Czy ktoś się jeszcze dziwi, że z Polski wyparowało 250 miliardów złotych? Przesłuchanie pana Ludwika Koteckiego, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i jednego z najbliższych współpracowników Jana Rostowskiego skończyło się skandalem. Kotecki sugerował, że luka VAT była wręcz zjawiskiem stymulującym koniunkturę!
Świadek stwierdził, że w latach 2008 - 2012 nikt nawet nie myślał o szczególnym uszczelnianiu systemu fiskalnego, z k†órego wyciekały miliardy złotych.
Gdy gospodarka ma problem, a tak było w roku 2009 - 2012, nadmierne zaostrzenie polityki fiskalnej nie jest właściwą polityką.
– przyznał świadek wywołując zdumienie wśród członków komisji śledczej ds. VAT.
Kto podjął tę decyzję? Cytuję pana tezę:„traktuję lukę VAT, jako automatyczny stabilizator koniunktury, dzięki luce mamy wzrost gospodarczy”. Czyli celowo utrzymywano lukę VAT, by stymulować gospodarkę?
– dopytywał Marcin Horała, przewodniczący komisji.
Kotecki odpowiedział, ze założenia do polityki fiskalnej znajdowały się w ustawie budżetowej. Podczas swojego swobodnego oświadczenia przed złożeniem zeznań Kotecki mówił też o ewolucji tzw. luki VAT powołując się na raporty Komisji Europejskiej. W tym kontekście powiedział m.in. że przy silnym spowolnieniu gospodarcze luka VAT rośnie. Natomiast przy dobrej koniunkturze maleje.
Luka (VAT - PAP) nie mierzy działań organów skarbowych względem ściągalności.
– stwierdził w swoim przemówieniu b. wiceszef MF. Podkreślił również, że zmiana zachowań podatników, którzy inaczej się zachowują przy silnym spowolnieniu i przy dobrej koniunkturze, mają wpływ na kształtowanie się luki VAT.
Jako elementy luki VAT Kotecki wymienił unikanie płatności VAT i oszustwa VAT. „To jest jakiś element luki VAT-owskiej. On jest szacowany w literaturze między 20 a 35 proc. całej luki, czyli można powiedzieć, że z tych 250 mld zł (tyle w latach 2008-2015 miała wynosić luka VAT - PAP), o których się mówi, to co jest istotne z punktu widzenia ministra finansów i szanownej komisji, to jest ok. 20 do 35 proc. tej kwoty” - mówił.
Przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) przypomniał wywiad z Koteckim z 2013 r., który ukazał się w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Podsumowując tezy Koteckiego z wywiadu Horała powiedział:
Wtedy, kiedy gospodarka spowalnia, tworzy się luka VAT i tworzy się impuls prorozwojowy, pieniądze zostają w gospodarce i tym sposobem, dzięki luce VAT-owskiej, gospodarka sama odbija i rozpoczyna wzrost gospodarczy.
– mówił Horała.
WB,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/423063-tak-pilnowali-naszych-pieniedzy-porazajace-zeznania-swiadka