Ochrona powietrza, walka ze smogiem łączy się z polityką klimatyczną, ponieważ ograniczać będziemy zużycie energii – podkreślił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że szacunki pokazują, że realizacja programu Czyste Powietrze może pozwolić zmniejszyć emisję CO2 o połowę, o 17 mln ton rocznie.
Kowalczyk podczas towarzyszącej szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach konferencji w polskim pawilonie zwrócił uwagę, że szczyt „jest niezwykle ważną konferencją, której celem jest ochrona klimatu”.
Trwa wyścig z czasem w ochronie klimatu
—zaznaczył.
Szef resortu środowiska wskazał, że także walka ze smogiem może wpisać się w ochronę klimatu. Zwrócił uwagę, że w polskim przypadku ograniczenie niskiej emisji, zwiększenie efektywności energetycznej wiązać się będzie ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię oraz ograniczeniem emisji CO2.
Szacuje się, że w czasie realizacji (programu Czyste Powietrze - PAP) emisja spadnie o połowę. Może spaść o 17 mln ton CO2
—ocenił Kowalczyk.
Za zanieczyszczenia odpowiada w pierwszej kolejności emisja z domów jednorodzinnych, gdzie spala się węgiel i często śmieci
—przypomniał minister.
Polska transformacja trwa od niemal 30 lat i w kolejnych latach będzie dawała kolejne ważne dla ochrony klimatu efekty; jesteśmy w trakcie transformacji polskiej energetyki, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym osiąganiu celów klimatycznych – mówił minister środowiska.
Minister dodał, że działania mające na celu ochronę klimatu i środowiska są wpisane w przyjęty w Polsce model transformacji i konsekwentnie realizowane.
Kowalczyk wymienił m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej, likwidację niskiej emisji, wdrażanie programu zwiększenia różnorodności biologicznej lasów i dalsze zwiększanie zalesionej powierzchni kraju.
Szczególnie potrzebny jest przełom w zakresie magazynowania energii, który pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału źródeł odnawialnych
—zauważył.
Minister dodał, że w Polsce główną instytucją finansującą proekologiczne inwestycje jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przez 25 lat swojej działalności wydał na ten cel ponad 15 mld euro.
Środki te umożliwiły m.in. uniknięcie emisji ponad 12 mln ton ekwiwalentu CO2
—wskazał.
Kowalczyk w swoim wystąpieniu wymienił też program antysmogowy Czyste Powietrze, na realizację którego zagwarantowano ok. 28 mld dolarów w ciągu 10 lat.
Mówił także o wsparciu dla elektromobilności oraz tworzeniu miejskich planów adaptacji do zmian klimatu.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/425161-kowalczyk-zapowiada-zmiejszenie-emisji-co2