Radomski wydział zamiejscowy stołecznego wojewódzkiego sądu administracyjnego oddalił w piątek skargę prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego na zarządzenie o wygaszeniu jego mandatu, wydane przez wojewodę mazowieckiego
— poinformował sąd administracyjny.
CZYTAJ TAKŻE: Czy prezydent Radomia straci mandat? Radosław Witkowski z PO podejrzany o korupcję. WSA zadecyduje, co dalej
CZYTAJ TAKŻE: Koalicja Obywatelska wybrała kandydata na prezydenta Radomia. I tym razem nie jest to polityk Nowoczesnej…
Tym samym podtrzymane zostało zarządzenie o wygaszeniu mandatu radomskiego prezydenta. Decyzja WSA jest nieprawomocna. W związku z tym orzeczeniem Witkowski zapowiedział już złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Piątkowy wyrok jest kolejną odsłoną batalii prawnej, która toczy się w związku z wydanym w czerwcu zeszłego roku zarządzeniem zastępczym wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia.
Wojewoda mazowiecki, powołując się na ustalenia funkcjonariuszy CBA, uznał, że Witkowski, wbrew zakazowi, wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.
Witkowski, twierdząc, że nie złamał prawa, zaskarżył decyzję wojewody do WSA. Sąd ten jeszcze w zeszłym roku rozpatrzył wniosek radomskiego prezydenta ws. wyłączenia jednego z sędziów, a w lutym br. orzekł w sprawie po raz pierwszy i uchylił zarządzenie wojewody mazowieckiego. Wtedy WSA rozważając, czy została naruszona istota i funkcje ustawy antykorupcyjnej, której celem jest „ominięcie uwikłania organów administracji publicznej w kontakty z biznesem i transparentność” ocenił, że Witkowskiemu takich działań nie można zarzucić.
Od tego orzeczenia skargę kasacyjną złożył wojewoda mazowiecki, a NSA uchylił w końcu czerwca, lutowe orzeczenie WSA i sprawę przekazał temu sądowi do ponownego rozpoznania. Jak relacjonowały media, NSA ocenił, że sprawa nie została jednoznacznie wyjaśniona i uzasadniona przez WSA, zaś materiał dowodowy wymaga uzupełnienia.
Wyrokiem z 7 września WSA po ponownym rozpoznaniu sprawy ze skargi Radosława Witkowskiego na zarządzenie zastępcze Wojewody Mazowieckiego z 29 czerwca 2017 r. w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta Radomia, skargę oddalił
— poinformował w piątek WSA.
Jak dodał w uzasadnieniu piątkowego orzeczenia, sąd podzielił ocenę wojewody, że prezydent pełniąc funkcję członka rady nadzorczej spółki od 1 stycznia do 30 kwietnia 2015 r. naruszył zakaz z ustawy Kodeks wyborczy, którego naruszenie skutkuje wygaśnięciem mandatu.
WSA przypomniał, że zgodnie z przepisami „wygaśnięcie mandatu prezydenta następuje w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia funkcji prezydenta z członkostwem w radzie nadzorczej spółki prawa handlowego, w sytuacji gdy nie zachodzi wyjątek z art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej”.
Zgodnie z przywołanym przepisem zakaz zajmowania stanowisk w organach spółek, nie dotyczy osób, które „zostały zgłoszone do objęcia takich stanowisk w spółce prawa handlowego przez: Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego lub związek metropolitalny”.
Sąd zgodził się ze stanowiskiem wojewody mazowieckiego, iż przeprowadzone postępowanie nie potwierdziło, że R. Witkowski został zgłoszony do rady nadzorczej spółki prawa handlowego przez Gminę Miasta Radomia. Aby wybór Radosława Witkowskiego jako Prezydenta Miasta Radomia spełniał wymogi wyjątku z art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej musiałoby wynikać to jednoznacznie z dokumentów dotyczących takiego wyboru, a takich w rozpoznawanej sprawie brak
— uznał sąd administracyjny.
Na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych Witkowski zapowiedział, że piątkowe orzeczenie WSA „nie kończy całej sprawy”.
Wciąż stoję na stanowisku, że nie naruszyłem przepisów prawa i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Zresztą sąd potwierdził to już w lutym. Zmiana stanowiska WSA nastąpiła po tym jak sprawą zajął się NSA. Jak widać - co sąd, to opinia. Tak jak zapowiadałem, wykorzystam wszystkie przewidziane prawem możliwości, by udowodnić, że nie złamałem przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Kiedy otrzymam pisemne uzasadnienie, złożę skargę kasacyjną do NSA
— zapowiedział Witkowski.
Zapewnił jednocześnie, że „dzisiejsze orzeczenie nic nie zmienia w funkcjonowaniu miasta”.
Cały czas wraz ze współpracownikami pracuję dla Radomia i radomian. A o tym, kto będzie prezydentem zdecydują nie służby specjalne, nie wojewoda, lecz już za kilka tygodni Wy, mieszkańcy Radomia
— oświadczył Witkowski.
as/PAP
-
Kup aktualny numer „Sieci” w wersji elektronicznej!
E - wydanie tygodnika - to wygodna forma czytania bez wychodzenia z domu, na monitorze własnego komputera. Dostępne są zarówno wydania aktualne jak i archiwalne.
Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. Zapraszamy do czytania!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/411285-prezydent-radomia-straci-urzad-wazna-decyzja-wsa