Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa; zakłada on m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa - poinformowała w niedzielę liderka Inicjatywy Barbara Nowacka.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szkaradna okładka, kpiny z katolickich wartości. Tak „Wyborcza” chce „uzdrawiać” Kościół: „Kto powie biskupom: stop”
Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa i świeckości - uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeśli mamy być krajem demokratycznym, krajem równych praw i równych szans, pewne relacje trzeba przebudować i przemodelować
—podkreśliła na konferencji prasowej przed Sejmem Nowacka.
Wskazała, że Inicjatywa Polska proponuje „szeroką dyskusję” na temat rozdziału Kościoła od państwa.
Szeroką dyskusję, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żeby mieć pewność, że relacje między Kościołem i państwem są zdrowe
—dodała.
Jej zdaniem, Kościół Rzymskokatolicki próbuje ingerować m.in. w życie polityczne.
Nie może tak być - nie ma na to naszej zgody, by (Kościół) pisał ustawy i wpływał na polityków, jak mają procedować prawo
—stwierdziła Nowacka.
Poinformowała, że Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest „pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa”.
Adam Ostaszewski z Inicjatywy Polskiej, który jest współautorem przepisów wyjaśnił, że projekt zakłada m.in. zniesienie finansowania religii w szkołach z budżetu państwa, i wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole” oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Ponadto Inicjatywa Polska chce, żeby księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego oraz opowiada się za likwidacją wszystkich komisji rządowo-kościelnych.
Nowacka przekonywała, że „jeśli państwo ma funkcjonować poprawnie, to nie ma powodu, żeby finansować jedną konkretną religię z budżetu państwa”.
Nie zobowiązują do tego żadne umowy, tylko to nasza decyzja
—wskazała liderka Inicjatywy Polskiej.
Poinformowała, że do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zostanie złożona w Sejmie. Jak dodała, jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to „ruszy projekt obywatelski”.
Nowacka zaprosiła również wszystkie partie i organizacje do współpracy. Podkreśliła, że inicjatywę wspiera już m.in. Komitet Obrony Demokracji.
Dopytywana, czy projekt ustawy uzyskał już poparcie partnerów Inicjatywy Polskiej z Koalicji Obywatelskiej, tj. Nowoczesnej i Platformy, Nowacka odpowiedziała:
Nowoczesna ma bardzo zbliżone poglądy w tej sprawie - jestem przekonana, że będzie po tej samej stronie. Z Platformą oczywiście - tak, jak ze wszystkimi partiami - będziemy rozmawiać.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/428360-inicjatywa-polska-chce-rozdzielenia-kosciola-od-panstwa