9 października w Artystycznym Domu Animacji w warszawskich Włochach odbyło się spotkanie przedwyborcze z prof. Piotrem Glińskim, wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczącym Komitetu ds. Pożytku Publicznego, które zorganizowali kandydat do Rady m.st. Warszawy z 2. miejsca listy PiS z Bemowa, Ursusa i Włoch Piotr Mazurek oraz Komitet Dzielnicowy PiS Włochy.
Spór polityczny w Polsce jest sporem bardzo zasadniczym. Można go obserwować na kilku osiach podziału, które pośrednio, ale także rzutują na sprawy samorządowe. Chodzi o stosunek do tożsamości narodowej, suwerenności Polski, solidarności społecznej i oddolnej aktywności obywatelskiej Polaków
— mówił w swoim wystąpieniu wicepremier. Podkreślał on rolę nadchodzących wyborów samorządowych, które nie tylko rozstrzygną o najbliższej przyszłości naszych Małych Ojczyzn, ale będą także miały wpływ na dalszą sytuację w ogólnopolskiej polityce w związku ze zbliżającym się maratonem kolejnych wyborów.
Prof. Gliński poruszył także temat swoich działań w ramach rządu. Mówił o działaniach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego takich, jak budowa Muzeum Historii Polski, która była wstrzymywana za rządów PO-PSL, tworzenie ogólnopolskiej sieci muzeów (zaliczają się do niej instytucje przekształcone, stworzone i planowane m.in.: Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum „Żołnierzy Wyklętych” w Ostrołęce”, Muzeum Kresów, Muzeum Sybiru, Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów) czy wieloletni program rządowy „Niepodległa”, upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W dalszej części swojego wystąpienia wicepremier mocno wsparł kandydaturę Piotra Mazurka do Rady m.st. Warszawy, przypominając jego wieloletnią działalność w patriotycznych organizacjach społecznych, dzięki czemu nawiązali współpracę. W 2015 roku Mazurek został doradcą prof. Glińskiego w Kancelarii Premiera, gdzie zajmuje się m.in. wspieraniem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Piotr Mazurek w swojej wypowiedzi wskazał przykłady praktycznych efektów realizacji reformy systemu wspierania organizacji pozarządowych, która nastąpiła z inicjatywy wicepremiera Glińskiego. Przytoczył przykład zmian w Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, 60-milionowym programie grantowym, który od ubiegłego roku jest w dyspozycji Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, a operatorem konkursu został podlegający mu Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W pierwszej edycji FIO realizowanej pod patronatem prof. Glińskiego pomiędzy 60 a 70% środków trafiło do organizacji małych, oddolnych, z budżetem poniżej 100 tys. zł. Warte podkreślenia jest także to, że aż ok. 70% środków otrzymały te organizacje, które nigdy wcześniej nie dostały wsparcia w ramach FIO. Obecnie przygotowywane są kolejne programy wspierające trzeci sektor. W najbliższym czasie uruchomiony zostanie nabór do Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, który w sumie ma obejmować pół miliarda złotych. Ma on być przeznaczony na wspieranie mediów obywatelskich, think-tanków, lokalnych organizacji strażniczych, a także na rozwój instytucjonalny organizacji i budowę kapitałów żelaznych. Kolejne programy to m.in. Program Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych, Program Rozwoju Wolontariatu „Korpus Solidarności” czy program wspierający rozwój Uniwersytetów Ludowych.
W toku dyskusji wicepremier odpowiedział na liczne pytania mieszkańców Warszawy, które dotyczyły m.in. niemieckich fundacji politycznych, upamiętnienia Bitwy Warszawskiej czy szkolnictwa artystycznego.
Piotr Mazurek został natomiast zapytany o swój program wyborczy. W odpowiedzi wskazał, że w Radzie m.st. Warszawy chce działać m.in. na rzecz: rozwoju komunikacji na zachodzie Warszawy (w tym wspierania budowy nowych linii metra), zwiększania dostępności przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych i seniorów, budowy miejskich programów wspierania organizacji pozarządowych, uporządkowania przestrzeni publicznej poprzez poszerzanie stref objętych planami zagospodarowania przestrzennego, a także dokończenie dekomunizacji i procesu upamiętniania rzeczywistych bohaterów, jak również uruchomienia wieczornych i sobotnich dyżurów w instytucjach miejskich.
Na zakończenie organizatorzy zapewnili o zamiarze ponownego zaproszenia wicepremiera Glińskiego już w okresie powyborczym, a kandydaci na radnych odpowiadali indywidualnie na szczegółowe pytania mieszkańców.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/416843-spotkanie-przedwyborcze-pis-na-warszawskich-wlochachrelacja