Portal wPolityce.pl dotarł do listu poszkodowanych w aferze GetBack. Poszkodowani apelują do premiera Mateusza Morawieckiego, żeby objął nadzorem postępowanie prowadzone w KNF względem Idea Bank S.A. Idea Bank S.A. Leszka Czarneckiego sprzedawał obligacje firmy windykacyjnej GetBack.
Mając na uwadze wydany komunikat przez KNF w dniu 13 listopada 2018 roku oraz interes prawny wielu pokrzywdzonych w aferze GetBack, Premier RP powinien objąć postępowanie prowadzone w KNF względem Idea Bank S.A. osobistym nadzorem służbowym, w sprawę powinny się zaangażować agenci CBA/ABW celem uniemożliwienia prowokacji
— apeluje w swoim liście „Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.”
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdyby KNF zareagowała na czas, afery GetBack mogłoby nie być! „Zaczęto mi grozić, że dotykam spraw, za które idzie się do piachu”
PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA „STOWARZYSZENIA POSZKODOWANYCH OBLIGATARIUSZY GETBACK S.A.
Uprzejmie informujemy, iż od maja 2018 roku skierowaliśmy szereg pism żeby się spotkać bezpośrednio z Przewodniczącym KNF p. Chrzanowskim w sprawie zgłaszanej przez obywateli w swoich zawiadomieniach z uzasadnieniem kierowanych z całego kraju do KNF odnośnie uzasadnionych podejrzeń działalności Idea Bank S.A. bez nadanych uprawnień przez KNF w zakresie Agenta Firmy Inwestycyjnej, prowadzenie doradztwa inwestycyjnego bez uprawnień przy oferowaniu, sprzedaży oraz faktycznego zapisu na klientów obligacji spółki GetBack, do dnia dzisiejszego brak odpowiedzi naszemu stowarzyszeniu „Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.” odnośnie spotkania z nami w sprawie nieprawidłowości które aktywnie i masowo zgłaszają klienci Idea Banku do KNF od maja 2018 roku. Przewodniczący KNF olał pokrzywdzonych obywateli w aferze GetBack przez Idea Bank i do bezpośredniego spotkania z Przewodniczącym w KNF nigdy nie doszło, jest to skandal. Mega skandal że się nie spotkał z pokrzywdzonymi!.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Cezary Kaźmierczak (ZPP): „Nie wierzę w ani jedno słowo Leszka Czarneckiego”
Po wybuchu afery KNF z udziałem Przewodniczącego KNF nas to nie dziwi, a wręcz utwierdza w przekonaniu że Przewodniczący KNF doskonale wiedział oraz zdawał sobie sprawę jak był zorganizowany cały proces sprzedaży „bezpiecznych” obligacji spółki GetBack w Idea Banku w latach 2016 - 2018 któremu mógł być przychylny, co faktycznie ciężko nazwać sprzedażą, mając na uwadze że wiele osób posiada obecnie status pokrzywdzonych w postępowaniu karnym afery GetBack prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie na okoliczność wyłudzenia (art. 286 k.k.) pieniędzy przez pracowników Idea Banku. Nie jesteśmy inwestorami a tylko ofiarami działalności bankierów. W tej sprawie prowadzi czynności również CBA.
CZYTAJ WIĘCEJ: To nie jest dzień Leszka Czarneckiego. KNF wpisała należący do biznesmena Idea Bank na listę ostrzeżeń!
Szef KNF nie reagował w latach 2016 - 2018, w zasadnie nie było nadzoru nad rynkiem regulowanym w Polsce przy spółce GetBack oraz dystrybutorów obligacji, była przychylność Idea Bankowi, niestety, na tym stracili tylko obywatele.
Jest to skandal że się spotkał z p. Czarneckim sam na sam, włączył zagłuszarkę urządzeń nagrywających tak nieudolnie że dał się nagrać, był nadto miły i przychylny dla swojego rozmówcy, coś niebywałego, dlatego nie dziwi nas to że tyle obywateli zostało pokrzywdzonych w aferze GetBack, skandal! Brak nadzoru nad rynkiem regulowanym.
Kiedy Przewodniczący KNF włączał zagłuszarkę w marcu 2018 roku żeby się nie nagrać to pewnie miał przy tym obywateli głęboko gdzieś, wiele rodzin było okradanych z ostatnich pieniędzy na rynku regulowanym przez podmioty nadzorowane które wciskali obligacje GetBack bezpieczne jak lokata, podmioty jak się okazało nadzorowane tylko teoretycznie (ponad 2,3 MLD ZŁ strat w aferze GetBacj). Teraz prosimy żeby Przewodniczący KNF tak miło porozmawiał z Panem Czarneckim w celu zwrócenia obywatelom (klientom Idea Banku) utracone środki finansowe w wyniku działalności bankierów.
Żądamy pociągnięcia Przewodniczącego KNF do odpowiedzialności prawno-karnej za brak nadzoru nad rynkiem regulowanym w Polsce. Jeżeli by KNF nadzorował rynek regulowany to nigdy by nie było afery GetBack oraz nieprawidłowości w Idea Banku, nigdy!
Pokrzywdzeni kierowali i nadal kierują od maja 2018 roku wiele zawiadomień do KNF w tym do Prokuratury Regionalnej w Warszawie w zakresie podejrzeń działalności Idea Bank S.A. w zakresie:
Art. 270 k.k. fałszerstwo materialne (podejrzenie podszycia się w formularzu nabycia obligacji pod klienta przez bankiera, bankier za klienta zaakceptował ryzyko utraty środków w formularzu nabycia obligacji, klientowi nie pokazywał tego formularza). Klient w Idea Banku nigdy nie dokonywał oceny ryzyka inwestycji gdyż nie wiedział w co tak naprawdę bankier lokuje jego środki. Zważywszy na fakt, że informacje o ryzyku są zawarte w internetowym FORMULARZU PRZYJĘCIA PROPOZYCJI NABYCIA OBLIGACJI SPÓŁKI GETBACK S.A, to jego wypełnienie przez pracownika Idea Bank S.A., uniemożliwiło – nawet technicznie – zapoznanie się przez klienta z treścią informacji o ryzyku utraty części lub całości środków, nie wspominając o jego akceptacji. Bankierzy w Idea Bank S.A. nie informowali o możliwości nabycia obligacji za pośrednictwem Polskiego Domu Maklerskiego S.A. oraz nie kierowali do wskazanego domu maklerskiego, gdy pracownik Banku podszywając się pod klienta wypełniał formularz nabycia obligacji na stronach internetowych Polskiego Domu Maklerskiego S.A. Nigdy do Polskiego Domu Maklerskiego klient nie przekazywał swoje dane osobowe w tym dane o swoich środkach pieniężnych posiadanych w Lion’s Banku Idea Bank S.A.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Artiom Bujan o aferze GetBack: Wiele osób stało się posiadaczami obligacji na skutek wprowadzenia w błąd
Klienci Idea Banku zawiadamiają KNF również w sprawie bezuprawnionego (bez zgody/upoważnienia klienta Idea Banku S.A.) przekazywania danych osobowych w tym stan swoich finansów do podmiotu trzeciego (obcego) - Polskiego Domu Maklerskiego przez bankierów na zewnątrz z Idea Banku, w tym zakresie podejrzewamy że mogło również dojść do naruszenia Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe Art. 105. prawo bankowe. Udzielanie przez bank informacji stanowiących tajemnicę bankową - pkt. 5 Bank ponosi odpowiedzialność za szkody wynikające z ujawnienia tajemnicy bankowej i wykorzystania jej niezgodnie z przeznaczeniem. Art. 171 prawo bankowe pkt. 5. Kto, będąc obowiązany do zachowania tajemnicy bankowej, ujawnia lub wykorzystuje informacje stanowiące tajemnicę bankową, niezgodnie z upoważnieniem określonym w ustawie, podlega grzywnie do 1 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nas interesuje procedowanie KNF zgodnie ze stanem faktycznym w sprawie wszystkich zdarzeń które się odbywały w placówkach Idea Bank S.A.
W dniu 13 listopada 2018 roku KNF wydał komunikat oraz wpisał Idea Bank S.A. na listę ostrzeżeń publicznych, informacje z komunikatu:
KNF informuje, że podstawą wpisania Idea Banku SA na listę ostrzeżeń publicznych KNF są ustalenia dotyczące czynności wykonywanych przez Bank w latach 2016 – 2018 w zakresie aktywności na rynku kapitałowym bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF. Odnosi się to do procesu oferowania instrumentów finansowych – w okresie co najmniej od sierpnia 2016 r. do października 2017 r. oraz doradztwa inwestycyjnego – w okresie co najmniej od września 2016 r. do marca 2018 r.
Jest to wręcz niebywałe że minęło 7 miesięcy po wybuchu afery GetBack KNF dopiero teraz wpisał Idea Bank S.A. na listę ostrzeżeń publicznych.
W latach 2016 - 2018 KNF kierowany przez p. Chrzanowskiego był nadto przychylny Idea Bankowi oraz GetBackowi, że tyle obywateli stało się posiadaczem obligacji spółki GetBack nie wychodząc z placówek Idea Banku, posiadaczami nie w wyniku chęci inwestycji w ryzykowne obligacji a w wyniku wysoce prawdopodobnej manipulacji bankierów, wprowadzenia w błąd co do warunków i możliwości inwestycji oraz szereg nieuprawnionych czynności bankierów. Pokrzywdzonych jest wiele osób starszych w tym kobiet nie będących inwestorami oraz graczami giełdowymi.
Uważamy że KNF powinien również wydać komunikaty odnośnie wszystkich nieprawidłowości w sprawie oferowania, sprzedaży oraz zapisu na klientów obligacji spółki GetBack.
KNF również powinien pomóc pokrzywdzonych obywatelom w odzyskaniu utraconych środków finansowych w wyniku działalności bankierów z Idea Banku.
Mając na uwadze wydany komunikat przez KNF w dniu 13 listopada 2018 roku oraz interes prawny wielu pokrzywdzonych w aferze GetBack, Premier RP powinien objąć postępowanie prowadzone w KNF względem Idea Bank S.A. osobistym nadzorem służbowym, w sprawę powinny się zaangażować agenci CBA/ABW celem uniemożliwienia prowokacji.
Również mając na uwadze to że do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spływają obecnie kopie zawiadomień skierowanych wcześniej do KNF w sprawie podejrzeń odnośnie działalności Idea Bank, żeby Pan Minister Dworczyk Szef KPRM niezależnie od KNF mógł się z tym zapoznać, żeby KNF ewentualnie nie zatuszował sprawy, nie był przychylny…
To co zaprezentował Przewodniczący KNF jest wielkim skandalem!
Z poważaniem, Artiom Bujan Prezes Zarządu „Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/421035-tylko-u-nas-poszkodowani-przez-getback-apeluja-do-premiera