W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz‘15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.
CZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKO o wyborach samorządowych 2018 - komentarze, frekwencja, sondaże, opinie
Pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do sejmików w całej Polsce znalazły się poniżej progu wyborczego: Wolność w Samorządzie i Partia Razem uzyskały po 1,5 proc. poparcia, Ruch Narodowy - 1,3 proc., a partia Zieloni - 1,1 proc. głosów. Na inne komitety - podał Ipsos - głosowało 3 proc. badanych.
Badanie late poll to badanie realizowane w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania na podstawie cząstkowych wyników wyborów z wybranych losowo komisji.
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmików w 9 województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim.**
Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) z kolei wygrała w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Z Komisji Wyborczych zaczynają spływać cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowań z poszczególnych miast.
SOPOT
Z nieoficjalnych, ale opartych na protokołach ze wszystkich obwodowych komisji danych wynika, że na prezydenta Sopotu wybrany został Jacek Karnowski zdobywając 59,2 proc. głosów. Będzie on pełnił tą funkcję po raz szósty z rzędu.
GIŻYCKO
Wojciech Iwaszkiewicz pozostanie najprawdopodobniej burmistrzem Giżycka; w niedzielnych wyborach uzyskał on 65,58 proc. głosów. Iwaszkiewicz pokonał startującego z własnego komitetu dziennikarza Macieja Wróbla i kandydata PiS Piotra Andruszkiewicza.
GLIWICE
Zygmunt Frankiewicz (bezpartyjny), który jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce - rządzi Gliwicami od 1993 r., uzyskał - według niepełnych danych - ponad 70-procentowe poparcie.
GDYNIA
55-letni Wojciech Szczurek, z wykształcenia doktor nauk prawnych, szósty raz z rzędu został wybrany na prezydenta Gdyni. Podobnie jak we wcześniejszych wyborach, bezpartyjny Szczurek startował z komitetu „Samorządność”.
GRUDZIĄDZ
Maciej Glamowski popierany przez Koalicję Obywatelską oraz Andrzej Guzowski popierany przez PiS zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Grudziądzu - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. W I turze zwyciężył Glamowski, uzyskując 46,4 proc.
KALISZ
Krystian Kinastowski i Dariusz Grodziński będą ubiegać się w drugiej turze o urząd prezydenta Kalisza. Tak wynika z danych 29. na 55 obwodowych komisji wyborczych.
Z danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Kaliszu wynika, że kandydat komitetu Wszystko i Samorządny zgodnie dla Kalisza Krystian Kinastowski zdobył ok. 22 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli Dariusz Grodziński z Koalicji Obywatelskiej - 20 proc. i Piotr Kaleta z PiS - 19 proc.
PUŁTUSK
W Pułtusku (Mazowieckie) odbędzie się druga tura wyborów na burmistrza miasta – podała oficjalnie PKW. Zmierzą się w niej Michał Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości oraz Wojciech Gregorczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Michał Kisiel zdobył 39,12 proc. głosów, a Wojciech Gregorczyk 29,85 proc.
STAROGARD GDAŃSKI
Nie będzie II tury wyborów prezydenckich w Starogardzie Gd. (Pomorskie). Na podstawie zebranych do tej pory głosów w I turze z poparciem ok. 70 proc. zwyciężył Janusz Stankowiak - poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Starogardzie Gd., Hanna Rosochowicz.
INOWROCŁAW
Rządzący Inowrocławiem od 2002 roku Ryszard Brejza (startujący z własnego komitetu) został po raz piąty prezydentem miasta - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W I turze otrzymał 58,5 proc. głosów.
Na Brejzę startującego w wyborach z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Ryszarda Brejzy głos oddało 17 016 wyborców. Drugi wynik uzyskał kandydat Zjednoczonej Prawicy Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski - 24,93 proc głosów.
ELBLĄG
Urzędujący prezydent Elbląga Witold Wróblewski (własny komitet wyborczy) i poseł Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość) zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenta tego miasta - wynika z oficjalnych danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.
W niedzielnych wyborach na prezydenta Elbląga najlepszy wynik uzyskał Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego) - 48,78 proc. Wyprzedził Jerzego Wilka (KW PiS) - 28,69 ważnych głosów. Ci dwaj kandydaci przeszli do II tury wyborów - podała na swojej stronie PKW.
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI I BEŁCHATÓW
Druga tura wyborów rozstrzygnie, kto zostanie prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego i Bełchatowa (Łódzkie) – wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. O reelekcję będą walczyli m.in. obecnie rządzący w Piotrkowie - Krzysztof Chojniak i Bełchatowie - Mariola Czechowska.
Rywalką Chojniaka (KWW Razem dla Piotrkowa) będzie Marlena Wężyk-Głowacka (Koalicja Obywatelska). Startująca z własnego komitetu Czechowska zmierzy się z Dariuszem Matyśkiewiczem (KW Wyborców Plus).
PŁOCK
Ubiegający się o reelekcję kandydat Koalicji Obywatelskiej Andrzej Nowakowski z PO, popierany przez SLD, wygrał w pierwszej turze wybory na prezydenta Płocka (Mazowieckie). Pokonał troje pozostałych kandydatów - z PiS, PSL i Kukiz’15.
TARNOBRZEG
Startujący z własnego komitetu Razem dla Tarnobrzega Dariusz Bożek zwyciężył w I turze wyborów na prezydenta miasta Tarnobrzeg. Otrzymał 51,65 proc. głosów – wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.
ZAKOPANE
Dotychczasowy burmistrz Zakopanego Leszek Dorula został ponownie wybrany na ten urząd uzyskując 56 proc. poparcia - wynika z nieoficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej. Dorula zapowiada kontynuację inwestycji, walkę o czyste powietrze i rozwój narciarstwa w mieście pod Giewontem.
Choć Dorula nie należy do żadnej partii politycznej do wyborów startował z komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.
WADOWICE
II tura wyłoni burmistrza Wadowic. Zmierzą się w niej kandydat PiS, starosta wadowicki Bartosz Kaliński oraz dotychczasowy burmistrz miasta Mateusz Klinowski z komitetu „Mateusz Klinowski i Wolne Wadowice” – wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej.
W pierwszej turze najlepszy wynik osiągnął Kaliński, na którego zagłosowało 47,05 proc. uczestniczących w wyborach (7798 głosów). Klinowskiego poparło 35,3 proc. (5851 głosów).
Kandydaci w pokonanym polu pozostawili posła Kukiz`15 Józefa Brynkusa - 1218 głosów, Michała Skoreckiego (KWW Powiat Wadowicki) – 776 głosów, Adę Karcz-Zielińską – 669 głosów, i Leona Jamrożka (KWW Akcja Społeczna Wadowice) – 260 głosów.
SANDOMIERZ
Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski (własny komitet) uzyskał w niedzielnym głosowaniu czwarty wynik - z sześciorga kandydatów - i nie znalazł się w II turze wyborów. O mandat burmistrza powalczą radny miejski Marcin Marzec (KKW Przyjazny Samorząd) i b. włodarz miasta, Jerzy Borowski (własny komitet).
Jak wynika z danych PKW opublikowanych w poniedziałek na stronach internetowych, w niedzielnym głosowaniu Bronkowski zdobył 1 898 głosów(17,95 proc).
Pierwszą turę głosowania wygrał Marzec (działacz PO, popierany przez PSL i Koalicję Obywatelską) uzyskując 2 560 głosów (24,21 proc.), przed Borowskim – 2 346 głosów (22,19 proc.). Trzeci wynik miał Krzysztof Szatan (PiS), zdobywając 2 036 głosów (19,26 proc.), piąty – Wojciech Czerwiec (KWW Sandomierskie Porozumienie) – 1 008 głosów (9,53 proc.), a szósty – Zbigniew Rusak (KWW Głos Sandomierza) - 724 głosy (6,85 proc.)
STARACHOWICE
Urzędujący od 2014 r. prezydent Starachowic (Świętokrzyskie) Marek Materek, uzyskał w niedzielnym głosowaniu 84,42 proc. głosów i w I turze został wybrany na kolejną kadencję prezydenta miasta – wynika z danych PKW.Urzędujący od 2014 r. prezydent Starachowic (Świętokrzyskie) Marek Materek, uzyskał w niedzielnym głosowaniu 84,42 proc. głosów i w I turze został wybrany na kolejną kadencję prezydenta miasta – wynika z danych PKW.
OLSZTYN
W II turze wyborów na prezydenta Olsztyna zmierzą się dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz i były włodarz miasta Czesław Małkowski; uzyskali oni największą liczbę głosów spośród 8 kandydatów - podała w poniedziałek oficjalne wyniki miejska komisja wyborcza w Olsztynie.
Jak podała przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Katarzyna Gołębiewska, najwięcej głosów w I turze zdobył Piotr Grzymowicz startujący z własnego komitetu wyborczego - 24 758, Czesław Małkowski, startujący z własnego komitetu, uzyskał 22 465 głosów.
STARACHOWICE
Urzędujący od 2014 r. w Starachowicach (Świętokrzyskie) prezydent Marek Materek jest niemal pewny reelekcji w I turze wyborów - wynika z nieoficjalnych danych 22 na 24 obwodowe komisje wyborczych w mieście.
Jak powiedziała w poniedziałek po południu PAP przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Starachowicach Aneta Gołębska, urzędujący prezydent – bezpartyjny, startujący z własny komitetu; popierany przez PiS, PO i PSL - ma „ogromną przewagę” w głosowaniu nad dwoma kontrkandydatami: Pawłem Lewkowiczem (SLD Lewica Razem) i Sebastianem Szwajnochem (KWW Razem dla Mieszkańców – Porozumienie).
BIAŁYSTOK
Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski popierany przez Koalicję Obywatelską został prezydentem miasta po raz czwarty. Wyniki wyborów podała w poniedziałek oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.
Komisja poinformowała, że na Tadeusza Truskolaskiego, który będzie prezydentem czwartą kadencję, zagłosowało 56,21 proc. Drugi wynik - 30,2 proc. miał kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł Jacek Żalek.
CZĘSTOCHOWA
I tak wybory na prezydenta Częstochowy wygrał w pierwszej turze Krzysztof Matyjaszczyk z SLD, na którego głos oddało ponad 59 tys. głosujących (59,76 proc.).
Drugie miejsce w wyborach zajął senator PiS Artur Warzocha, który uzyskał poparcie 25 tys. 361 częstochowian (25,54 proc.), a trzecie - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Maranda (komitet „Marcin Maranda. Mieszkańcy Częstochowy”), na którego oddano 6130 głosów – 6,17 proc.
STARGARD
Urzędujący prezydent Rafał Zając zdobywając 82,38 proc. głosów został wybrany w pierwszej turze wyborów prezydentem Stargardu (Zachodniopomorskie).
WŁOCŁAWEK
Urzędujący prezydent Włocławka, kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta miasta.
Wojtkowski uzyskał w niedzielnych wyborach 26,25 proc. głosów, a Chmielewskiego poparło 23,4 proc. wyborców.
KOŁOBRZEG
Anna Mieczkowska i Jacek Woźniak, startujący w wyborach prezydenckich w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) z własnych komitetów wyborczych, zmierzą się II turze.
51-letnia Anna Mieczkowska zdobyła 40,76 proc. głosów, a 45-letniego Jacka Woźniaka poparło 31,16 proc. wyborców.
MIKOŁAJKI
Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski został wybrany na piątą kadencję, uzyskał 65,42 proc. głosów.
KROSNO
Urzędujący od 2002 r. prezydent Krosna (Podkarpackie) startujący z własnego komitetu 61-letni Piotr Przytocki, został wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 63 proc. głosów.
PIŁA, GNIEZNO, LESZNO
Piotr Głowski w Pile, Tomasz Budasz w Gnieźnie i Łukasz Borowiak w Lesznie najprawdopodobniej pozostaną na stanowiskach prezydentów w swoich miastach. Cząstkowe wyniki wskazują, że włodarze tych wielkopolskich miast wygrali wybory w pierwszej turze.
OSTRÓW WLKP.
Aktualna prezydent Beata Klimek zwyciężyła w pierwszej turze. zdobyła ok. 65 procent głosów poparcia.
OSTROŁĘKA
W Ostrołęce (mazowieckie) odbędzie się druga tura wyborów prezydenta miasta. Zmierzą się w niej Łukasz Kulik (KWW Ostrołęka dla Wszystkich), który zdobył więcej głosów - 38, 12 proc. - niż obecnie urzędujący prezydent Janusz Kotowski (PiS) - 33,39 proc.
WAŁBRZYCH
Dotychczasowy prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej wygrał wybory w I turze, zdobywając ponad 80 proc. głosów.
TORUŃ
Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) będzie prezydentem przez pięć kolejnych lat. Uzyskał w I turze 55,4 procent głosów - podała Miejska Komisja Wyborcza. Drugie miejsce zajął Tomasz Lenz (Koalicja Obywatelska) - 23,8 proc.
BIELSKO-BIAŁA
Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska) oraz Przemysław Drabek (Prawo i Sprawiedliwość) spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta Bielska-Białej – wynika z podliczenia większości głosów przez Miejską Komisję Wyborczą.
SZCZECIN
Obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek (Bezpartyjni) i Bartłomiej Sochański (PiS) będą w II turze wyborów prezydenckich w Szczecinie - wynika z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej. W tej komisji jest już blisko 93 proc. protokołów z komisji obwodowych.
Według wstępnych wyników Piotr Krzystek, obecnie urzędujący prezydent Szczecina, kandydujący z listy Bezpartyjnych, otrzymał 47,31 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Bartłomiej Sochański z Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał 22,05 proc. głosów. Trzeci wynik należy do Sławomira Nitrasa z Koalicji Obywatelskiej, który otrzymał 21,68 proc. głosów poparcia.
CHEŁM
Urzędująca prezydent Chełma Agata Fisz (SLD) zmierzy się w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta z kandydatem PiS Jakubem Banaszkiem – podała na swojej stronie internetowej PKW.
KOSZALIN
Kandydat Koalicji Obywatelskiej, ubiegający się o reelekcję Piotr Jedliński (nie należy do PO) został w I turze wybrany na prezydenta Koszalina (Zachodniopomorskie) – wynika z informacji przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą.
MIELEC
Fryderyk Kapinos, pełniący dotychczas obowiązki prezydenta Mielca, kandydat KW PiS, oraz Jacek Wiśniewski startujący z KW Razem dla ziemi mieleckiej powalczą o fotel prezydenta Mielca w II turze – wynika z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej.
RZESZÓW
Tadeusz Ferenc, którzy rządzi Rzeszowem od 2002 r. wygrał w pierwszej turze niedzielne wybory samorządowe i po raz piąty będzie rządził stolicą Podkarpacia – wynika z oficjalnych danych PKW.
Ferenc (KW Stowarzyszenie Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca) uzyskał w niedzielę 63,76 proc. poparcia. Kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Wojciech Buczak zdobył 28,86 proc. głosów.
KIELCE
Urzędujący od 2002 r. prezydent Wojciech Lubawski oraz europoseł Bogdan Wenta spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Kielcach – poinformował PAP w poniedziałek przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Kielcach Piotr Zięba.
PiS zwyciężyło w wyborach do 25-osobowej rady miejskiej w Kielcach i uzyskało 11 mandatów – wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej PKW. W radzie znajdą się także przedstawiciele: Stowarzyszenia „Projekt Świętokrzyskie”, Koalicji Obywatelskiej oraz jeden radny SLD.
SKIERNIEWICE
Urzędujący prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, ubiegający się o reelekcję, wygrał wybory w I turze – wynika z nieoficjalnych, cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej.
STALOWA WOLA
33-letni Lucjusz Nadbereżny z PiS ponownie został prezydentem Stalowej Woli (Podkarpackie) - wynika z cząstkowych danych spływających z obwodowych komisji wyborczych. W pierwszej turze pokonał on 50-letniego Andrzeja Szymonika z KWW Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego.
Na podstawie danych z 33 na 36 obwodów Nadbereżny otrzymał 73 proc. głosów. Na podstawie tych samych danych, PiS w Stalowej Woli może wprowadzić 15 radnych w 23-osobowej radzie.
JELENIA GÓRA
Obecny wiceprezydent Jeleniej Góry i kandydat Koalicji Obywatelskiej Jerzy Łużniak oraz senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta Jeleniej Góry – wynika z cząstkowych wyników wyborów przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą.
ZAMOŚĆ
Urzędujący prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, ubiegający się o reelekcję, wygrał wybory w I turze, zdobył 51,52 proc. głosów – podała na swojej stronie internetowej PKW.
OPOLE
W wyniku wyborów do sejmiku województwa opolskiego PiS dwukrotnie powiększył swój klub radnych. Największym przegranym będzie PSL, który zamiast dziewięciu radnych będzie miał w nowym sejmiku tylko dwóch przedstawicieli.
BYDGOSZCZ
Rządzący Bydgoszczą od 2010 roku Rafał Bruski z PO będzie prawdopodobnie zajmował tę funkcję przez pięć kolejnych lat. Z cząstkowych danych przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą wynika, że uzyskał ok. 54 proc. głosów.
Po zliczeniu protokołów ze 170 na 205 obwodowych komisji wyborczych podano, że Bruski uzyskał 54 proc. głosów, a kontrkandydat - poseł Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości - ok. 30 proc.
ZAKOPANE
Obecny burmistrz Zakopanego Leszek Dorula został ponownie wybrany na ten urząd uzyskując 56,5 proc. poparcia – podała Państwowa Komisja Wyborcza. Dorula zapowiada kontynuację inwestycji, walkę o czyste powietrze i rozwój narciarstwa w mieście pod Giewontem.
WKT/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/417685-znamy-czastkowe-wyniki-wyborow-sprawdz