Prezentujemy Państwu TOP 10 wypowiedzi wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego z wywiadu dla tygodnika „Sieci”. Wicepremier Gliński został wyróżniony tytułem „Człowieka Wolności 2018” tygodnika „Sieci”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: W noworocznym tygodniku „Sieci”: „Człowiek Wolności 2018”! Na łamach pisma również o cenzurze w Europie
1. O prof. Krystynie Pawłowicz
Pani profesor jest znana z tego, że jest wyrazista, emocjonalna we wszystkim, co robi i co mówi. I to jej oświadczenie o wycofaniu też traktuję w tych kategoriach. Myślę, że pozostanie ważnym elementem naszego obozu, jak nie w dotychczasowej, to innej formie. Sama zresztą sugeruje, że na jesieni wróci.
2. O swojej wypowiedzi, w której podkreślił, iż „język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzać do nas obrzydzenie”
Mówiłem o języku, a dowiedziałem się, że mówię o Holokauście. Próbowano nawet zrobić ze mnie antysemitę i człowieka, który nie zna historii. Szaleństwo i próba zabicia wolności słowa. W żadnym elemencie nie porównywałem naszej sytuacji do losu ofiar niemieckiego ludobójstwa. Odnosiłem się jedynie do porównania technik propagandowych, technik wykluczania, dehumanizacji, budowania kordonów sanitarnych wobec części społeczeństwa.
3. O ludziach kultury, którzy weszli w sojusz z postkomunistami
Wielu urodzonych później albo w ostatnich latach PRL weszło w po rozumienie z tak zwanymi ludźmi honoru. Dlaczego premier Jarosław Kaczyński mówił kiedyś: „Stoicie tam, gdzie stało ZOMO”? Bo mówili i mówią, że szefowie ZOMO to ludzie honoru. Bo budowali i budują więzy ekonomiczne i towarzyskie z tymi, którzy kazali ZOMO pałować robotników i studentów.
4. Wicepremier podkreślił, że ministerstwo kultury jest dla wszystkich
I dla pani Krystyny Jandy, i dla pana Wojciecha Pszoniaka, i dla pana Jerzego Radziwiłowicza. Namawiam zresztą, by politycznych wypowiedzi aktorów czy innych ludzi sztuki nie brać tak całkiem poważnie. One są często emocjonalne, zmienne, nie zawsze spójne. Warto mieć do tego pewien dystans.
5. O tym, że są pewne granice w kulturze i nie będzie pieniędzy publicznych na gorszące projekty
Jeśli ktoś za publiczne pieniądze chce zrobić twardy pornograficzny spektakl, to ja będę protestował, do tego ręki nie przyłożę, nawet jeżeli ściągnę sobie z tego powodu na głowę przemysł pogardy. Zresztą pod wpływem krytyki z tamtego pomysłu – mówię o Wrocławiu – się wycofano.
6. O tym, że PiS nie „steruje ręcznie” kulturą
Nie „sterujemy ręcznie” kulturą ani społeczeństwem obywatelskim dlatego, że tego nie chcemy. Jestem demokratycznym republikaninem. Moim obowiązkiem jako ministra kultury i przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego jest tworzenie warunków dla rozwoju polskiej kultury i polskiego społeczeństwa obywatelskiego.
7. O spluralizowaniu kultury
Mam ambicję otworzenia kultury dla wszystkich, spluralizowania jej. Bo wykluczone to dotychczas były raczej środowiska konserwatywne, lokalne, patriotyczne.
8. O zwiększeniu wydatków na kulturę
Nasz rząd zwiększył wydatki na kulturę o ponad 20 proc. (…) Aż 80 mln zł przeznaczyliśmy w sześcioletnim Programie Wieloletnim „Niepodległa”, który bardzo przyczynił się do sukcesu głównych obchodów stulecia odzyskania niepodległości, na wsparcie oddolnych działań organizacji pozarządowych i lokalnych instytucji kultury.
9. O tym, że niedawno zmarły reżyser Kazimierz Kutz pochwalił działanie ministerstwa kultury
Nawet zmarły niedawno wybitny reżyser Kazimierz Kutz, choć politycznie nam zupełnie nieżyczliwy, przyznał, że to my znaleźliśmy pieniądze na cyfryzację jego śląskich filmów. A poprzednicy nie umieli tego zrobić.
10. O uzyskaniu tytułu „Człowieka Wolności 2018” tygodnika „Sieci”
Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Traktuję je jako wyróżnienie dla moich współpracowników i dla całej naszej formacji, bo rzeczywiście jesteśmy ludźmi wolności. Ale powiedziałbym nawet więcej: ludźmi wolności są nasi wyborcy. To jest nagroda dla nich.
Więcej w najnowszym wydaniu „Sieci”, w sprzedaży już od 27 grudnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html. Kolejny numer tygodnika „Sieci” dostępny będzie od 7 stycznia 2019 r. Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
tkwl/”Sieci”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/427178-top10-cytatow-z-wywiadu-wicepremiera-glinskiego-dla-sieci