Po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Izraela Benjamina Netanjahu dialog polsko-izraelski będzie kontynuowany na poziomie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego obu państw - powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch. Szef BBN w październiku złoży wizytę w Izraelu.
Po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, do którego doszło na marginesie szczytu ONZ w Nowym Jorku, dialog polsko-izraelski będzie kontynuowany na poziomie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego obu państw
— powiedział Soloch w czwartek PAP.
Poinformował, że - zgodnie z tym ustaleniem - uda się do Izraela 15-16 października br. na zaproszenie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Shabbata.
Rozmowy w Tel Awiwie będą także wznowieniem konsultacji w formule Polsko-Izreaelskiego Dialogu Strategicznego, które po raz ostatni odbyły się 7 listopada 2017 r. w Warszawie
— dodał.
Tematem rozmów szefa BBN w Izraelu będą dwustronne relacje oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie.
Jest to szczególnie istotne w kontekście zgłoszenia przez Polskę gotowości do wzięcia udziału w operacji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych UNDOF na Wzgórzach Golan, o co apelował prezydent Andrzej Duda
— zaznaczył szef BBN.
W środę w Nowym Jorku Duda ocenił, że jeżeli w relacjach polsko-izraelskich „były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca”.
Planowana na początek lutego br. wizyta Solocha w Izraelu została przełożona w związku z nowelizacja ustawy o IPN która wprowadzała kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.
Nowelizacja wywołała sprzeciw m. in. w USA oraz ze strony władz Izraela i żydowskiej diaspory. Administracja amerykańska zaapelowała o przeanalizowanie ustawy pod kątem wolności słowa. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację i skierował ją, w trybie kontroli następczej, do TK, aby Trybunał zbadał, czy znowelizowana ustawa nie ogranicza w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz aby przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.
27 czerwca Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał kolejną nowelizację ustawy o IPN. uchyliła ona artykuły grożące karami obywatelom polskim i cudzoziemcom - „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”. W czerwcowej nowelizacji uznano, że efektywniejszym sposobem ochrony dobrego imienia RP będzie droga cywilnoprawna.
Tego samego dnia premierzy Polski i Izraela Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu podpisali wspólną deklarację, w której podkreślono m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów. Deklaracja zawiera też potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.
mly/PAP
-
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru tygodnika „Sieci”!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/414093-dialog-polsko-izraelski-bedzie-trwal
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.