Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w środę zarządzenie ustanawiające Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-26 – poinformowało MON.
Główne zadania ujęte w programie to wprowadzenie nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, dalsze formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej i wzmocnienie ściany wschodniej, w tym przyspieszenie formowania czwartej dywizji wojsk operacyjnych – powołanej w tym roku 18. Dywizji Zmechanizowanej.
Wśród zadań ujętych w programie są także uzupełnienie obsady 16. Dywizji Zmechanizowanej, wprowadzanie nowych systemów uzbrojenia – zestawów obrony powietrznej, artylerii rakietowej dalekiego zasięgu (program Homar), odtworzenie pułku przeciwpancernego w Suwałkach, osiągniecie gotowości bojowej przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód, (ma ona koordynować działalność wielonarodowych batalionów NATO), poprawa zdolności wsparcia i zabezpieczenia bojowego poprzez sformowanie pułków logistycznych i batalionów rozpoznawczych w poszczególnych dywizjach, a także budowa wojsk obrony cyberprzestrzeni.
Stawiam na nowoczesne i dobrze wyposażone Wojsko Polskie. Podpisałem dziś Program Rozwoju Sił Zbrojnych, z dłuższą perspektywą planowania, do 2026 r. Priorytetem jest modernizacja wojska i wzmocnienie wschodniej flanki. Już trwają prace nad nowym Planem Modernizacji Technicznej
— napisał w środę na Twitterze Błaszczak.
Program rozwoju sił zbrojnych określa szczegółowo m.in. zakres modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz plany rozwoju zdolności operacyjnych, systemu szkolenia i dyslokacji jednostek wojskowych na najbliższe lata. Dokument definiuje także liczebność oraz skład bojowy poszczególnych komponentów wojska.
W ubiegłym tygodniu program pozytywnie oceniła sejmowa komisja obrony. Jej pozytywna opinia jest warunkiem zatwierdzenia szefa MON programu, który jest podstawą szczegółowych planów. PO, ponownie zarzuciła rządowi opóźnienia w wydaniu dokumentów planistycznych, i skierowała sprawę do NIK, przyznając zarazem, że pod względem zawartości, w tym zamierzeń modernizacyjnych, struktury, dyslokacji i liczebności jednostek program spełnia ustawowe wymagania wobec tego dokumentu.
Program jest dokumentem niejawnym i stanowi podstawę dalszych szczegółowych prac planistycznych. Następnym krokiem będzie rozwinięcie i uszczegółowienie jego treści w formie pakietu tzw. planów pochodnych, w tym wydanie Planu Modernizacji Technicznej na lata 2017-2026.
Pod koniec maja br. rząd przyjął „Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”. Dokument, będący podstawą do programowania rozwoju sił zbrojnych, jest niezbędny do zawierania wieloletnich kontraktów.
W listopadzie Sejm uchwalił ustawę wydłużającą okres programowania rozwoju sił zbrojnych z 10 do 15 lat przy aktualizowaniu ich co cztery lata. Projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, opracowany przez MON, rząd przyjął we wrześniu. Resort uzasadniał tę zmianę koniecznością planowania w dłuższej perspektywie dużych programów modernizacyjnych i dostosowaniem cyklu planowania do obecnych standardów w NATO.
Kolejne szczegółowe kierunki rozwoju SZ, już w perspektywie 15-letniej; obejmujące lata 2021-35, powinny zostać przyjęte d 2020 r. Wtedy też powstanie kolejny program rozwoju sił zbrojnych - także operujący w perspektywie 15-letniej.
Również szef MON Mariusz Błaszczak polecił Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej generacji - poinformowało Centrum Operacyjne resortu obrony.
Minister Mariusz Błaszczak polecił Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu, którego efektem będzie pozyskanie samolotu myśliwskiego nowej generacji wprowadzającego nową jakość w działaniach lotniczych, jak też wsparcia pola walki
— poinformowało MON w komunikacie przesłanym w środę PAP.
Resort obrony zapowiada też, że pozyskany w przyszłości myśliwiec „będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych wojsk lotniczych”.
Szef MON wielokrotnie zapowiadał, że jednym z jego priorytetowych zadań jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu, w tym sprzętu lotniczego, który wykorzystywany jest przez Wojsko Polskie, na wyposażenie, które będzie odpowiadało zagrożeniom współczesnego pola walki. Modernizacja Sił Zbrojnych RP to niezwykle skomplikowany proces ze względu na lata zaniedbań związanych z zakupami nowoczesnego uzbrojenia
— napisano w komunikacie.
Na początku listopada tego roku wiceszef resortu obrony Wojciech Skurkiewicz odpowiadając na interpelację poselską Tomasza Siemoniaka (PO) poinformował, że obecnie realizowana jest „faza analityczno-koncepcyjna dla zadania pozyskania nowych wielozadaniowych samolotów bojowych”, a jej zakończenie jest planowane do końca lutego 2019 r. Według niego dostawy nowych samolotów wielozadaniowych powinny rozpocząć się w 2024 r., a w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2018-2022 zostały na to zadanie wydzielone środki od roku 2020.
Obecnie najnowszymi samolotami bojowymi w siłach powietrznych są samoloty F-16 Block 52+, których Polska zakupiła 48 szt. Pierwsze F-16 pojawiły się w Polsce w listopadzie 2006 r. Są to samoloty tzw. czwartej generacji. Polska dysponuje też znacznie starszymi niż F-16, postsowieckimi samolotami bojowymi Su-22 i MiG-29.
Generacja samolotów bojowych jest terminem umownym wskazującym na jego cechy i poziom zawansowania technologicznego. Obecnie na świecie, w tym w państwach należących do NATO, są użytkowane już - poza samolotami starszych generacji - samoloty generacji: cztery plus oraz piątej. W państwach europejskich pojawiały się też zapowiedzi rozpoczęcia, wS niedalekiej przyszłości, prac nad samolotem szóstej generacji.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/423226-szef-mon-podpisal-nowy-program-rozwoju-sil-zbrojnych