34 proc. osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę; 27 proc. poparcia uzyskałaby Koalicja Obywatelska; trzecie miejsce ex aequo przypadłoby Kukiz‘15 i SLD (po 6 proc.) - wynika z grudniowego sondażu Kantar Public.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: PiS z największym poparciem! SONDAŻ IBRiS: W Sejmie pięć ugrupowań, Nowoczesna pod progiem wyborczym. SPRAWDŹ wyniki
Dobre notowania prezydenta Andrzeja Dudy. Polacy pozytywnie oceniają też pracę parlamentu. SONDAŻ
Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (34 proc.) utrzymało się na takim samym poziomie, jak w listopadzie. Chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 27 proc. badanych. Jak podkreśla Kantar Public to jedyna partia, która uzyskała wzrost poparcia w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wzrost notowań KO wynosi 3 punkty procentowe.
Na trzecim miejscu w badaniu z 6 proc. poparciem znalazły się Kukiz‘15 (spadek o 3 punkty procentowe) i SLD (spadek o 1 punkt procentowy).
Poza Sejmem znalazłyby się PSL - 4 proc. (spadek o 1 punkt procentowy) oraz z 2 proc. poparciem partia Wolność i Partia Razem (oba ugrupowania uzyskały taki sam wynik, jak przed miesiącem). 1 proc. badanych wskazał „inną partię”.
Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 18 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.
61 proc. Polaków zapowiedziało w grudniu, że planuje wziąć udział w wyborach, przy czym 25 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 36 proc. raczej przystąpiłoby do głosowania. Przeciwne stanowisko zadeklarowało 28 proc. respondentów: 15 proc. stwierdziło, że raczej by nie zagłosowało, a 13 proc. zdecydowanie by nie zagłosowało. Z kolei 11 proc. Polaków jeszcze nie zdecydowało, czy odda swój głos w wyborach.
Jak podkreśla Kantar Public, w porównaniu do listopadowego badania odnotowano spadek o 7 punktów proc. odsetek osób, które wybierają się na wybory.
Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 30 listopada - 11 grudnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1028 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=619 – osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach). Badanie przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
WKT/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/425461-zjednoczona-prawica-zdecydowanie-na-prowadzeniu