osobnym komentarzu o wizycie Salviniego w polskiej stolicy dziennik wskazuje, że polityk ten chce zebrać partyjny sojusz i przekształcić UE. „FAZ” zauważa też, że partie prawicowe w Europie różnią się, w tym m.in. w kwestii uchodźców.
Ale jako nacjonalistów łączy ich odrzucenie UE. W europejskich wyborach może teraz nadejść ich czas (…)
— konkluduje.
Z kolei włoska prasa zwraca uwagę, że Salvini „rzuca wyzwanie siłom dominującym dotychczas w UE.
Lider Ligi spotkał się w środę z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. To ostatnie spotkanie interpretowane jest przez włoską prasę jako próba stworzenia wspólnej koalicji sił suwerenistycznych przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Lewicowy dziennik „La Repubblica”, pisząc o spotkaniu Salviniego z prezesem PiS, ocenia:
Pakt między mastifami Europy podpisany, wyzwanie socjalistom i ludowcom Starego Kontynentu rzucone.
Gazeta podkreśla, że model, jaki Salvini chce teraz „wyeksportować na Wschód”, to kontrakt rządowy, jaki podpisał ze swoim koalicjantem, czyli Ruchem Pięciu Gwiazd. Zaznacza się, że spotkanie Salvini-Kaczyński było „clou” wizyty.
Autor komentarza zastanawia się jednocześnie, „na jakich zasadach Matteo Salvini, przyjaciel Moskwy, zdoła przełamać opór europejskiego lidera najbardziej antyrosyjskiej prawicy w Europie”.
„La Repubblica” twierdzi, że przy drzwiach zamkniętych prezes PiS „prosił wicepremiera o pełne poparcie w Brukseli, gdzie UE grozi Polsce sankcjami za reformę wymiaru sprawiedliwości”.
Salvini poparcie to zagwarantował, na tyle, na ile to może być wiążące
— zaznacza gazeta, streszczając stanowisko Salviniego w tej sprawie następująco:
Każdy dokonuje w swoim kraju takiej reformy wymiaru sprawiedliwości, jaka mu się podoba.
Autor tekstu zauważa, że Salviniemu towarzyszył w Polsce przedsiębiorca z Lombardii Claudio D’Amico, nazywany jego „namiestnikiem za granicą, utrzymującym kontakty z Rosją”.
Zwraca się też uwagę na to, że podczas rozmowy z dziennikarzami po spotkaniu na Nowogrodzkiej Salvini powtórzył, że „Włochy są mocno związane z Europą i z NATO” oraz że będzie po stronie Polaków „w świętej obronie granic”.
Pozostają obawy Polaków związane z „chemią” (między Salvinim a szefową skrajnie prawicowej francuskiej partii Zjednoczenie Narodowe) Marine Le Pen, tu bardzo źle widzianą
— twierdzi wysłannik włoskiego dziennika. Jak konstatuje, rozmowy w Polsce oznaczają, że startuje „suwerenistyczna międzynarodówka”.
Ekonomiczny dziennik „Il Sole-24 Ore” pisze o „suwerenistycznej osi” Salviniego i Polski przed majowymi wyborami do PE. Ocenia, że jest to „pakt przeciwko (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel i (prezydentowi Francji Emmanuelowi) Macronowi”.
W artykule zwraca się uwagę na słowa Salviniego, że „zaczął się dialog z PiS”. Włoski wicepremier - jak podkreślono - udał się do Polski, by ocenić możliwości zawarcia porozumienia przed wyborami do PE, „nadając realny kształt międzynarodówce populistów, o której spekulowano od miesięcy”.
Gazeta zauważa, że Salvini nie kryje, że celem jest to, by partie suwerenistyczne miały kluczowe znaczenie w przyszłym europarlamencie. Dziennik przyznaje jednak, że „pewne kłopoty” mogą wyniknąć w związku z relacjami Salviniego z Rosją Władimira Putina. W artykule przytacza się też komentarz z agencji Bloomberg, że Włochy Salviniego prowadzą „rekrutację” do koalicji sił.
Wystarczy nie wspominać o Putinie
— dodano.
„Corriere della Sera” zwraca uwagę na wiele punktów wspólnych łączących Salviniego i Kaczyńskiego - „od zamknięcia granic po chrześcijańskie korzenie Europy”.
Będziemy pierwsi po wyborach
— dodaje gazeta przytaczając słowa Salviniego po rozmowie z prezesem PiS.
Warszawską wizytę szefa włoskiego MSW Matteo Salviniego francuskie media przedstawiają w kontekście europejskim i światowym. Piszą o wzajemnym zrozumieniu między współrządzącą we Włoszech Ligą i Prawem i Sprawiedliwością.
Większość mediów we Francji pominęła wizytę w Warszawie włoskiego wicepremiera, a kilka poinformowało o niej tylko krótkimi notatkami. Gazety, które zajęły się sprawą podróży Salviniego, przedstawiają ją w europejskim lub światowym kontekście.
W dzienniku „Liberation” w artykule „W Warszawie Matteo Salvini marzy o nowej wiośnie Europy” Nelly Didelot na pierwszy plan wydobywa „wzajemne zrozumienie między włoskim ministrem spraw wewnętrznych a przywódcami PiS”.
Między włoską Ligą i PiS nie brak „płaszczyzn porozumienia” – twierdzi autorka artykułu w „Liberation”, wypunktowując „wspólną nieufność wobec UE, podsycaną zdecydowanym odrzuceniem wszelkiej imigracji i konserwatywnym stanowiskiem w sprawach obyczajowych”.
Za tą jednością kryje się jedna niezgoda: stosunek do Rosji. Matteo Salvini jest jednym z najbardziej gorących kibiców władzy (prezydenta Rosji) Władimira Putina, podczas gdy polscy konserwatyści z powodów historycznych są o wiele bardziej nieufni wobec Moskwy
— uzupełnia Didelot.
Cytując włoskiego wicepremiera, który zapowiadał, że „Polska i Włochy doprowadzą do nowej europejskiej wiosny”, dziennikarka „Liberation” wyjaśnia, że ta współpraca polegać będzie na rozszerzeniu w przyszłym PE frakcji Europy Narodów i Wolności, w której zasiadają obecnie takie partie jak francuskie Zjednoczenie Narodowe (dawny Front) i Austriacka Partia Wolności(FPOe).
Dla autorki artykułu „pewne jest, że izolacja w PE nie leży w interesie PiS”. Tłumaczy, że jeśli Polska stała się pierwszym krajem, przeciw któremu otwarto procedurę z artykułu 7 traktatu UE, to dlatego, że „w przeciwieństwie do (Węgier) nie chroni jej parasol Europejskiej Partii Ludowej”.
PiS należy obecnie do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Oprócz PiS, trzon tej frakcji stanowią brytyjscy konserwatyści, których, z powodu brexitu, nie będzie w przyszłym PE, co - według obserwatorów - spowoduje zanik tej grupy. Dlatego zdaniem dziennikarki „Liberation” „najbardziej logicznym rozwiązaniem dla PiS będzie przystąpienie do Europy Narodów i Wolności”.
Sojusz z włoską Ligą wskazuje również na to, że „przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi PiS, nie zadawalając się swym tradycyjnym elektoratem konserwatywnym, zdecydowany jest szukać głosów najbardziej jak można na prawo” – podsumowuje Didelot.
W „le Monde” Sylvie Kauffman ocenia, że „populistyczna międzynarodówka nie będzie łatwa do postawienia na nogi”.
Komentatorka dziennika „le Monde”, po przypomnieniu, że „nowy prezydent Brazylii złożył hołd lenny Donaldowi Trumpowi”, „przywódcy partii rządzących w Rzymie wyrazili poparcie dla rewolty (francuskich) ‘żółtych kamizelek’”, a włoski wicepremier złożył wizytę „u Jarosława Kaczyńskiego, najpotężniejszego człowieka w Polsce”, przedstawia „trzy piętra globalnego populizmu”.
Kauffmann pisze, że ta wizyta, podobnie jak „uprzywilejowane stosunki łączące Kaczyńskiego z węgierskim premierem Viktorem Orbanem, czy przydomek +Trumpa tropików+”, przyklejony Jairowi Bolsonaro”, wskazują na „międzynarodówkę nacjonalistyczną”. Wyliczonych w ten sposób przywódców nazywa komentatorka „pierwszym członem rakiety”.
Po czym ostrzega, że „ci, którzy pragną się zjednoczyć pod sztandarem prezydenta USA, narażają się na okrutne rozczarowanie”. A to dlatego, że „dosłownie stosuje on swą zasadę ‘najpierw Ameryka’ i inni, nawet jeśli są sojusznikami, liczą się tylko wtedy, gdy usprawiedliwiają to interesy amerykańskie”.
Brak szczodrości Trumpa ilustruje m.in. to, że „Warszawie nie udało się uzyskać zniesienia wiz amerykańskich, ustępstwa, na którym najbardziej jej zależy” – czytamy w „le Monde”.
Drugi człon populistycznej rakiety to partie polityczne” – pisze komentatorka i twierdzi, że „między tymi stronnictwami więcej jest różnic i nieporozumień niż między socjaldemokratami czy chrześcijańskimi demokratami.
Obywatele są trzecim członem rakiety według Kauffmann.
Niebezpiecznym, ponieważ w miarę rozszerzania się rewolty przeciw elitom i ustalonym systemom, banalizuje się przemoc
— pisze komentatorka, przywołując napaści niektórych francuskich „żółtych kamizelek” na „dziennikarzy, przedstawicieli państwa i instytucje państwowe”.
Przypomina również jak przed londyńskim parlamentem przeciwnicy brexitu rzucili się na konserwatywną polityk i jak w Niemczech pobito deputowanego skrajnie prawicowej AfD.
Najwyższy czas, by przywódcy, partie i obywatele (…) spróbowali wspólnie ustabilizować rakietę. Bo jeśli nie, to grozi wybuchem
— ostrzega komentatorka „le Monde”.
ZOBACZ TAKŻE: Matteo Salvini po spotkaniu z prezesem PiS: „Oś francusko-niemiecka może zostanie zastąpiona osią włosko-polską”. WIDEO
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/428974-swiatowe-media-komentuja-wizyte-salviniego-w-polsce