Dziennikarz Krzysztof Stanowski, organizacja charytatywna Caritas oraz Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, a także pośmiertnie działacz społeczny Piotr Pawłowski - to laureaci trzeciej edycji nagrody prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
W czwartek odbyła się finałowa gala trzeciej edycji przyznawania nagród prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Nagrody te są promocją postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. W konkursie wyróżnione zostały trzy kategorie, które honorują szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.
Tegoroczni nominowani w kategorii „Człowiek-lider” to: lokalna działaczka społeczna Mirosława Widurek, prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Ludzi Niepełnosprawnych „Alfa” Marek Skaskiewicz oraz dziennikarz sportowy i inicjator akcji #DobroWraca Krzysztof Stanowski, który otrzymał zwycięską statuetkę.
Stanowski prowadzi profile na portalach społecznościowych, które wykorzystuje m.in. do celów charytatywnych. Współpracuje z fundacją „SiePomaga” oraz należącym do niej największym polskim portalem zbiórek charytatywnych o tej samej nazwie.
Zwycięzcą kategorii „Instytucja-organizacja” zostało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Organizacja ta istnieje w Polsce od ponad 100 lat. Przez cały czas swojego istnienia otacza niewidomych i ociemniałych wszechstronną opieką w zaspokajaniu ich potrzeb edukacyjno-wychowawczych, rehabilitacyjnych, socjalnych i religijnych.
W tej kategorii nominowani byli także: Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego oraz Fundacja Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek”, której założycielem jest Władysław Ornowski.
W kategorii honorującej „Dzieło, przedsięwzięcie, projekt” nominowany został projekt Janusza Prusinowskiego „Wszystkie mazurki świata”, program „Pola nadziei” wsparcia ruchu hospicyjnego i program pomocowy Caritasu „Rodzina rodzinie”, który został uhonorowany statuetką.
„Rodzina rodzinie” to największy program pomocy humanitarnej w historii Polski. Polega on na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii przez m.in. osoby, rodziny czy wspólnoty w Polsce. Polega on na zadeklarowaniu pomocy finansowej dla konkretnej potrzebującej rodziny przez 6 miesięcy. Dotychczas połączył prawie 20 tys. polskich darczyńców z prawie 9 tys. rodzin w Syrii.
Tegoroczną nagrodę specjalną otrzymał pośmiertnie Piotr Pawłowski - twórca i prezes Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, działacz społeczny, który pracował na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych dotyczących osób z niepełnosprawnościami.
Celem nagrody jest wzmocnienie Polski przez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich, wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności oraz budowanie kapitału społecznego, a także zachęcanie obywateli do uczestnictwa obywatelskiego i podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego.
Nagrody przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jednemu z trzech nominowanych kandydatów w każdej kategorii. W składzie tegorocznej kapituły znaleźli się m.in.: podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, koordynator sekcji „polityka społeczna, rodzina” w Narodowej Radzie Rozwoju Marek Rymsza oraz dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk.
as/PAP
-
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/421990-prezydent-duda-przyznal-nagrody-dla-dobra-wspolnego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.