Polski Premier nie jest antysemitą. Znam go osobiście i mam zaszczyt nazywać go moim przyjacielem oraz przyjacielem Żydów
— podkreślił na Twitterze Jonny Daniels, szef Fundacji From The Depths.
To odpowiedź na artykuł, który ukazał się na łamach „The Times of Israel”, odnoszący się do nagrań z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
Na portalu możemy przeczytać, że „w tajnym nagraniu polski premier potępia ‘chciwych’ żydowskich właścicieli amerykańskich funduszy hedgingowych”.
„The Times of Israel” powiela informacje onetu, zwracając uwagę na to, że to taśmy były przyczyna przegrania przez Platformę Obywatelską wyborów w 2015 roku.
Ale teraz treść taśmy Morawieckiego powraca, by prześladować go przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych w sprawie jednego z najbardziej delikatnych zagadnień polityki zagranicznej jego rządu - relacji z Żydami i Izraelem
— czytamy na portalu „The Times of Israel”.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Przypomnijmy, że na początku tygodnia Onet ujawnił „nieznane” informacje, które odnalazł w aktach prokuratorskich dotyczących śledztwa w sprawie afery taśmowej. Dowiedzieliśmy się, że mają rzekomo istnieć nowe nagrania z „Sowy i Przyjaciół”, dotyczące obecnego premiera. O tym, że jedno nagranie istnieje wiedzą wszyscy, a drugie? I tu zaczynają się schody. Onet cytuje bowiem zeznania kelnerów ws. taśm, ale treści nagrań nie ujawnia.
Jak podkreśla Onet, Morawiecki był już przesłuchiwany w związku z nagraniami afery taśmowej w grudniu 2014 r. przez ABW. Obecny szef rządu miał wówczas przyznać - jak czytamy - że w latach 2012-2014 bywał zarówno w restauracji „Sowa i Przyjaciele”, jak i „Amber Room” na spotkaniach o charakterze biznesowym i towarzyskim.
„Onet” podał, że obecny premier miał zeznać wówczas, że nikt go nie szantażował ujawnieniem rozmów i nie proponował zakupu nagrań. Informacje o taśmie z zarejestrowanymi wypowiedziami Morawieckiego podały w 2016 r. Radio Zet i „Newsweek” - podkreśla Onet.
Sprawa o której napisał Onet dotyczyła nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika. Ujawnione w tygodniku „Wprost” taśmy wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska.
wkt/twitter/The Times Of Israel”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/414911-nagonka-na-premiera-w-the-times-of-israel-daniels-reaguje