Impreza, która rozpocznie się już w najbliższy piątek, a odbędzie się w muzeum Polin, nosi dumną nazwę Drugiego Kongresu Obywatelskiego. Nazwa wskazywałaby na to, że kongres skupiać będzie pełne spektrum polityczno-społeczne. Nic z tego! Przecież organizatorem jest Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Pewnie dlatego na liście prelegentów, moderatorów i dyskutantów aż roi się od przeciwników rządu Zjednoczonej Prawicy oraz ideologów, dla których konserwatywne poglądy stanowią najgorsze zło.
CZYTAJ TAKŻE:UJAWNIAMY. To jest apolityczność?! Adam Bodnar odkrywa karty i urządza pogadankę dla „kasty” w biurze RPO
Kongres został podzielony na sesje i dyskusje. I tak w sesji poświęconej „skutecznej kontrol sądowej nad tajnymi służbami” uczestniczyć będzie skrajnie upolityczniony sędzia Igor Tuleya, który dla zadania pytania prejudycjalnego do TSUE zawiesił proces śmiertelnie groźnych bandziorów z tzw. Grupy mokotowskiej. Pan sędzia podyskutuje sobie z Piotrem Niemczykiem - dyżurnym ekspertem mediów salonu III RP, który od 1990 do 1994 r. Pełnił funkcję Dyrektora Biura Analiz i Informacji i Zastępca Dyrektora Zarządu Wywiadu UOP. O czym będzie dyskusja? Wystarczy spojrzeć na zapowiedź.
W Polsce nie istnieje system niezależnego nadzoru nad służbami specjalnymi. Pewną rolę w tym zakresie odgrywają sądy – w zakresie nadzoru nad stosowaniem podsłuchów i kontroli operacyjnej. Natomiast jeśli chodzi o kontrolę wykorzystywania billingów oraz danych internetowych, kontrola sądowa wydaje się być pozorna. (…). Czy w sytuacji zagrożenia dla niezależności sądów, sądy sprawują rzeczywistą kontrolę nad służbami specjalnymi, w zakresie kompetencji im powierzonych, czy też służby są obecnie poza jakąkolwiek kontrolą?
– pytają organizatorzy w zapowiedzi tego panelu.
W innym panelu, w którym omawiana będzie „skuteczność procedury europejskiego nakazu aresztowania wobec sprawy Celmer, dyskutować będzie sędzia Piotr Gąciarek ze stowarzyszenia „Iustitia” znany z tego, że chciał sparaliżować nabór do Sądu Najwyższego, a TVP opisywała jego prywatne perypetie o wątpliwych moralnie i etycznie konkluzjach.
Reformy prowadzące do ograniczenia niezależności sądownictwa stawiają pod znakiem zapytania respektowanie powyższej zasady. Z problemem tym zmierzył się Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie Celmer. Czy niedawna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym może spowodować ograniczenie ryzyka niestosowania ENA czy też jednak kryzys będzie się pogłębiać?
– czytamy na stronie RPO.
W imprezie Bodnara uczestniczyć będzie także Marta Lampart, lewicowa działaczka znana ze swoich agresywnych zachowań w trakcie zadym Obywateli RP i „Czarnych Marszów”. Pani Lempart będzie rozmawiała o „używaniu symboli w działaniach wokół praw człowieka”. Z kolei w panelu o „rekomendacji Komitetu ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami” ma wystąpić Iwona Hartwich, jedna z liderek protestu rodziców osób niepełnosprawnych.
Adam Bodnar nie byłby sobą, gdyby nie zaprosił na kongres samego Pawła Kasprzaka, lidera Obywateli RP. Znany ze skrajnych działań i poglądów działacz opowie nam o „kurczącej się przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego i dyskursu publicznego w Polsce. Kasprzak lubi ograniczać. Wszak to on blokował legalne uroczystości związane z miesięcznicami smoleńskimi.
Dyskusja dotyczyć będzie kwestii finansowania organizacji pozarządowych, szykanowania liderów, ustanawiania prawodawstwa ograniczającego działalność niektórych NGOs. Specjalnym gościem będzie Marta Pardavi, liderka Węgierskiego Komitetu Helsińskiego, która odniesie się m.in. do ustawy „Stop Soros” przyjętej na Węgrzech, a także do statusu Uniwersytetu Środkowo-Europejskiego w Budapeszcie.
– czytamy w zapowiedzi tej części kongresu.
W imprezie będą też brali udział Bartłomiej Przymusiński, rzecznik upolitycznionego stowarzyszenia sędziowskiego „Iustitia” oraz Paweł Rabiej, który będzie opowiadał o…bezdomności. Warto też zwrócić uwagę na innego prelegenta prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, prezesa stowarzyszenia „Lex Super Omnia”. Pan Parchimowicz będzie więc dyskutował w temacie „Prokurator jako gwarant interesu publicznego. Praktyka a rzeczywistość. Warto wspomnieć, że prokurator Parchimowicz objęty jest obecnie śledztwem dotyczącym jednego z wątków afery VAT.
W 2016 r. przeprowadzona została kompleksowa reforma prokuratury, w tym w szczególności ponowne połączenie urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, oraz przyznanie dodatkowych, indywidualnych uprawnień Prokuratorowi Generalnemu. Niektóre aspekty reformy zostały skrytykowane przez Komisję Wenecką. Opinia Komisji Weneckiej nie stała się przedmiotem refleksji ze strony organów władzy. Co więcej po niektórych decyzjach organów prokuratury (w tym odmowach wszczęcia śledztwa czy umorzeniu postępowań), można mieć wątpliwości na ile prokuratura jest obecnie gwarantem praworządności. Odnosi się to także do postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym
– czytamy w zapowiedzi dyskusji.
Dobór gości, tematyka i materiały poprzedzające Drugi Kongres Obywatelski nie pozostawiają złudzeń. Impreza organizowana przez rzekomo apolitycznego Rzecznika Praw Obywatelskich będzie połajanką wobec działań legalnie wybranej władzy.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/425128-ujawniamy-kulisy-medialnej-ustawki-bodnara