Posłowie PO chcą zwołania w piątek dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym premier Mateusz Morawiecki miałby przedstawić informację o „aferze” KNF; Platforma chce też, by Sejm przyjął wówczas uchwałę ws. powołania komisji śledczej. Wniosek o zwołanie tego posiedzenia ma trafić do marszałka Sejmu.
„Gazeta Wyborcza” napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.
We wtorek po południu Chrzanowski poinformował PAP, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. We wtorek późnym popołudniem szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął.
CZYTAJ: UJAWNIAMY kulisy wejścia agentów CBA do KNF! Zabezpieczają protokoły i nagrania z posiedzeń
Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił na środowej konferencji prasowej, że Platforma nie pozwoli na to, „żeby największa afera, która wybuchła w III Rzeczpospolitej pod patronatem rządu PiS została zamieciona pod dywan”.
Dlatego składamy dzisiaj na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o zwołanie pilnie posiedzenia Sejmu w piątek o godz. 12. Na tym posiedzeniu Sejmu oczekujemy dwóch punktów: informacji Prezesa Rady Ministrów o całej aferze związanej z KNF i pisaniem prawa pod zamówienie polityczne, a właściwie korupcyjne, informacji także prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. I drugiego punktu: podjęcia uchwały o powołaniu komisji śledczej, która ma tę sprawę zbadać
— oświadczył Neumann.
Szef klubu PO ocenił, że najważniejsze osoby w Polsce związane z ochroną rynku finansowego były zaangażowane „w gangsterski proceder”, który - jak mówił - „miał na celu przyjęcie okupu za to, że nie przejmie się firmy”.
Na potwierdzenie tego mamy nagrania, rozmowy, mamy też działalność tego rządu, który w świetle jupiterów zgodnie z PiS-owską tradycją chciał jednego dnia zmienić prawo, żeby rzeczywiście osoba, która nie chce okupu zapłacić, tę firmą straciła
— zaznaczył Neumann.
Poseł Platformy przypomniał, że 7 listopada doniesiono do prokuratury o propozycji korupcyjnej szefa KNF Marka Chrzanowskiego sięgającej 40 mln złotych.
Kiedy się okazało, że ten okup nie zostanie zapłacony, bo wpłynęło do prokuratury zawiadomienie o takiej możliwości popełnienia przestępstwa, to wieczorem tego samego dnia, w środę o godz. 19.28 poseł PiS Kazimierz Smoliński złożył w drugim czytaniu poprawki w imieniu klubu PiS (do projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym - PAP), które rzeczywiście sankcjonują możliwość przejęcia banku za złotówkę
— podkreślił Neumann.
Jak dodał, następnego dnia komisja finansów pozytywnie zaopiniowała tę poprawkę, następnie głosami PiS została ona przyjęta w Sejmie, a obecnie nowela znajduje się w Senacie.
My dzisiaj mówimy wyraźnie i jasno, że tylko komisja śledcza może wyjaśnić ten proceder. Nie załatwi tego prokuratura, która jest sterowana politycznie przez ministra tego rządu (Zbigniewa Ziobrę), który przecież tę poprawkę opiniował pozytywnie i być może nawet przygotowywał
— mówił Neumann.
Jak zaznaczył, klub PO chce by, „ten proceder był dokładnie prześwietlony, a udział w sprawie poszczególnych osób - dokładnie zbadany”.
Poseł Mariusz Witczak (PO) podkreślił, że „w toku dyskusji pomiędzy szefem KNF i właścicielem banku „pojawia się wątek przejęcia banku za złotówkę”. Jak dodał, w świetle obecnych przepisów przejęcie banku „jest niezwykle skomplikowaną procedurą, nieomalże nie do przeprowadzenia”.
Tymczasem - jak zauważył - ze strony PiS „pojawiła się inicjatywa legislacyjna, która polega na wprowadzeniu w trybie nadzwyczajnym poprawki do ustawy o nadzorze i ochronie interesów na rynku finansowym”.
Bardzo skomplikowana, wielostronicowa, która musiała być przygotowywana przez prawników przez co najmniej kilka tygodni (…), sprowadzająca możliwość przejęcia banku do bardzo prostej decyzji. Niemalże decyzją administracyjną KNF-u można zdecydować o przejęciu banku
— zauważył poseł.
Zdaniem Witczaka w kontekście tej poprawki nasuwa się mnóstwo pytań.
Dlaczego tak gorliwie klub PiS popierał te poprawki i jaka była rola premiera Morawieckiego w opiniowaniu, w pisaniu, w analizie tej poprawki
— pytał poseł Platformy.
Według niego premier Mateusz Morawiecki „jako znany bankowiec” tą poprawką się interesował.
Nie wierzymy, że premier Morawiecki mając wielu kolegów w sektorze bankowym nie interesował się tego typu kwestią
— ocenił Witczak.
Jego zdaniem, ciekawa jest też rola ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w tej sprawie.
Jest tak wiele pytań, które muszą być wyjaśnione, że tylko komisja śledcza jest władna tego typu kwestie wyjaśnić. Grupa trzymająca władzę, która jest uwikłana w całą tę aferę nie jest w stanie sama się rozliczyć. Ta afera dotyka szczytów władzy PiS-u. Jest najlepszą ilustracją zgnilizny, którą toczy PiS. Przed PiS-em przestrzegaliśmy wiele lat temu, przestrzegamy codziennie i wiedzieliśmy czym to się skończy. I dzisiaj widzimy w jaki sposób PiS zajął się pieniędzmi Polaków
— podkreślił Witczak.
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana w środę na konferencji prasowej w Sejmie o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu powiedziała: Uważamy, że nie jest potrzebne zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, ale to jest oczywiście decyzja marszałka Sejmu”.
Prace nad ustawą, która wzbudza dzisiaj tak dużo kontrowersji, były pracami jawnymi. Poprawka, o którą się tak wzburza opozycja, a w szczególności PO, nie budziła żadnych kontrowersji
— zauważyła Mazurek.
Dodała, że ta poprawka jest związana z wdrożeniem dyrektywy unijnej.
Więc byliśmy zobowiązani ją przyjąć
— podkreśliła.
PAP, rs.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/421083-neumann-sprawy-knf-nie-zalatwi-tego-prokuratura
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.