W poniedziałek, w Pałacu Prezydenckim, trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sygnatariuszami listu zawierającego apel o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
Przedstawiciele: Kukiz‘15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński - skierowali do prezydenta list z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Argumentują w nim, że nowela „zabetonuje scenę polityczną”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Mucha: Prezydent Andrzej Duda skłania się do zawetowania zmian w ordynacji do PE
Celem spotkania jest wysłuchanie autorów listu i umożliwienie im przedstawienia swojej argumentacji.
Przypomnijmy, że prezydent Duda ma czas na podjęcie decyzji do 17 sierpnia. Paweł Mucha zaznaczył jednak, że z uwagi na oficjalny wyjazd zagraniczny, decyzja głowy państwa zostanie podjęta „najdalej” do czwartku.
W czwartek po południu prezydent udaje się z sześciodniową wizytą oficjalną do Australii i Nowej Zelandii.
Na briefingu prasowym przed spotkaniem w Pałacu Prezydenckim, Julia Zimmermann z Partii Razem oceniła, że PiS wprowadzając zmiany w ordynacji do PE „po raz kolejny przepchnął złe prawo - pospiesznie, bez konsultacji społecznych i wbrew protestom”. Jej zdaniem, prezes PiS Jarosław Kaczyński „betonuje w ten sposób scenę polityczna i ustawia wybory pod siebie”, a „przy okazji robi prezent Grzegorzowi Schetynie”. Dodała, że w praktyce te zmiany doprowadzą do powstania w Polsce „duopolu”.
Nie ma naszej zgody, nie ma zgody Partii Razem na wieczne rządy PO-PiS. Liczymy na to, że tym razem prezydent zachowa się odpowiedzialnie. Jest jego obowiązkiem zadbać o to, żeby konstytucyjna zasada proporcjonalności została zachowana
— podkreśliła Zimmermann. Jak dodała, jej ugrupowanie apeluje do Andrzeja Dudy o zawetowanie tej ustawy.
Ordynacja powinna pozostać proporcjonalna i nie ma naszej zgody na to, co się wydarzy po wprowadzeniu tych PiS-owskich zmian
— zaznaczyła.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego, dotycząca ordynacji do Parlamentu Europejskiego stanowi, że w każdym z 13 okręgów wyborczych w wyborach do europarlamentu będzie do zdobycia określona liczba - co najmniej 3 - mandatów do PE.
wkt/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/407783-politycy-rozmawiaja-z-prezydentem-o-ordynacji-do-pe