Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie odsłonięty 10 listopada w Warszawie – zapowiedział w czwartek w Polsat News szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Dodał, że koszt realizacji pomnika to ok. 2,5 mln zł.
Pomnik będzie odsłonięty 10 listopada. Dokładnie w przeddzień święta niepodległości. My specjalnie wybraliśmy taką datę, bo ona z jednej strony wypada 10, a jak wiemy 10 każdego miesiąca mamy miesięcznice smoleńską. A z drugiej strony będzie to w przeddzień święta niepodległości
—zapowiedział Sasin.
Lech Kaczyński „to wielka postać w najnowszej historii Polski” - podkreślił minister.
Jeden z tych, który jest ojcem dzisiejszej naszej niepodległości współczesnej. Jego droga życiowa była taka, że tą wolną Polskę rzeczywiście budował i miał w tym wielki udział
—zaznaczył.
Sasin przekazał, że na samym pomniku będzie imię, nazwisko, lata życia oraz najważniejsze funkcje, jakie pełnił Lech Kaczyński.
Pytany o koszt realizacji pomnika, powiedział, że „w tej chwili nie poda dokładnej sumy”.
Jesteśmy w trakcie jego realizacji. Jeszcze nie wszystkie płatności zostały zrealizowane. To będzie na pewno kwota przekraczająca około 2,5 mln zł
—powiedział Sasin.
Dzisiaj w przestrzeni okalającej Plac Piłsudskiego pomnik jest już realizowany
—dodał.
Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć przed siedzibą Garnizonu Warszawa na wschodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Ma to być konstrukcja klasyczna i przedstawiać postać stojącą na cokole.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/416052-co-z-pomnikiem-l-kaczynskiego-wiemy-kiedy-odsloniecie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.