Eksperci Fundacji Batorego jednym głosem z „kastą” sędziowską!! Właśnie orzekli, że że procedura wyboru sędziów Sądu Najwyższego jest procedurą nieważną! Dlaczego? Uznali, że inicjujące ją obwieszczenie Prezydenta RP z 24 maja 2018 r. o wolnych stanowiskach sędziego w SN nie zostało podpisane przez Prezesa Rady Ministrów. Autorzy straszą tez sędziów konsekwencjami za to, że ci chcą klandydować na urząd sędziego SN!
CZYTAJ TAKŻE:Fundacja Batorego na ratunek kaście! Zoll i Matczak straszą sędziów konsekwencjami za udział w reformie sądownictwa
Dotowana Georga Sorosa Fundacja im. Stefana Batorego kolejny raz staje w obronie elit sędziowskich i uderza w polską reformę sądownictwa. Ale czy możemy się dziwić, skoro w grupie ekspertów fundacji znaleźć możemy pupila „kasty” sędziowskiej i jej głównego ideologa prof. Marcina Matczaka! Pod opinią podpisał się także prof. Fryderyk Zoll i inni krytycy „dobrej zmiany”.
Eksperci (!) uznali więc, że będąca obecnie w toku procedura wyboru sędziów Sądu Najwyższego (SN) jest procedurą nieważną, bowiem inicjujące ją obwieszczenie Prezydenta RP z 24 maja 2018 r. o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym nie zostało podpisane (kontrasygnowane) przez Prezesa Rady Ministrów.
W świetle obowiązującej Konstytucji RP każdy akt urzędowy Prezydenta RP, który nie jest prerogatywą, wymaga podpisu Prezesa Rady Ministrów „dla swojej ważności” (art. 144 ust. 2 Konstytucji RP). Nie ma podstaw, aby odejść od takiego rozumienia tego przepisu lub traktować kontrasygnatę jako czynność jedynie techniczną. Nie można również uzależniać obowiązku stosowania kontrasygnaty od uznania danego aktu urzędowego Prezydenta RP za pomocniczy w stosunku do innych czynności. Zatem nieważność obwieszczenia inicjującego procedurę wyboru sędziów SN powoduje nieważność całej procedury wyboru nowych sędziów SN.
– piszą autorzy opinii.
Ta „ciekawa” koncepcja wpisuje się w całą serie opinii, które dezawuują działania prezydenta i podważają kwestie wynikające z jego prerogatyw. Prawnicy związani z totalna opozycją ( w tym także ci podpisani pod tą opinią) podważali już przecież autorytet takich instytucji jak Trybunał Konstytucyjny, czy Krajowej Rady Sądownictwa.
Tak jak wskazywaliśmy w naszym stanowisku z 20 lipca 2018 osoby ubiegające się o urząd sędziego SN w nieważnym postępowaniu konkursowym muszą liczyć się z tym, że powołanie ich na ten urząd będzie nieważne, a tym samym w świetle obowiązującego prawa nie będą sędziami SN.
– czytamy w opinii.
Potem autorzy opinii powtarzają to co wszyscy wiemy. Przekonują więc, że KRS jest organem niekonstytucyjnym, który „zaprzestał realizacji swojej podstawowej funkcji, jaką jest stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Panowie Matczak, Zoll i inni podpisani piszą też o upolitycznieniu KRS, chociaż wcześniej jakoś im to nie przeszkadzało. Ciężko się dziwić, wcześniej zasiadali w niej ich koledzy i współpracownicy. Na koniec, autorzy opinii, straszą więc sędziów, którzy chcą normalnie pracować dla dobra polskiego sądownictwa.
Zaangażowanie się osób kandydujących do Sądu Najwyższego w działania godzące w fundamenty praworządnego państwa stanowi rażące sprzeniewierzenie się wartościom leżącym u podstaw wykonywanych przez nich zawodów: nauczycieli akademickich, sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i prokuratorów. Jak podkreślaliśmy w apelu z 26 lipca 2018 r. czynny współudział w łamaniu Konstytucji i demontażu państwa prawa powinien być w przyszłości brany pod uwagę przy ocenie kwalifikacji etycznych do wykonywania prawniczych zawodów zaufania publicznego.
– czytamy w opinii Fundacji Batorego.
Opinia Matczaka i Zolla jest szokującym przykładem nieuprawnionego nacisku na niezależne sądownictwo i próbę jego reformowania. Groźby wobec sędziów w drastyczny sposób naruszają zasadę niezawisłości sędziowskiej, a polityczne zaangażowanie autorów raportu, dyskwalifikuje ich jako ekspertów.
WB
-
Doskonała lektura na weekend! Tygodnik „Sieci”. A w nim jak zawsze ważne i aktualne tematy, ciekawe teksty i znakomite fotografie.
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl. i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/410243-fundacja-dotowana-przez-sorosa-atakuje-reforme-sn