29 listopada Paweł Zyzak został powołany na stanowisko wicedyrektora Departamentu Studiów Strategicznych w KPRM - potwierdził we wtorek w rozmowie z PAP szef KPRM Michał Dworczyk.
Premier Mateusz Morawiecki pod koniec kwietnia br. podpisał zarządzenie ws. powołania pełnomocnika ds. utworzenia i kierowania Centrum Analiz Strategicznych, czyli nowej jednostki w KPRM. Centrum kieruje prof. Waldemar Paruch. Do głównych zadań CAS należy monitorowanie procesu przekształcania się decyzji politycznych w normy prawne oraz przygotowywanie ocen skutków wprowadzenia konkretnych regulacji.
W Centrum Analiz Strategicznych znajdą się trzy departamenty: Departament Analiz, Departament Oceny Skutków Regulacji oraz Departament Studiów Strategicznych.
29 listopada Paweł Zyzak został powołany na stanowisko wicedyrektora Departamentu Studiów Strategicznych
—powiedział PAP we wtorek Dworczyk. Wcześniej informacje o tym, że Zyzak został powołany na to stanowisko podał portal Onet.pl
Zyzak jest autorem wydanej w 2009 r. książki o b. prezydencie - „Lech Wałęsa. Idea i historia”. Zyzak, wówczas 24-letni historyk zatrudniony w krakowskim IPN, napisał m.in., że b. przywódca NSZZ „Solidarność” był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko. Książka została oparta na obronionej w czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej Zyzaka. Jej promotorem był dr Andrzej Nowak - redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika „Arcana”. Książka została wydana przez wydawnictwo Arcana.
Publikacja wzbudziła wiele kontrowersji. Wałęsa skrytykował tę publikację i zapowiadał wówczas m.in., że jeśli instytucje państwowe ostatecznie nie wyjaśnią zarzutów o jego agenturalne związki z SB, zrezygnuje z udziału w uroczystościach rocznicowych, odda nagrody, a nawet wyjedzie z kraju. Z kolei naukowcy zarzucali autorowi książki m.in., że nie powołuje się na udokumentowane źródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/424151-zyzak-wicedyrektorem-departamentu-studiow-strategicznych