Czy to przełom w konflikcie z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Krajowa Rada Sądownictwa wydała odważną uchwałę, w której przypomina sędziom, że postanowienie TSUE nie jest aktem prawotwórczym i nie wywołuje bezpośredniego skutku w postaci przywrócenia sędziów w stanie spoczynku! Rada odnosi się także do bulwersującego blokowania pracy nowego sędziego Sądu Najwyższego Wojciecha Sycha, którego orzekanie zablokował sędziowski emeryt Stanisław Zabłocki.
CZYTAJ TAKŻE:NSA zablokował uchwałę KRS! Do Izby Karnej SN miał trafić sędzia Wojciech Sych
Portal wPolityce.pl dotarł do treści uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z dn. 8 listopada! Rada w ostrych słowach przypomina sędziom SN, że decyzja TSUE o zawieszeniu obowiązywania niektórych zapisów ustawy o SN nie oznacza automatycznego powrotu sędziów do pracy.
Postanowienie TSUE nie jest aktem prawotwórczym i nie wywołuje bezpośredniego skutku prawnego w postaci bezpośredniego przywrócenia sędziów w stanie spoczynku do służby czynnej, co wynika wprost z jego treści.
– czytamy w uchwale, do której dotarł portal wPolityce.pl.
Adresatem postanowienia jest Rzeczpospolita Polska, która została zobowiązana do podjęcia działań ustawodawczych. Dopóki stan prawny nie ulegnie zmianie w mocy pozostają skutki wynikające z dotychczas obowiązującego prawa. Oznacza to, że SSN Stanisław Zabłocki pozostaje w stanie spoczynku i podobnie jak pozostali sędziowie SN, którzy przeszli w stan spoczynku, nie może podejmować żadnych czynności o charakterze administracyjnym lub orzeczniczym.
– stwierdzają członkowie KRS.
CZYTAJ TAKŻE:Jakie stanowisko wobec decyzji TSUE przyjmie KRS? Sędzia Mazur: Dyskusja odbędzie się jeszcze w tym tygodniu
Rada ostro też reaguje na szokująca decyzję SSN Stanisława Zabłockiego, który 5 listopada zdjął z wokandy sprawy wyznaczone przez sędziego Wojciecha Sycha.
(…) oznacza faktyczne pozbawienie możliwości wykonywania obowiązków sędziowskich. Prawo sędziego do orzekania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej wynika z wydanego przez Prezydenta RP aktu powołania na urząd sędziego.
– czytamy w uchwale KRS.
Konstytucja RP nie przewiduje weryfikowania tego aktu przez jakikolwiek organ państwa. Czynności zmierzające do negowania ważności aktu powołania godzą w fundamenty państwa polskiego. Gdy działania takie podejmuje sędzia albo sędzia w stanie spoczynku, okazuje się być niegodnym powierzonego mu przez RP urzędu.
– piszą członkowie KRS.
WB
-
Kup dla siebie, dla rodziny, dla przyjaciół!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/420412-nasz-news-krs-mocno-o-tsue-i-sedziach-emerytach