Wojska Obrony Terytorialnej to formacja najbliższa narodowi i społeczeństwu, nawiązująca do tradycji Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak podczas czwartkowych uroczystości święta tej formacji.
Błaszczak podkreślił podczas pierwszych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej, że jest to najmłodsza formacja wojskowa, ale też najbliższa narodowi i społeczeństwu.
Ponadto, jak podkreślił minister, Wojska Obrony Terytorialnej nawiązują do tradycji Armii Krajowej oraz tradycji Żołnierzy Niezłomnych.
To właśnie przykład takiej postawy w czasie II wojny światowej i później, po formalnym jej zakończeniu stanowi wzór do naśladowania dla żołnierzy WOT, buduje etos służby WOT
— ocenił szef MON.
Minister przypominał, że 21 miesięcy temu rozpoczął się proces formowania Wojsk Obrony Terytorialnej.
Dziś powstaje 13 brygad, jeszcze 4 będą tworzone, a więc w sumie będziemy mieć 17 brygad WOT
— dodał.
Priorytetem rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego jest bezpieczeństwo, dlatego realizujemy zadania związane z zapewnieniem zdolności obronnych Polsce, z rozbudową zdolności obronnych naszej ojczyny
— oświadczył szef MON.
Błaszczak dziękował żołnierzom WOT za służbę i patriotyzm, a także ich rodzinom, za udzielane wsparcie. „Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w gronie liczniejszym, jeżeli chodzi o WOT, że potwierdzimy naszą codzienną pracą, codzienną służbą, że kochamy Polskę” - dodał.
Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej ma czynić lokalne społeczności jeszcze silniejszym i bezpieczniejszymi – mówił dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła. Podziękował wszystkim zaangażowanym w tworzenie wojsk. Gen. Kukuła podkreślił, że WOT realizuje liczne szkolenia - nie tylko bojowe, ale również skierowane na ratowanie zdrowia i mienia, wspierając straż pożarna, straż graniczną czy policję.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają
— powiedział dowódca WOT. Obiecał, że wkrótce formacja stanie w jednym szyku z całą armią, gotowa bronić Polski. Przypomniał, że 79 lat temu nasi przodkowie zapoczątkowali budowę organizacji, która w ciągu czterech lat osiągnęła niemal 400 tys. żołnierzy i to wspomnienie powinno towarzyszyć organizującym WOT w chwilach zwątpienia.
Dokonali tego pod lufami niemieckich i sowieckich karabinów
— przypomniał.
Wyrazem hołdu dla nich, będzie nie tylko szacunek dla żyjących weteranów, troska o mogiły i pamięć o poległych, ale również dopełnienie naszej misji
— przekonywał generał.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wprowadził odznakę rozpoznawczą Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Symbolem wpisanym w odznakę jest znak „Polski Walczącej”.
Decyzja ministra Błaszczaka w sprawie wprowadzenia oznaki rozpoznawczej Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej jest datowana na 24 września; została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Decyzję minister podjął po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych. W załącznikach przestawiono wzory wprowadzonej odznaki na mundur wyjściowy i na mundur polowy. No obu wzorach widnieje symbol „Polski Walczącej”. Wzór na mundur wyjściowy ma czarne tło i jasne hafty. Ta sama odznaka na mundurze polowym będzie miała szare hafty na tle w barwach kamuflażu.
Wojska Obrony Terytorialnej i Straż Graniczna podpisały w czwartek porozumienie o współdziałaniu. Dokument formalizuje na szczeblu krajowym istniejącą już w praktyce lokalną współpracę obu formacji.
Porozumienie podpisali w czwartek podczas święta WOT, dowódca wojsk obrony terytorialnej gen. Wiesław Kukuła i Komendant Główny Straży Granicznej gen. SG Tomasz Praga.
Porozumienie zakłada współdziałanie formacji - wymianę informacji, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego, wzajemne świadczenie usług logistycznych oraz wymianę doświadczeń. WOT i SG mają współpracować na ćwiczeniach i w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych.
Rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak przypomniał, że brygady OT i oddziały SG współdziałały już przy szkoleniach, na podstawie lokalnych porozumień o współpracy. W Horyńcu Zdroju w kwietniu szkoliły się razem Bieszczadzki Oddział SG z 3 Podkarpacką Brygadą OT, a 1 Brygada OT z Podlasia współpracowała z Podlaskim Oddziałem SG przed zaplanowanymi na listopad największymi w tym roku ćwiczeniami „Anakonda-18” - z udziałem wojsk ośmiu państw. Ćwiczenia odbędą się m.in. na poligonach w Drawsku Pomorskim i Orzyszu oraz w przestrzeni powietrznej Polski i krajów bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii.
Pietrzak zaznaczył, że podpisany dokument, to pierwsze porozumienie WOT z organem spoza resortu obrony. Zapowiedział podpisywanie kolejnych tego typu porozumień z kolejnymi instytucjami.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/414133-wot-to-formacja-najblizsza-narodowi-i-spoleczenstwu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.