Ogrom Polonii rozsianej po całym świecie szacuje się na 20 milionów. Śmiało można zaryzykować tezę, że nie ma Polaka, który nie zna emigranta.
Historia polskiej emigracji sięga jeszcze kilku stuleci wstecz. Największa jednak fala ruszyła w 2014 r., kiedy z kraju wyjechało aż niemal 2,5 mln osób. Od 2004 roku, kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, emigracja wzrosła aż o 180 proc. w stosunku do lat poprzednich.
Dziś, kiedy polski rynek pracy nie zmaga się już z potężnym bezrobociem, a brakuje rąk do pracy, rząd powinien zastanowić się, jak przyciągnąć Polaków do ojczyzny z powrotem. I czy to w ogóle jest możliwe.
Niskie zarobki, a często w ogóle brak możliwości podjęcia pracy były główną przyczyną wyjazdów. Dziś, jak wskazują badania Narodowego Banku Polskiego, jedną z możliwych zachęt do powrotów dla emigrantów, byłyby zarobki rzędu 5 tys. zł netto. Ale średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw to nieco ponad 3 tys. zł na rękę.
I to nie wszystkie z powodów opuszczania ojczyzny. I nie jedyna przyczyna, która zatrzymuje ich dzisiaj poza granicami kraju.
Podczas debaty o młodej emigracji na Forum Ekonomicznym w Krynicy wicepremier Beata Szydło powiedziała, że działania obecnego rządu, takie jak program „500 plus” i „Mieszkanie plus” ułatwiają powroty emigrantów do Polski. Bo dają choćby część poczucia bezpieczeństwa i dobrego startu dla młodych ludzi. Podstawę stabilizacji. Ale premier słusznie zaznaczyła, że nadal pozostało wiele do zrobienia.
Nie ma prostego jednego narzędzia, które się wprowadzi i jak za czarodziejską różdżką wszyscy wrócą. To musi być cały szereg propozycji. Inne będą propozycje dla repatriantów a inne dla osób, które wyjechały ze względów zarobkowych
— powiedziała Beata Szydło.
Decydującym momentem dla wielu młodych, którzy wyjechali tuż po studiach, jest ten, kiedy pojawia się dziecko. A zwłaszcza, kiedy trzeba posłać je do szkoły. W jakim języku ma się uczyć? Czy porzucić język polski? I co z powrotem, jeśli już zaaklimatyzuje się poza krajem?
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała, że system szkolny jest gotowy na przyjęcie dzieci emigrantów. Zaznaczyła, że ważna będzie między innymi nauka języka polskiego. Minister Zalewska dodała, że polskie szkolnictwo znajdzie środki na wychowanie nawet miliona nowych obywateli.
W systemie edukacji nie grozi nikomu żaden kryzys, ale chciałabym mieć taki ból głowy, że oto z miesiąca na miesiąc musimy dokonywać przesunięć, by przyjąć milion Polaków
— powiedziała Anna Zalewska.
Ważne jest także to, by wykorzystać doświadczenia krajów, które spotkał podobny los. Irlandia, do której dziś emigrują Polacy, przed laty była krajem z ogromnymi problemami finansowymi i emigracją na masową skalę. Jak Irlandia sobie z tym poradziła? Poza zachętami podatkowymi, ściągano z zagranicy całe firmy. Przyciągano rodzimy biznes.
Chcemy, żeby Polacy mieszkający za granicą wracali do kraju, dlatego przygotowane będą specjalnie dedykowane dla nich propozycje ułatwienia przy zakładaniu firm w Polsce
— zapewnia Beata Szydło.
W tej chwili chcemy, żeby nie tylko programy takie jak „Mieszkanie plus”, „Rodzina 500 plus”, były dla nich atrakcyjne w podejmowaniu decyzji o powrocie, ale przygotowane będą specjalnie dla nich dedykowane propozycje, ułatwienia przy zakładaniu firm w Polsce
— wyjaśniła wicepremier.
Dodała, że przygotowywane propozycje będą dotyczyć preferencyjnych warunków zmniejszających okres i procedury administracyjnej przy zakładaniu działalności gospodarczej.
To nie jest tak, że znajdziemy jedno narzędzie, które wystarczy w rozwiązaniu tego problemu, tylko musi być tutaj zbudowany cały system. W tej chwili nad tym rząd pracuje
— zadeklarowała.
Wicepremier polskiego rządu nawołuje przebywających na emigracji Polaków do powrotu. Przemawiająca na Forum Ekonomicznym w Krynicy Beata Szydło mówiła, że w Polsce jest nie tylko „bezpiecznie i spokojnie”, ale i jest do czego wracać.
I to istotnie są ważne elementy, które pomogłyby emigrantom podjąć decyzję o powrocie. Na razie jednak pozostaje czekać na ich realizację. W pełni, i w praktyce. A czy emigranci decyzję o powrocie podejmą? To w znacznym stopniu będzie zależało od tego, czy Polska się o nich upomni, ale też od nich samych.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/411352-beda-zachety-do-powrotow-z-emigracji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.