Polacy w niedzielę pójdą głosować w wyborach samorządowych. Kogo w nich wybieramy? Jakie są zasady ciszy wyborczej? Jak poprawnie oddać głos? Zachęcamy do lektury przedwyborczego PORADNIKA z instrukcjami i specjalnymi spotami Państwowej Komisji Wyborczej.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października w godzinach od 7 do 21. Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21. Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co narusza ciszę wyborczą? O czym można informować? Komentarz Państwowej Komisji Wyborczej. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
KOGO WYBIERAMY?
PKW przypomina, że wybory samorządowe to cztery głosowania, z których dwa dotyczą tylko gminy. Wybieramy w nich radnych do rady, która podejmuje uchwały w sprawach dotyczących gminy oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który kieruje gminą, wykonuje uchwały rady gminy, zgłasza ich projekty i kontroluje gminne instytucje.
W wyborach samorządowych wybieramy również radnych do rady powiatu.
Wybory samorządowe obejmują także wybory radnych do sejmiku województwa.
CO ZROBIĆ, ABY ZAGŁOSOWAĆ?
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej, by wyborcy udając się do lokalu wyborczego zabrali ze sobą dokument umożliwiający komisji stwierdzenie tożsamości. Może być to np. dowód osobisty; w przypadku osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat, wystarczy, że zabiorą np. legitymację.
Czyli najprościej (…) dowód, ale mogą to być również inne dokumenty, w przypadku osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą lat 18, one również mogą uczestniczyć w głosowaniu nie mając jeszcze dowodu, wystarczy, ze zabiorą np. legitymację studencką
— powiedziała Pietrzak.
JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS?
Karty do głosowania będą zadrukowane jednostronnie, nie będzie broszur, a urny w całym kraju będą przezroczyste. Karty do urny wyborczej należy wrzucać tak, aby strona zadrukowana nie była widoczna.
Sędzia Wiesław Błuś z PKW zwrócił uwagę, że na kartach do głosowania zamieszczona jest instrukcja jak głosować.
Państwowa Komisja Wyborcza apeluje do wszystkich wyborców, aby przed oddaniem głosu, (postawieniem) tego znaku +X+ na karcie do głosowania, zapoznali się z tą instrukcją
— dodał.
Przypomniał ponadto zasady poprawnego oddawania głosów. Do rady gminy, liczącej do 20 tys. mieszkańców, wyborca może głosować na jednego kandydata.
Zatem głos jest ważny jeżeli wyborca na karcie do głosowania postawi znak +X+ obok nazwiska tylko jednego kandydata
— wyjaśnił Błuś.
W wyborach do rady gminy, liczącej ponad 20 tys. mieszkańców, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz do rady dzielnicy m. st. Warszawy wyborca może głosować tylko na jedną listę i na jednego kandydata z tej listy.
W wyborach wójta, gdy kandyduje dwóch lub więcej kandydatów, głos jest ważny jeżeli wyborca na karcie do głosowania postawi znak „X” obok nazwiska tylko jednego kandydata. W przypadku z kolei wyborów wójta, gdy kandyduje tylko jeden kandydat, wyborca głosuje za wyborem kandydata, albo przeciw wyborowi kandydata.
Zatem ważnym jest głos za wyborem kandydata, jak również głos przeciw takiemu wyborowi
— dodał sędzia Błuś.
Szef PKW apelował do wszystkich wyborców, aby „ograniczyli swoją inwencję twórczą” i na kartach wyborczych stawiali tylko „krzyżyk”, czy „plus” przy nazwisku wybranego kandydata.
Jak dodał, zgodnie z Kodeksem wyborczym poprawnie oddany głos to co najmniej dwie przecinające się linie postawione w kratce przy nazwisku kandydata.
(Apelujemy), by w taki sposób go zaznaczyć, by komisja obwodowa, która będzie przecież tym jedynym organem, który decyduje o tym, czy głos jest ważny, miała stuprocentową pewność, że to jest krzyżyk i taka była intencja wyborcy, żeby na tego kandydata, przy którym jest „krzyżyk” postawiony, głosować
— zaznaczył Hermeliński.
MĘŻOWIE ZAUFANIA
W lokalu wyborczym, oprócz członków obwodowej komisji wyborczej, będzie można spotkać również mężów zaufania i obserwatorów społecznych. Kim są i jakie mają prawa?
PKW podkreśla, że wszystkie wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.
Przypominamy również, że w niedzielę, w dniu wyborów samorządowych, Ruch Kontroli Wyborów (RKW) będzie telefonicznie przyjmował zgłoszenia o nieprawidłowościach w przebiegu głosowania.
Na tej podstawie powstanie raport, a najpoważniejsze incydenty trafią do sądu.
Nieprawidłowości podczas niedzielnego głosowania będzie można zgłaszać pod pięcioma numerami telefonów: 787 522 724, 787 522 727, 787 522 730, 787 522 733, 787 522 739.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ruch Kontroli Wyborów będzie przyjmował zgłoszenia w sprawie nieprawidłowości podczas głosowania! SPRAWDŹ numery telefonów
kpc/PAP/PKW/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/417503-poradnik-przed-wyborami-samorzadowymi-2018-sprawdz