O czym rozmawiali Donald Tusk i Władimir Putin na sopockim molo? Wokół tego spotkania z 1 września 2009 r. narosło wiele niejasności. Były premier Polski zeznawał w ubiegłym roku, że był to wyłącznie gest dla fotoreporterów. Co innego przekazuje Radosław Sikorski w swojej książce „Polska może być lepsza”. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, były szef MSZ stwierdził bowiem, że to właśnie wtedy ze strony rosyjskiego przywódcy padła propozycja rozbioru Ukrainy!
Radosław Sikorski podzielił się ze światem wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy - podał „Dziennik Gazeta Prawna”, komentując w poniedziałek książkę b. szefa MSZ.
Były szef polskiej dyplomacji w swojej publikacji nie tylko wskazał, gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań, ale wrócił do propozycji rozbioru Ukrainy, którą Władimir Putin złożył Donaldowi Tuskowi. Okazuje się, że miała paść nie w Moskwie, ale… w Sopocie!
Po raz pierwszy o tym temacie Sikorski wspomniał w rozmowie z portalem Politico w 2014 r., za co – jak przypomina „DGP” - niemal wylądował na marginesie polityki. W tej wersji oferta rozbioru miała paść podczas wizyty Donalda Tuska w Moskwie w 2008 roku.
To była pierwsza rzecz, jaką przedstawił Putin mojemu premierowi, Donaldowi Tuskowi, gdy ten był z wizytą w Moskwie. Powiedział, że Ukraina to sztuczny kraj, a Lwów jest polskim miastem i dlaczego tego problemu nie rozwiązać razem? Tusk na szczęście nie odpowiedział. Wiedział, że jest nagrywany
— mogliśmy przeczytać w rozmowie sprzed czterech lat.
Zdaniem cytowanego w „Politico” byłego ministra spraw zagranicznych Polski rosyjskie władze długo przed Majdanem oferowały Polsce rozbiór Ukrainy.
Putin chciał zadeklarowania przez Polskę udziału polskich wojsk. To były sygnały wysyłane do nas. Wiemy, jakie było ich myślenie
— miał powiedzieć Sikorski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szokujące fakty ujawnione przez Sikorskiego: Putin oficjalnie zaproponował Tuskowi udział w rozbiorze Ukrainy!
„DGP” podkreśla, że Sikorski próbował wycofać się z tych słów. Mówił, że doszło do „nadinterpretacji”, a później dodawał, że „zawiodła go pamięć”.
W książce „Polska może być lepsza” ma znowu zmienić zdanie. Jak czytamy w „DGP”, Radosław Sikorski precyzuje, że o „polskim Lwowie” Putin mówił podczas wizyty w Trójmieście we wrześniu 2009 r. „Sopocka aluzja Putina” sugerowała „podzielenie się wpływami na Ukrainie” i potencjalne „korzyści z porozumienia z Rosją”. Na taki krok nie zdecydowano się, gdyż „grając z Moskwą, moglibyśmy skompromitować się na Zachodzie i niczego nie osiągnąć na Wschodzie”.
Przypomnijmy więc, co na temat rozmowy z Putinem na molo opowiadał Donald Tusk. W kwietniu 2018 roku były premier zeznawał przed sądem w procesie Tomasza Arabskiego. Przekonywał wtedy, że była to wyłącznie „rozmowa kurtuazyjna”.
Spotkanie trwało kilka minut, pokazywałem Putinowi gdzie jest plaża po której biegam. Gest na molo był raczej gestem dla fotoreporterów
– zeznawała Tusk przed sądem.
Miało to charakter tzw. małej rozmowy, by fotoreporterzy i kamerzyści mogli zrobić ładne zdjęcia, niekoniecznie w zamkniętych pomieszczeniach. To cała tajemnica rozmowy na molo
– mówił.
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. Tusk przed sądem: Chodziło o to, by fotoreporterzy zrobili ładne zdjęcia. To cała tajemnica rozmowy na molo
CZYTAJ WIĘCEJ: Były szef MSZ dla wPolsce.pl: Jestem zaskoczony, że prokuratorzy nie domagali się wyjaśnień ws. rozmowy Tuska i Putina na molo. WIDEO
Wątpliwości wokół rozmowy Tusk-Putin na sopockim molo jest jednak jeszcze więcej. W notatce PAP z 1 września 2009 roku można przeczytać, że Donald Tusk zapowiedział, że w rozmowie w cztery oczy nie zamierza rezygnować z tematów dotyczących przeszłości, a szczególnie sprawy zbrodni katyńskiej. Z kolei ówczesny rzecznik rządu Paweł Graś w oficjalnych briefingach prasowych twierdził, że podczas spotkania w Sopocie (czy także na molo?) tematem rozmowy między premierami był Katyń.
Książkę „Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji” opublikował jesienią ub.r. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (Znak Horyzont). W publikacji - jak podaje wydawca - Sikorski jako wykładowca Uniwersytetu Harvarda, były minister obrony i spraw zagranicznych - odpowiada na pytania m.in. dotyczące Unii Europejskiej, zagrożeń związanych z polityką imperialną Rosji, także gwarancji dla Polski ze strony Stanów Zjednoczonych.
kpc/”DGP”/PAP/TVP Info/wPolityce.pl
-
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/428472-putin-zaproponowal-tuskowi-rozbior-ukrainy-w-sopocie