Czy u podstaw rozbicia klubu .Nowoczesnej stoi strach Kamili Gasiuk-Pihowicz o losy swojego męża? Trafnie zwróciła na to uwagę prof. Krystyna Pawłowicz, która przypomniała, że z długi partii odpowiada jej b. Pełnomocnik finansowy, czyli mąż Kamili Gasiuk-Pihowicz.
CZYTAJ TAKŻE:Bankructwo zagląda im w oczy! Nowoczesna w poważnych opałach. Komornik zajął jedno z kont partii Katarzyny Lubnauer
Za długi Komit. Wyborcz. partii odpowiada OSOBIŚCIE w pierwsz.kolejności pełnomocnik fin. Komitetu - art.130 Kod. Wyb.W .N był nim mąż pani Gasiuk-Pihowicz - Michał. Pani Kamila z biorącym miejscem na liście PO do UE uratuje swoje życie …Taki handel…
– napisała poseł Krystyna Pawłowicz.
Warto zwrócić więc uwagę na treść art. 130 § 1 Kodeksu Wyborczego.
Odpowiedzialność za zobowiązania majątkowe komitetu wyborczego ponosi pełnomocnik finansowy.
– czytamy w KW.
CZYTAJ TAKŻE:Szłapka oburzony ruchem Schetyny: „Wcześniej mieliśmy niepisaną umowę, że nie podbieramy sobie posłów”
A co w przypadku, gdy pełnomocnik nie jest w stanie spłacić zadłużenia? Tu KW przewiduje następujące rozwiązania:
W przypadku gdy z majątku pełnomocnika finansowego nie można pokryć roszczeń wobec komitetu wyborczego, odpowiedzialność za zobowiązania majątkowe:
1) komitetu wyborczego partii politycznej albo organizacji ponosi partia polityczna albo organizacja, która utworzyła komitet wyborczy, a w przypadku komitetu wyborczego utworzonego przez stowarzyszenie zwykłe - solidarnie członkowie stowarzyszenia;
2) koalicyjnego komitetu wyborczego ponoszą solidarnie partie polityczne wchodzące w skład koalicji wyborczej;
3) komitetu wyborczego wyborców ponoszą solidarnie osoby wchodzące w skład komitetu;
Przypomnijmy, że problemy finansowe tej partii nie są niczym nowym. Już w 2016 roku Sąd Najwyższy zdecydował, że partia straci państwowe pieniądze.
Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Nowoczesnej z wyborów parlamentarnych w 2015 r., w wyniku czego partia straciła państwowe subwencje, przysługujące partiom znajdującym się w Sejmie.
Podstawą do odrzucenia sprawozdania finansowego było m.in. przelanie blisko 2 mln zł (1 mln 971,5 tys. zł) bezpośrednio z rachunku bieżącego partii na rachunek komitetu wyborczego utworzonego w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Przelanie środków na kampanię wyborczą z pominięciem rachunku funduszu wyborczego naruszyło przepisy ustawy o partiach politycznych i było przesłanką do odrzucenia sprawozdania finansowego partii.
Czy posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz zostanie posłem do Europarlamentu i z wysokich zarobków uda jej się uzbierać brakującą kwotę dla męża? A może nowi przyjaciele z Platformy Obywatelskiej pomogą jej zdobyć pieniądze? To pytanie warto zadać w związku z pośpiesznie rozbijanym klubem .Nowoczesnej.
WB
-
Prezent dla Czytelników tygodnika „Sieci”!
Kup dla siebie, dla rodziny, dla przyjaciół!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/424371-za-dlugi-nowoczesnej-odpowiada-maz-gasiuk-pihowicz