Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Wiesław Johann nie ma wątpliwości, że decyzja Sądu Najwyższego o zawieszeniu trzech przepisów ustawy o SN jest nieporozumieniem. Przekonuje też, że Sąd Najwyższy nie może wykorzystywać zapisów Kodeksu Postępowania Cywilnego z zapisami konkretnych ustaw.
Sąd Najwyższy poinformował dziś, że „zawiesza” w obowiązywaniu trzy przepisy z ustawy o Sądzie Najwyższym. Powołano się na osobliwy w kontekście ustawy o SN art. 755 Kodeksu Postępowania Cywilnego.
To zdumiewająca decyzja. Kompletnie tego nie rozumiem.Co ma wspólnego Kodeks Postępowania Cywilnego do kwestii wyborów sędziów? Powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydenta i wprost wynika z konstytucji. Natomiast zasady powoływania sędziów określa ustawa. Jedyną ustawa określającą wybór sędziów to ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Procedura cywilna nie ma tu nic do gadania. To jakaś kombinacja w sądzie Najwyższym.
– powiedział portalowi wPolityce.pl Wisław Johann, wiceprzewodniczący KRS.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Wildstein o decyzji Sądu Najwyższego: Sędziowie zapominają, że to nie oni są prawem. Od tego jest władza ustawodawcza
Na pytanie, czy w Polsce znana jest instytucja „zawieszania” ustaw przez Sąd Najwyższy, sędzia Johann nie miał wątpliwości.
Nie istnieje taka instytucja. Parlament może na jakiś czas wprowadzić nieobowiązywanie ustawy, ale musi to zrobić drogą ustawową, a nie poprzez decyzję organu administracyjnego, czy sądowego. To jest głębokie nieporozumienie. To nie ma nic wspólnego z procedurą cywilną.
– doał sędzia Johann
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/406381-wiceprzewodniczacy-krs-miazdzy-decyzje-sn