Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu i zgodę na tymczasowy areszt dla Stanisława Gawłowskiego (PO) ma charakter polityczny, a formułowane wobec niego zarzuty są „lipne”
— ocenił podczas czwartkowego posiedzenia komisji regulaminowej poseł PO Robert Kropiwnicki.
CZYTAJ TAKŻE: Gawłowski ponownie trafi do aresztu? Prokuratura nie ma wątpliwości: Zastosowanie środka zapobiegawczego jest zasadne
Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych rozpatruje w czwartek wniosek prokuratury o uchylenie Gawłowskiemu immunitetu oraz wyrażenie przez Sejm zgody na tymczasowy areszt dla posła PO. Zachodniopomorska delegatura Prokuratury Krajowej w Szczecinie chce postawić politykowi PO zarzuty popełnienia dwóch nowych przestępstw - jednego o charakterze korupcyjnym i drugiego polegającego na praniu brudnych pieniędzy. Gawłowski, który wiosną tego roku otrzymał już pięć zarzutów, w tym część o charakterze korupcyjnym i spędził trzy miesiące w areszcie, nie bierze udziału w posiedzeniu komisji.
Poseł PO Robert Kropiwnicki uznał formułowane przez prokuraturę zarzuty wobec Gawłowskiego za „lipne”. Przypomniał, że jego sprawą zajmowały się już w tym roku sądy, które decydowały w sprawie zastosowaniu wobec niego aresztu, a następnie o tym, że może opuścić areszt za kaucją.
Często słyszę taką frazę: „żeby poseł Gawłowski jak każdy obywatel…”, tylko jak każdemu obywatelowi sąd mówi, że sprawa się nie nadaje do aresztu, to się sprawa kończy, a w przypadku posła Gawłowskiego, sprawa wraca. A wraca, dlatego, że jest posłem, politykiem i dlatego prokuratura polityczna niestety próbuje się ciągle w tej sprawie odgrywać
— przekonywał Kropiwnicki.
Nowe zarzuty dla Gawłowskiego związane są z apartamentem w Chorwacji, który według prokuratury, Gawłowski miał przyjąć jako łapówkę od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. W zamian miał oferować „przychylność, poparcie i pomoc” m.in. w kontaktach biznesmena z przedstawicielami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, organizującymi wielomilionowe przetargi. Gawłowski miał też przyjąć od Bogdana K. 100 tys. zł łapówki. Obecny poseł był w tym czasie sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska za rządów PO-PSL.
Według prokuratury, Gawłowski miał też wspólnie z innymi osobami podejmować czynności, które utrudniłyby ustalenie pochodzenia nieruchomości w Chorwacji. Jak podali śledczy, razem z innymi „ustalonymi osobami” zorganizował fikcyjną umowę sprzedaży apartamentu. Dokumenty dotyczące jego zakupu znaleziono w grudniu 2017 r. podczas przeszukania domu posła PO.
Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych opowiedziała się w czwartek za uchyleniem immunitetu oraz wyrażeniem zgody na zastosowanie tymczasowego aresztu wobec Stanisława Gawłowskiego (PO).
Komisja rozpatrzyła w czwartek wniosek Prokuratury Krajowej w Szczecinie, która chce postawić politykowi PO zarzuty popełnienia dwóch nowych przestępstw - jednego o charakterze korupcyjnym i drugiego polegającego na praniu brudnych pieniędzy.
Gawłowski, który wiosną tego roku otrzymał już pięć zarzutów, w tym część o charakterze korupcyjnym i spędził trzy miesiące w areszcie, nie brał udziału w posiedzeniu komisji.
as/PAP
-
Kup dla siebie, dla rodziny, dla przyjaciół!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/420273-komisja-sejmowa-wyrazila-zgode-na-areszt-gawlowskiego