Jestem przekonany, że dojdziemy do kompromisu z Komisją Europejską w sprawie wymiaru sprawiedliwości - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
W poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował PAP, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.
Karczewski pytany we wtorek w radiowej Jedynce, czy podpisanie noweli zmieni nasze relacje z Komisją Europejską, odpowiedział:
Myślę, że to już zmieniło (te relacje - PAP), że już jest zupełnie inna sytuacja.
Marszałek Senatu wyraził przekonanie, że dojdziemy do kompromisu z KE w „tej rozmowie, dyskusji, w dialogu”.
Karczewski powiedział, że polityka „to umiejętność prowadzenia dialogu i osiągania kompromisów”.
Musieliśmy osiągnąć kompromis (i) chcieliśmy osiągnąć kompromis
—oświadczył.
Zdaniem marszałka Senatu, zmiany w wymiarze sprawiedliwości są konieczne.
W przyszłym roku będziemy mieli 30-stą rocznicę transformacji i jedyny obszar, który nie został zmieniony, którego nie zreformowano tak dogłębnie, to właśnie wymiar sprawiedliwości
—mówił Karczewski.
Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o SN 21 listopada, dwa dni później ustawę przyjął Senat. Nowela trafiła do prezydenta, który zgodnie z przepisami miał 21 dni na jej podpisanie. Termin ten upływał 17 grudnia w poniedziałek.
Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r.
Służbę na stanowisku sędziego SN albo sędziego NSA uważa się za nieprzerwaną
—głosi nowelizacja.
Sędziowie ci, mogą jednak pozostać w stanie spoczynku jeśli w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złożą oświadczenie, że mają taką wolę; oświadczenie ma być składane prezydentowi za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa.
Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/426095-karczewski-dojdziemy-do-kompromisu-z-ke
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.