W ostatnich dniach mieliśmy sporo dyskusji wokół planowanych zmian w ustawie o broni i amunicji. Chodziło w niej głównie o nowe przepisy prawne wprowadzane przy okazji implementacji jednej z unijnych dyrektyw.
Środowiska strzeleckie zwracały jednak uwagę, że projekt zmian wykracza - i to mocno - poza sugestie dyrektywy i w znaczący sposób ograniczając prawo dostępu do broni.
Z informacji portalu wPolityce.pl wynika, że na bezpośrednie polecenie ministra Joachima Brudzińskiego te najbardziej kontrowersyjne zapisy zostaną z projektu wykreślone.
Co zostanie zmienione?
Nie będzie obowiązku dodatkowego znakowania broni, która jest już zarejestrowana.
Ustawodawca odstąpi od nałożenia obowiązku przeprowadzania badań lekarskich oraz przedstawiania zaświadczeń o niekaralności przy rejestrowaniu broni pneumatycznej, broni sygnałowej, broni gazowo-alarmowej o kalibrze powyżej 6 mm, reprodukcji broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania, jak również odstąpienie od konsekwencji za niedopełnienie powyższych obowiązków.
Tylko do kategorii B zostanie ograniczony zakaz posiadania magazynków o dużej pojemności do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu.
Zostanie również usunięty obowiązek zwrotu magazynków o dużej pojemności. Zmieniony projekt jedynie umożliwi ich zwrot w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Nie będzie obowiązku oznakowania broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania.
Reglamentacja gromadzenia w muzeach broni palnej i umożliwienie – dopuszczalnego przez dyrektywę – kolekcjonowania broni palnej kategorii A zostanie zniesiona.
Ministerstwo uznało, że należy odstąpić od doprecyzowania zasad noszenia broni, w tym od zakazu noszenia broni załadowanej poza miejscem zawodów sportowych przez osoby posiadające pozwolenie na broń do celów sportowych.
maf
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/407947-nasz-news-mswia-zmienia-przepisy-ws-dostepu-do-broni