KZN miał być bankiem ziemi. W ramach pionu socjalnego miały być gromadzone niezagospodarowane ziemie państwowych firm.
KZN rozpoczął działalność 11 września 2017 r. Realizował zadania związane m.in. z powstaniem mieszkań na wynajem z opcją docelowego przeniesienia własności w ramach pakietu Mieszkanie Plus stanowiącego element Narodowego Programu Mieszkaniowego.
Umowy w tej sprawie podpisała m.in. Poczta Polska oraz PKP. Organizowano konferencje w tej sprawie, podawano komunikaty do mediów. Były pamiątkowe zdjęcia i uściski dłoni. Działki i budynki, na których miały powstawać mieszkania i domy, miały zostać nabyte przez KZN od Poczty Polskiej i PKP. Ta pierwsza mogła zarobić na tym nawet 40 mln zł.
Dziś nasze źródła w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju mówią o konieczności przesunięcia nadzoru nad Mieszkaniem Plus. Bo KZN się nie sprawdza. Całość, bo do tej pory tylko pion komercyjny, nadzoru nad sztandarowym programem PiS ma przejąć Bank Gospodarstwa Krajowego.
Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości ma zostać zmieniona jesienią tego roku. Pismo w tej sprawie wysłał koordynator Rady Mieszkalnictwa Mirosław Barszcz. Ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku. Przepisy przygotowane zostały w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa pod nadzorem byłego ministra Andrzeja Adamczyka.
W praktyce wiele przewidzianych w ustawie rozwiązań było martwych. Pojawił się np. problem z przekazywaniem za darmo gruntów do KZN. Przedstawiona przez Radę Mieszkalnictwa propozycja zmiany ustawy o KZN miałaby rozwiązać ten problem. Podmiotom, od których przejęte zostaną grunty, zostanie „przekazana rekompensata w wysokości 90 proc. wartości tych gruntów w przypadku gdy przejmie i następnie zbędzie tę nieruchomość”.
Koordynator Rady Mieszkalnictwa wyraża nadzieję, że „planowane przez ustawodawcę zmiany w ustawie o KZN przyśpieszą proces przekazywania nieruchomości do KZN i tym samym pozwolą istotnie zwiększyć skalę inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus”. Barszcz liczy, że wszystkie państwowe podmioty dysponujące gruntami, na których mogą zostać zrealizowane dostępne cenowo inwestycje mieszkaniowe, jeszcze aktywniej niż dotąd włączą się w realizację programu Mieszkanie plus.
Rada Mieszkalnictwa została powołana styczniu br. W jej skład - obok premiera Mateusza Morawieckiego, który jest jej przewodniczącym - weszli m.in. ministrowie: inwestycji i rozwoju; rodziny, pracy i polityki społecznej; finansów; kultury i dziedzictwa narodowego; środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Koordynatorem Rady jest Mirosław Barszcz.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/410740-mieszkanie-plus-bedzie-wyjete-spod-nadzoru-kzn