Zwiększone wydatki na usuwanie barier architektonicznych oraz „urlopy wytchnieniowe” dla opiekunów osób niepełnosprawnych - to niektóre punkty program wsparcia dla niepełnosprawnych, który przedstawił w piątek kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Resort edukacji odpowiada na zarzuty Trzaskowskiego: MEN nikogo nie wyklucza i nie segreguje. Edukacja włączająca jest priorytetem
Podczas piątkowej konferencji prasowej przed Instytutem Głuchoniemych na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie, kandydat PO i N na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski stwierdził, że rząd PiS „wprowadza mnóstwo chaosu w nasze życie, niszcząc niektóre z obszarów, które do tej pory rozwijały się bez zarzutu, jak choćby edukacja”.
Nie przestrzega praw kobiet, wycofał dyżury weekendowe w przychodniach zdrowia, wprowadza chaos w planowaniu przestrzennym
— ocenił. Jak dodał, „my się będziemy starali zrobić w samorządzie tyle, ile się da, żeby wszystko to, co robi PiS, przywrócić do normalności”.
Po pierwsze będziemy chcieli wprowadzić specjalne urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, tak żeby grupa wyspecjalizowanych asystentów mogła pomóc takim rodzicom, żeby oni na kilka dni mogli odetchnąć i odpocząć, albo w wyspecjalizowanych placówkach, albo w domu - zależnie od życzeń rodziców
— powiedział Trzaskowski.
Drugą propozycją jest - mówił kandydat - „rozwijanie transportu dla osób z niepełnosprawnościami”. Trzaskowski chciałby zapewnić im „specjalną pulę darmowych przejazdów taksówkami, oczywiście na koszt samorządu”.
Zaproponował także zatrudnianie takich osób w placówkach samorządowych.
Chcielibyśmy, żeby w najbliższych latach, zarówno ratusz jak i dzielnice, zatrudniły co najmniej pięćset osób z niepełnosprawnościami, po to, żeby po pierwsze dbać o równouprawnienie, a z drugiej strony, żeby zadbać o ścisłą integrację osób z niepełnosprawnościami w naszym społeczeństwie, poprzez właśnie możliwość podjęcia pracy
— zaznaczył Trzaskowski.
Uczestnicząca w konferencji autorka petycji pt. „Pozwólcie wszystkim dzieciom uczyć się na terenie szkoły”, Monika Mamulska zaapelowała do minister edukacji Anny Zalewskiej o „doprecyzowanie przepisów”. Jak wyjaśniła, chodzi o to, aby „z przepisów jasno wynikało, że nauczanie indywidulane i dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi może odbywać się na terenie szkoły”.
Autorzy zamieszczonej na stronach internetowych petycji żądają „natychmiastowego doprecyzowania zapisów Rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej z 9 i 28 sierpnia 2017 roku, które pozwoliłyby na zagwarantowanie uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, realizacji nauczania indywidualnego na terenie szkoły.
Apeluję do minister edukacji, żeby nie zabierała szans dzieciom na starcie, tylko dała im wsparcie na starcie
— mówiła Mamulska.
Trzaskowski poparł apel o podpisanie się pod petycją w tej sprawie.
Każdy z nas, kto ma dzieci, był świadkiem takiej pozytywnej integracji, w tej chwili rząd PiS wyklucza taką możliwość wyłączając nauczanie indywidualne ze szkół, nie dając na to pieniędzy
— powiedział. Zapowiedział, że w samorządzie warszawskim „na pewno znajdą się pieniądze na to, żeby opłacić dodatkowych nauczycieli, żeby dzieci z niepełnosprawnościami mogły zostać w naszych szkołach”.
Pytany o szacowane koszty realizacji swoich propozycji, Trzaskowski poinformował, że roczne wydatki na usuwanie barier architektonicznych wzrosłyby z dwóch do sześciu milionów złotych.
Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące nauczycieli dodatkowych, żeby można było kontynuować nauczanie indywidualne w szkołach, to jest to koszt około czterech milionów złotych miesięcznie
— wyliczał.
Dodał, że trwają obliczenia wydatków na urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób niepełnosprawnych i „pulę” na ich darmowe przejazdy taksówkami.
ak/PAP
-
W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Stanisław Janecki w artykule „Skarżący do Niemca” pisze, że odwoływanie się do Niemców jako ostatecznej instancji, także moralnej, jest jedną z najbardziej perfidnych metod walki z własnym państwem. To trzeba przeczytać!
Do najnowszego wydania tygodnika „Sieci” został dołączony specjalny DODATEK Z OKAZJI: ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/406558-trzaskowski-wymyslil-program-dla-niepelnosprawnych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.