Muzeum Auschwitz zareagowało na zarzuty Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, że jego przedstawiciele zostali wykluczeni z obchodów 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W swoim oświadczeniu twierdzi, że to kłamstwo.
CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjna decyzja Muzeum Auschwitz. Jedno ze stowarzyszeń wykluczone z obchodów rocznicowych
Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych opublikowali 21 grudnia 2018 r. informację, jakoby Muzeum Auschwitz wykluczyło ich przedstawicieli z obchodów 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Piszą oni, iż SPROOK otrzymało od Muzeum pismo, „z którego wynika wykluczenie Rodzin Polskich Ofiar z uroczystości rocznicowych w dniu 27 stycznia 2019 r. Muzeum (czytaj dyr. Cywiński) ” ukarało” nas tą decyzją za jedną Biało-czerwoną flage, która tak strasznie „przeszkadzała” na ubiegłorocznej uroczystości. [cyt. - pisownia oryginalna]”.
Jest to kłamstwo podwójne. Zapewne dlatego SPROOK nie upublicznił otrzymanego od Muzeum pisma.
Kłamstwem pierwszym jest sama sprawa flagi. Na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz nie obowiązuje zakaz wnoszenia flag i nie ze względu na wniesienie flagi delegacja SPROOK nie otrzyma oficjalnego zaproszenia.
Chodzi o bolesny incydent z 27 stycznia 2018 roku, kiedy do zaproszeni przez Muzeum członkowie SPROOK w obraźliwy sposób potraktowali byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Podczas modlitwy na pomniku delegacja SPROOK weszła do sektora i rozwinęła flagę zasłaniając widok siedzącym na krzesłach starszym osobom. Poproszono ich o cofnięcie się. Przedstawicielka Stowarzyszenia zareagowała oskarżeniami, iż osoba, którą ją o to poprosiła, nie prawdziwą Polką. Kiedy z prośbą o właściwe zachowanie zwrócili się także polscy byli więźniowie i więźniarki, pod ich adresem padły zarzuty, że nie są oni prawdziwymi Polakami
— można przeczytać między innymi w oświadczeniu Muzeum Auschwitz. Stwierdzono w nim też, że kłamstwem jest, iż SPROOK zostanie wykluczone z obchodów rocznicowych. Oficjalnego zaproszenia SPROOK faktycznie nie dostało, ale jego członkowie mogą uczestniczyć w obchodach w sektorze otwartym.
Takie tłumaczenie zbulwersowało posła Marka Jakubiaka.
Otrzymałem oficjalne stanowisko @AuschwitzMuseum wg mojej opinii niczego nie wyjaśnia, pisanie, że członkowie S.R.O.O.K mogą sobie z boku pooglądać jest niestosowne. Namawiam do rozmów i porozumienia, Polskie flagi, to oddanie hołdu tysiącom polskich ofiar zbrodni Niemieckich
— napisał na Twitterze Jakubiak.
as/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/426847-oswiadczenie-muzeum-auschwitz-w-kontrowersyjnej-sprawie