W Warszawie naprzeciwko siedziby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej protestowało w sobotę około dwóch tysięcy pracowników pomocy. Wsparli ich przedstawiciele niemal każdej jednostce pomocy społecznej w Polsce. Jak podkreśla Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, to wstępny obraz największego sprzeciwu służb społecznych w Polsce od ich powstania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Macyk o ustawie „Za życiem”: „Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby asystenci rodziny byli profesjonalną grupą zawodową”. NASZ WYWIAD
Uczestnicy zgromadzenia na Skwerze Wolnego Słowa wyrazili swój sprzeciw wobec polityki państwa w stosunku do ich środowiska zawodowego.
Agnieszka Macyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Rodziny, w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na - jak stwierdziła - pozorowanie przez MRPiPS dialogu z organizacjami społecznymi oraz brak efektywności kolejnych spotkań i narad. Macyk zaapelowała, by resort „nie antagonizował grup zawodowych w obrębie zawodów pomocowych”.
Przedstawiciele Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, w tym członkowie Komisji Zakładowych MOPS z Sopotu oraz Gdańska zwrócili uwagę na niedostateczne - ich zdaniem - zabezpieczenie odpowiednich warunków płacowych i pracy dla wykonywania zlecanych zadań. Związkowcy apelowali konkretny dialog ze strony resortu.
Na zakończenie oficjalnych przemówień głos zabrał Sylwester Tonderys, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych, który symbolicznie wwręczył trzy „czerwone kartki” dla Minister Rafalskiej - jak podkreślił: za brak realizacji naszych postulatów środowiskowych, za odsyłanie nas do samorządu i w ten sposób wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością, a także za „zakulisową współpracę Ministerstwa przy szkodliwym społecznie projekcie Centrów Usług Społecznych procedowanych przez Prezydenta RP”. Jak wskazywał Tonderys, projekt jest wyłącznie kolejną furtką „do obsadzania stanowisk i lobbing podmiotów szkolących, które chcą sobie zapewnić nowe źródła finansowania”.
red/federacja-socjalnych.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/416508-protest-pracownikow-pomocy-przed-mrpips