Kolejny sąd chce dyktować prezydentowi oraz Krajowej Radzie Sądownictwa swoje warunki i włącza się w destrukcyjne działania zbuntowanych sędziów, którzy chcą zablokować wybór kandydatów do Izby Karnej Sądu Najwyższego! Prowokacja Naczelnego Sądu Administracyjnego ostro skrytykowała już w portalu wPolityce.pl poseł Krystyna Pawłowicz.**
CZYTAJ TAKŻE:TYLKO U NAS. Poseł Pawłowicz ujawnia łamanie procedur przez NSA i odrzuconych kandydatów do SN
Naczelny Sąd Administracyjny podjął we wtorek dwa postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia w postaci wstrzymania wykonania uchwały KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego do Izby Karnej Zabezpieczenie zostało zastosowane w postępowaniu o uchylenie uchwały KRS. Wnioski w tej sprawie złożyło dwóch kandydatów na sędziów Izby Karnej, którzy nie uzyskali rekomendacji Rady.
NSA postanowił wstrzymać wykonanie uchwały KRS z dnia 24 sierpnia 2018 r. w zaskarżonej części. Wnioskowano o udzielenie zabezpieczenia w postępowaniu o uchylenie uchwały KRS w przedmiocie przedstawienia wniosków o powołanie do pełnienia urzędu sędziego SN w Izbie Karnej.
– poinformował PAP wydział informacji sądowej NSA.
Z informacji NSA wynika też, że sąd w innym rozpatrywanym we wtorek postanowieniu „postanowił wstrzymać wykonanie zaskarżonej uchwały KRS w części”. „Chodzi również o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego w Izbie Karnej” - wyjaśnił wydział informacji sądowej NSA.
Sędzia NSA Sylwester Marciniak pytany przez dziennikarzy, czy udzielone zabezpieczenie uniemożliwia mianowanie wskazanej w uchwale osoby na sędziego SN, wskazał w odpowiedzi, że z przepisów ustawy o KRS wynika, że ci kandydaci, których odwołania zostaną rozstrzygnięte na ich korzyść, będą „podlegali rozpoznaniu przy kolejnych wolnych etatach sędziowskich i obwieszczeniach o wolnych stanowiskach sędziowskich”. „Należy zauważyć, że już kolejne obwieszczenia zostały dokonane i na dniach mija termin, jeśli chodzi o kolejnych kandydatów, ale to są pytania do KRS i Kancelarii Prezydenta” - dodał.
Musimy podporządkować się postanowieniu NSA o wstrzymaniu wykonania uchwały KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego do Izby Karnej.
– powiedział PAP w środę po ogłoszeniu decyzji NSA przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.
Jak ponadto przekazał wydział informacji, we wtorek NSA oddalił natomiast dwa wnioski o wstrzymanie wykonania uchwał KRS z rekomendacjami na stanowiska sędziów SN do Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej.
Są różne stany faktyczne i różne stany prawne dotyczące tych wniosków. (…) W pierwszej ze spraw, w której NSA oddalił wniosek, powodem oddalenia było, że jeszcze strona w ogóle nie złożyła środka zaskarżenia, czyli odwołania. Ta sprawa dotyczyła Izby Kontroli Nadzwyczajnej.
– poinformował sędzia. Jak dodał, z samej treści wniosku wynikało, że skarżącemu nie doręczono jeszcze uchwały KRS, tylko wie o rozstrzygnięciu z informacji medialnych.
W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie - w tym jedno w Izbie Karnej.
Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. Rada wyłoniła: 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej, 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.
W przypadku rekomendacji kandydatów do tej ostatniej izby, KRS rozpatrywała pięć kandydatur. Ostatecznie na sędziego Izby Karnej SN Rada zarekomendowała sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Wojciecha Sycha. „Pozostałe cztery kandydatury nie uzyskały rekomendacji” - mówił po posiedzeniu przewodniczący KRS.
Na początku września Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu wniosku prezydentowi Andrzejowi Dudzie o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.
W miniony czwartek Prezydent Andrzej Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Nowo powołani sędziowie złożyli ślubowanie. Prezydent nie powołał - mimo rekomendacji Rady - dwóch osób: prokuratora Prokuratury Krajowej Jarosława Dusia oraz radcy prawnego Małgorzaty Ułaszonek-Kubackiej.
PAP
-
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru tygodnika „Sieci”!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/413960-sedziowie-nsa-chca-storpedowac-nabor-do-sadu-najwyzszego