Publicysta „Sieci” nie bez powodu stwierdza, że zbliżające się wybory samorządowe można postrzegać jako walki szeryfów z gangsterami. Na łamach najnowszego numeru tygodnika przybliża czytelnikom sylwetki osobistości politycznych i „najciekawsze” układy w największych polskich miastach – rozpoczynając od stolicy.
W Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz nie kandyduje na czwartą kadencję, ale o prezydenturę ubiega się szef jej kampanii z 2010 r. – Rafał Trzaskowski. Gronkiewicz-Waltz przez lata była wiceprzewodniczącą PO, Trzaskowski zaś jest od 2016 r. członkiem zarządu krajowego tej partii, więc ciągłość jest oczywista. Także w podkreślaniu osiągnięć ustępującej prezydent. Nieprzypadkowo mówi się więc o ewentualnej pierwszej kadencji Trzaskowskiego jako o czwartej kadencji Gronkiewicz-Waltz. Patryk Jaki walczy zatem w Warszawie właściwie z tandemem Gronkiewicz-Waltz – Trzaskowski. I walczy o to, żeby dokumentacja rządów odchodzącej prezydent mogła być jawna oraz poddana kontroli (trzeba wiedzieć, co i gdzie się znajduje)
—podsumowuje Janecki.
Przed zbliżającymi się wyborami nie można zapomnieć o Trójmieście i aferze Amber Gold. O gdańskim czy trójmiejskim układzie wszystko mówią zeznania świadków komisji ds. Amber Gold. Na przykład dziennikarz Sylwester Latkowski twierdził:
Ja nazywam Trójmiasto »małą Sycylią«. W Trójmieście nikt nie sypie. To jest bardzo hermetyczne środowisko. A politycy jak »małpka zakrywająca oczy«. […] Za OLT Express i Amber Gold stał Jan P. ps. Tygrys oraz Marius Olech. Ten pierwszy to były esbek oraz trójmiejski biznesmen. […] »Tygrys« przyniósł do Mariusa Olecha walizkę, w której było 5 mln zł lub dolarów, a potem te pieniądze zabrał Marcin P. […] U Mariusa Olecha bywał nie tylko »Tygrys«, ale również prominentni politycy, jak np. Jacek Karnowski – prezydent Sopotu”. O istnieniu gdańskiego układu, czyli lokalnej mafii, mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący komisji ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski
—czytamy w artykule Janeckiego.
Publicysta na warsztat bierze również krakowski polityczny światek i trwające w nim przepychanki, ochoczo komentowane w mediach:
W Krakowie, gdzie Jacek Majchrowski rządzi od listopada 2002 r., Małgorzata Wassermann z PiS też miałaby wiele do wyjaśnienia, a swoje kwalifikacje na szeryfa już potwierdziła, przewodnicząc komisji ds. Amber Gold. Jak mówił Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne, w Krakowie mafia reprywatyzacyjna „działa co najmniej od połowy lat 90.”. „W poszczególnych postępowaniach sądowych i w obrocie zreprywatyzowanymi kamienicami w Krakowie uczestniczy wąska grupa deweloperów, prawników, notariuszy, kuratorów i zarządców nieruchomości. Niektóre z tych osób mają bliskie powiązania z lokalnymi politykami. Są też urzędnicy i sędziowie. W tym aspekcie nie różnimy się niczym od Warszawy” – opowiadał Leśniak „Gazecie Krakowskiej” jesienią 2017 r.
Więcej na temat pojedynku szeryfów i gangsterów w zbliżających się wyborach samorządowych w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 3 września 2018, także w formie e-wydania.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej wPolsce.pl.
kk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/410572-walka-szeryfow-z-gangsterami-janecki-o-wyborach