Komisja śledcza ds. VAT zdecydowała o wezwaniu 10 świadków, w tym ośmiorga wiceministrów finansów, którzy pełnili swoje funkcje w latach 2007-2015 oraz prezesa NIK - powiedział w środę PAP przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała.
Przed komisję mają się stawić byli wiceministrowie w resorcie finansów: Jacek Dominik, Katarzyna Zajdel - Kurowska, Elżbieta Chojna - Duch, Stanisław Gomułka, Dariusz Daniluk, Ludwik Kotecki, Maciej Grabowski i Dominik Radziwiłł.
Komisja przesłucha też prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, który - jak podkreślił Horała - jako minister sprawiedliwości był szefem prokuratury.
Będziemy więc mieli wszystkich szefów prokuratury
— zaznaczył. Przewodniczący podkreślił, że Kwiatkowski interesuje komisję również jako szef NIK, „która badała kwestie związane z systemem podatkowym, udzielała różnych rekomendacji”.
Komisja w środę zdecydowała też o wezwaniu prezesa związku Importerów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Michała Kanownika.
Ta branża była jedna z tych, w których nieprawidłowości były szczególnie częste
— dodał Horała. Komisja zebrała się w środę na drugim, organizacyjnym i zamkniętym posiedzeniu.
Podczas posiedzenia komisji Zbigniew Konwiński z Platformy Obywatelskiej dopytywał się, dlaczego posiedzenia są zamknięte dla mediów.
Protokoły z posiedzeń roboczych będą dostępne; to nie jest arena do robienia show - odpowiada przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS).
Komisja śledcza ds. VAT zebrała się w środę na organizacyjnym i zamkniętym posiedzeniu. Pierwszego świadka - prof. Witolda Modzelewskiego - komisja przesłucha 18 września.
Konwiński na środowej konferencji w Sejmie przypominał, że Platforma jakiś czas temu złożyła wniosek o zmianę uchwały o powołaniu tej komisji.
Domagaliśmy się, żeby badać również okres ostatni, czyli do lipca 2018 r.
— podkreślił Konwiński.
Zwrócił też uwagę, że środowe posiedzenie komisji będzie kolejnym posiedzeniem zamkniętym.
Absolutnie nie rozumiem, dlaczego to kolejne posiedzenie nie jest otwarte dla środków masowego przekazu, dla mediów
— powiedział. Jak przekonywał, dyskusja na temat wniosków dowodowych jest dyskusją merytoryczną.
Warto, by opinia publiczna na bieżąco miała taką informację
— mówił.
Jak podkreślił, o tym, że przed komisję został wezwany prof. Modzelewski, sam dowiedział się z „paska TVN-u”.
Uważam, że to jest po pierwsze niepoważne, że my dowiadujemy się z mediów o tym, kiedy będzie przesłuchany świadek
— powiedział.
A po drugie uważam, że jeżeli w tej grupie świadków pierwszych, wytypowanych przez komisję jest minister finansów w rządzie PO-PSL i PiS tyle mówi o tym, że chce badać lukę z okresu naszych rządów (…), to w pierwszej kolejności należałoby przesłuchać ministra finansów pana Rostowskiego
— powiedział.
Jestem przekonany, że minister finansów wyjaśniłby przewodniczącemu Horale i członkom PiS-u, jak nasza walka z luką wyglądała
— podkreślił, zapowiadając, że na komisji zgłosi wniosek w tej sprawie.
Do zarzutów ws. zamkniętych posiedzeń komisji odniósł się w rozmowie z PAP jej przewodniczący Marcin Horała
Posiedzenia robocze, na których rozmawiamy o tym, o jakie dokumenty wystąpić, jakie dokumenty już wpłynęły, jakich świadków wezwać i w jakim czasie, czyli posiedzenia techniczne, raczej będą zamknięte, jednak bynajmniej nie są one tajne, protokoły będą dostępne
— powiedział Horała.
To nie jest arena do przedstawienia, do robienia show
— dodał.
Horała podkreślił jednocześnie, że wszystkie przesłuchania świadków będą publiczne.
Na konferencji Arkadiusz Myrcha i Zbigniew Konwiński zapowiedzieli również złożenie wniosku do CBA ws. rzekomej interwencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w stosunku do Zbigniewa D., skazanego za wyłudzenia VAT.
Konwiński powiedział, że na ostatnim posiedzeniu komisji ds. VAT złożył wniosek o to, by zbadać sprawę „przestępcy VAT-owskiego z Płocka, który po interwencji prezesa Kaczyńskiego wyszedł kilkanaście miesięcy przed końcem kary”. Jak mówił, wniosek został odrzucony. Arkadiusz Myrcha (PO) przekonywał, że posłowie PiS zasiadający w komisji ds. VAT starają się wszelkimi metodami „uciąć dyskusję nad bardzo tajemniczym zaangażowaniem prezesa Jarosława Kaczyńskiego w przedterminowe zwolnienie z wykonywania kary osoby skazanej, pana Zbigniewa D., który w latach 1999-2009 wyłudził samego VAT-u blisko 1 mln zł”.
W związku z tym, że pan przewodniczący Horała nie dopuszcza tej sprawy (…), składamy dzisiaj z panem posłem Konwińskim wniosek do CBA o przeprowadzenie czynności sprawdzających w tej sprawie**
— powiedział Myrcha.
Nie może być tak, że tylko w mediach jest informacja, jakoby prezes największej w tej chwili partii w Sejmie, partii rządzącej, interweniował pisemnie - jak to wynika z informacji prasowych - u dyrektora placówki penitencjarnej, a następnie osoba, której dotyczyła ta interwencja, została tak naprawdę bez podania przyczyn merytorycznych zwolniona z wykonywania kary i to na okres 16 miesięcy
— mówił. Jego zdaniem PiS ucieka od wyjaśnienia istotnych kwestii.
Co jest dobitnym dowodem na to, że komisja ma służyć tylko i wyłącznie do walki politycznej
— mówił.
O tym, że prezes PiS Jarosław Kaczyński interweniował ws. mężczyzny skazanego za wyłudzenia podatku VAT pisała w ubiegłym roku m.in. „Rzeczpospolita”. Informacje te zdementowała na Twitterze rzeczniczka partii Beata Mazurek.
wkt/PAP
-
W najnowszym „Sieci”: DANIEL OBAJTEK W MOCNYM WYWIADZIE- WIELKIE KŁAMSTWO PLATFORMY. Przeczytaj koniecznie!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Do tygodnika „Sieci” dołączamy wyjątkowy prezent od PZU – odblaskowy brelok do zawieszenia lub noszenia na ręku.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/411881-osmiu-wiceministrow-finansow-przed-komisja-ws-vat
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.