Wielu brukselskich urzędników chce zrobić z Polski kozła ofiarnego i narzucić własną wizję współpracy centralnych urzędów UE i poszczególnych krajów członkowskich Unii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Według niego konflikt z Brukselą podlega ciągłemu procesowi upolitycznienia.
Premier Morawiecki w wywiadzie dla CNBC był pytany o rozmowy polskiego rządu z Komisją Europejską.
Konflikt z Brukselą podlega ciągłemu procesowi upolitycznienia
— ocenił premier. Dodał przy tym, że wielu brukselskich urzędników chce zrobić z Polski kozła ofiarnego i narzucić tym samym własną wizję współpracy centralnych urzędów UE i poszczególnych krajów członkowskich Unii.
Morawiecki zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach, w wyniku rozmów i negocjacji z KE, Polska wprowadziła wiele zmian do polskiego porządku prawnego, stanowiących - jego zdaniem - kompromis odnośnie funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Premier podkreślił przy tym, że Polska jest demokratycznym krajem i przestrzega zasady praworządności.
Obecnie wszelkie zgromadzenia oraz demonstracje nie są tłumione i każdy, łącznie z członkami opozycji, może w niczym nieskrępowany sposób wyrazić swoje poglądy na ulicy
— zaznaczył.
Morawiecki był też pytany m.in. o Brexit i polskie stanowisko w tej sprawie.
Polska od zawsze opowiadała się za rozwiązaniem tego problemu w oparciu o kompromis osiągnięty między Wielką Brytanią a Unią Europejską
— powiedział.
Zapewnił też, że niezależnie od wyników głosowania w brytyjskim parlamencie, polski rząd będzie wspierał oraz chronił interesy polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Jednocześnie poinformował, że „Polska przygotowuje się na Plan B, w razie gdyby umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nie doszła do skutku”.
Niemniej wierzymy, że Plan A zostanie zrealizowany
— zaznaczył.
Szef polskiego rządu podkreślił również w rozmowie dla CNBC, że Polska jest jedną z najmocniejszych gospodarek w Europie, a wskaźniki pozwalają czuć się bezpiecznie w 2019 roku.
Najpierw pracownicy w Polsce muszą zacząć zarabiać podobnie jak ludzie w krajach rozwiniętych w Europie Zachodniej. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie rozwoju gospodarczego aby przyjmować wspólną walutę
— stwierdził Morawiecki, gdy pytano go o przyjęcie przez Polski unijnej waluty.
W kontekście ostatnich zawirowań wokół Narodowego Banku Polskiego, premier jednoznacznie podkreślił, że nie można rzucać żadnych oskarżeń przed zapoznaniem się z faktami. Podkreślił też, że ani rząd, ani parlament nie będzie wywierał wpływu na niezależne instytucje finansowe NBP i RPP.
Mateusz Morawiecki wyraził też zadowolenie, że liczba żołnierzy NATO w Polsce znacząco wzrosła w ostatnich latach i wiarę w to, że amerykańska baza wojskowa w Polsce będzie ukoronowaniem współpracy polsko-amerykańskiej. Jednocześnie zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie niesie Nord Stream 2 i podwójne standardy w UE w tej sprawie.
kpc/PAP/CNBC
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/428769-premier-w-cnbc-wielu-chce-zrobic-z-polski-kozla-ofiarnego