Wniosek prejudycjalny Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE „jest oczywiście niedopuszczalny”; Trybunał powinien odmówić odpowiedzi na zadane pytania - brzmi stanowisko Polski ws. pytań prejudycjalnych dotyczących ustawy o SN.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do TSUE wpłynęły uwagi Polski ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Swoje zdanie przekazało też pięć innych państw i unijne instytucje
Jak przekazał w piątek Sąd Najwyższy, do TSUE wpłynęły uwagi sześciu państw i instytucji europejskich, Polski oraz Prokuratora Generalnego w związku z pytaniami prejudycjalnymi dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.
W uwagach przedstawionych przez pełnomocnika Rzeczpospolitej Polskiej Bogusława Majczynę zaznaczono, że przedstawione przez Sąd Najwyższy pytania prejudycjalne nie spełniają kryterium niezbędności i „należy je uznać za oczywiście niedopuszczalne”.
W stanowisku Polski czytamy, że „udzielenie odpowiedzi na pytania prejudycjalne SN jest niedopuszczalne, gdyż problem prawny w nich podniesiony nie ma charakteru realnego, związanego z prawami i obowiązkami stron sporu, a jego przedstawienie miało wyłącznie na celu skłonienie TSUE do wypowiedzenia się w przedmiocie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.
Zwrócono również uwagę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wycofał zażalenie, które zainicjowało postępowanie przed Sądem Najwyższym, co - w ocenie strony polskiej - powinno skutkować umorzeniem postepowania przed SN.
Uwagi w związku z pytaniami prejudycjalnymi SN wystosowała także prokuratura. Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand podkreślił, że nie ma podstaw prawnych i faktycznych do udzielenia przez Trybunał odpowiedzi na pytania SN w tej sprawie.
Sprawa ma zostać rozpatrzona w trybie przyspieszonym. TSUE zaplanował rozpatrzenie pytań prejudycjalnych, skierowanych przez Sąd Najwyższy na 12 lutego.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/428168-znamy-tresc-stanowiska-polski-przekazanego-do-tsue-sprawdz