Z wysłuchania Polski w Radzie UE na temat reformy sądownictwa, które odbyło się 26 czerwca sporządzono 60-stronicowy wewnętrzny, unijny raport. Do dokumentu dotarł RMF FM.
Dzięki dokumentowi można poznać pytania, jakie przedstawiciele 13 państw członkowskich zadali wiceszefowi MSZ Konradowi Szymańskiemu. Najwięcej pytań dotyczyło skargi nadzwyczajnej. Pytały o nią Niemcy, Finlandia, Szwecja, Holandia.
Pytanie Niemiec brzmiało: skąd niecodzienny pomysł skargi nadzwyczajnej i czy nie lepiej byłoby ją znieść
— pisze RMF FM.
Przedstawiciela Danii interesowało czy wprowadzone przez Polskę reformy nie mają celu politycznego. Z kolei przedstawiciel Francji również w imieniu nieobecnego niemieckiego ministra pytał o Sąd Najwyższy i przechodzenie sędziów na wcześniejsze emerytury. Belgia pytała o Trybunał Konstytucyjny, Portugalia i Cypr o izbę dyscyplinarną SN.
Odpowiedzi ministra Konrada Szymańskiego były utrzymane w oficjalnym tonie. Ciekawostką jest to, że minister wykorzystał w swojej argumentacji na forum Rady UE z „Gazety Wyborczej”. Cytaty dotyczyły powołanego przez ministra Zbigniewa Ziobrę na rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba. Wspomniany sędzia sprzeciwił się ministrowi sprawiedliwości i nie wszczął postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Wojciecha Łączewskiego.
Uczciwy i niepodatny na naciski
— pisała „GW”, którą cytował minister Szymański w Radzie UE prawdopodobnie chcąc wskazać, że nawet opozycyjne media pozytywnie wypowiadają się o tej nominacji.
Kolejne wysłuchanie Polski w Radzie UE odbędzie się za ponad dwa tygodnie.
ems/RMF FM
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/410064-wyplynal-raport-z-wysluchania-polski-w-radzie-ue