Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę Człowieka Roku XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę, przyznawaną osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej, wręczył Skvernelisowi premier Mateusz Morawiecki.
48-letni premier Litwy Saulius Skvernelis, urodzony w Kownie prawnik i policjant, jest jednym z najpopularniejszych polityków w kraju.
W rankingach popularności Skvernelis zajmuje czołowe miejsce - tuż po prezydent Dalii Grybauskaite, wyprzedzając przewodniczącego rządzącej partii LVŻS, posła Ramunasa Karbauskisa. Jest wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów w walce o stanowisko prezydenta Litwy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, chociaż swej decyzji o udziale w wyborach jeszcze nie ogłosił.
Saulius Skvernelis jest żonaty, ma córkę i syna. Jego hobby - to sport oraz praca w ogrodzie, interesuje się także historią. Zna język angielski, rosyjski i polski.
W poprzednich latach tytuł Człowieka Roku trafił m.in. do: papieża Jana Pawła II, b.prezydenta Lecha Wałęsy, b.premiera Donalda Tuska, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego czy premiera Węgier Viktora Orbana.
Polskę i Litwę łączą poglądy na UE; jesteśmy za Unią państw suwerennych, których interesy narodowe są należycie reprezentowane; zmiany UE muszą iść w tym kierunku, żeby żadne państwo nie czuło się w Unii dyskryminowane
— mówił Saulius Skvernelis.
Szef litewskiego rządu podkreślał podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, że Polskę i Litwę łączą wspólne poglądy na UE.
Jesteśmy za Unią państw suwerennych, których interesy narodowe są w sposób należyty reprezentowane. Zmiany UE muszą iść w tym kierunku, żeby żadne państwo nie czuło się w Unii dyskryminowane, czy drugiego sortu
— podkreślił.
Zdaniem Skvernelisa wyzwaniem dla obu państw będzie przyszła perspektywa finansowa Unii.
Mam na myśli zmniejszenie finansowania z funduszu spójności, bezpośrednich dopłat do rolnictwa
— podkreślił. Jak dodał, solidarność i uzgadnianie wspólnych stanowisk są w tym kontekście bardzo ważne, a głos tej części Europy musi być słyszalny.
Litewski premier powiedział także, że stanowisko Polski i Litwy w kwestii uchodźców jest zbieżne.
Jesteśmy przeciwko przymusowym przesiedleniom, jesteśmy za umocnieniem zewnętrznych granic, żeby Frontex działał
— mówił.
Jesteśmy za zasadą życzliwej solidarności. My, oczywiście, przyjmujemy uchodźców (), Polska, o ile wiem, trzyma się bardzo kategorycznego podejścia
— mówił Skvernelis.
Opowiadamy się za dialogiem, obie strony powinny słuchać się nawzajem i szukać kompromisów
— zaznaczył.
Skvernelis podkreślił, że litewski rząd „nigdy nie poprze prób nałożenia na Polskę sankcji”.
Premierowi Litwy postawiono także pytanie, które jest hasłem tegorocznego Forum: „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”.
Myślę, że wartości, które nas łączą, są znacznie ważniejsze i mocniejsze. Jeśli będziemy mówili tylko o interesach, zapomniawszy o wspólnych wartościach, myślę, że taka perspektywa będzie bardzo smutna
— ocenił Skvernelis.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/410998-premier-litwy-czlowiekiem-roku-xxviii-forum-ekonomicznego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.