Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji. Od głosu wstrzymało się 50 senatorów PiS m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Adam Bielan oraz Jan Maria Jackowski.
Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza referendum ogólnokrajowe za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Większość bezwzględna konieczna do wyrażenia zgody na zarządzenie referendum wynosiła w środowym głosowaniu 47 głosów.
Za wyrażeniem zgody przez Senat na zaproponowane przez prezydenta Dudę referendum opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52.
W 63 osobowym klubie PiS, w głosowaniu wzięło udział 59 senatorów. 9 było za wnioskiem prezydenta, nikt nie był przeciw, 50 senatorów wstrzymało się od głosu, 4 nie głosowało.
Za wnioskiem prezydenta byli senatorowie PiS: Rafał Ambrozik, Jerzy Chróścikowski, Zbigniew Cichoń, Wiesław Dobkowski, Mieczysław Golba, Andrzej Kamiński, Tadeusz Romańczuk, Andrzej Stanisławek, Jan Żaryn.
Od głosu wstrzymali się: Adam Bielan, Grzegorz Bierecki, Przemysław Błaszczyk, Aleksander Bobko, Grzegorz Czelej, Jerzy Czerwiński, Dorota Czudowska, Robert Gaweł, Adam Gawęda, Stanisław Gogacz, Arkadiusz Grabowski, Jan Hamerski, Jan Maria Jackowski, Stanisław Karczewski, Maria Koc, Tadeusz Kopeć, Małgorzata Kopiczko, Waldemar Kraska, Maciej Łuczak, Józef Łyczak, Ryszard Majer, Robert Mamątow, Marek Martynowski, Łukasz Mikołajczyk, Andrzej Mioduszewski, Andrzej Misiołek, Krzysztof Mróz, Jarosław Obremski, Bogusława Orzechowska, Andrzej Pająk, Grzegorz Peczkis, Marek Pęk, Wojciech Piecha, Michał Potoczny, Zdzisław Pupa, Konstanty Radziwiłł, Jarosław Rusiecki, Czesław Ryszka, Janina Sagatowska, Michał Seweryński, Krzysztof Słoń, Aleksander Szwed, Antoni Szymański, Rafał Ślusarz, Artur Warzocha, Kazimierz Wiatr, Jacek Włosowicz, Andrzej Wojtyła, Alicja Zając, Józef Zając.
Nie głosowali: Anna Maria Anders, Margareta Budner, Leszek Piechota, Krystian Probierz.
W 30 osobowym klubie PO głosowało 27 senatorów - wszyscy byli przeciw, 3 senatorów nie wzięło udziału w głosowaniu.
Przeciw głosowali: Mieczysław Augustyn, Ryszard Bonisławski, Bogdan Borusewicz, Leszek Czarnobaj, Robert Dowhan, Jarosław Duda, Jerzy Fedorowicz, Piotr Florek, Tomasz Grodzki, Maciej Grubski, Wiesław Kilian, Kazimierz Kleina, Bogdan Klich, Andrzej Kobiak, Władysław Komarnicki, Aleksander Pociej, Marian Poślednik, Marek Rocki, Jadwiga Rotnicka, Jan Rulewski, Sławomir Rybicki, Waldemar Sługocki, Grażyna Sztark, Piotr Wach, Jerzy Wcisła, Barbara Zdrojewska, Piotr Zientarski.
W głosowaniu nie wzięli udziału senatorowie PO: Barbara Borys-Damięcka, Maria Pańczyk-Pozdziej, Przemysław Termiński.
Senatorowie niezrzeszeni podzielili się w głosowaniu: jeden była za, 3 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Lidia Staroń nie głosowała.
Przeciw wnioskowi o referendum byli: Waldemar Bonkowski, Jan Filip Libicki oraz Grzegorz Napieralski. Marek Borowski i Jan Dobrzyński wstrzymali się od głosu. Za wnioskiem o referendum był Stanisław Kogut.
Nikt z senatorów PiS nie głosował przeciwko inicjatywie prezydenta. Od początku, kiedy p. prezydent zgłosił tę inicjatywę, mówiliśmy w pełni przekonani, że idea jest bardzo dobra, potrzebna, że debata wokół konstytucji jest niezbędna i powinna objąć jak najszerszą grupą osób. (…) Bardzo szanujemy tę inicjatywę prezydenta i jeszcze raz chce podkreślić, że żaden z senatorów PiS nie głosował przeciwko tej inicjatywie
– powiedział na konferencji prasowej marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
My senatorowie PiS nie głosowaliśmy również przeciwko inicjatywie prezydenta Bronisława Komorowskiego, bo wiemy jak z punktu widzenia Polaków ważna jest inicjatywa referendum. Bo referendum to najwyższą formą decyzji i wypowiedzi obywateli
– przypomniał.
Bardzo szanujemy decyzje prezydenta. (…) Dziwię się, że senatorowie PO tak chętnie głosowali za referendum Bronisława Komorowskiego, które miało wyłącznie cel polityczny i egoistyczny, a dziś głosowali przeciw inicjatywie prezydenta Dudy. Liczyłem na to, że senatorowie PO wzniosą się ponad nienawiść, którą wczoraj widzieliśmy, że wzniosą się ponad walkę polityczna i wstrzymają się od głosu. (…) To tez świadczy, ze PO z drugiego członu nazwy wiele nie zostawiła
– zaznaczył Karczewski.
Marszałek Senatu przypomniał wysokie koszty referendum zainicjowanego przez Bronisława Komorowskiego (70 mln zł).
Koszt referendum prezydenta Andrzeja Dudy tez był wysoki , zapewne ponad 100 mln, to też miało duży wpływ na naszą decyzję. Jak widzicie, senatorowie Pis mnie miało dyscypliny, 10 senatorów głosowało za referendum. To też pokazuje, jak demokratyczną i wolną partią jest PiS w przeciwieństwie do PO
– przyznał.
Ta decyzja nie była łatwa. Analizowaliśmy wszystkie aspekty do samego końca. Tę decyzję podjęliśmy w porozumieniu z samym kierownictwem przed samym głosowaniem
– podkreślił Karczewski.
Inicjatywa prezydenta już przyniosła owoce. (…) Pokazuje, ze debata wokół zmian w konstytucji jest konieczna. Jestem przekonany, że razem z p. prezydentem dalej będziemy pracować nad zmianą konstytucji. Myślę, że dołącza się do tego politycy z innych opcji politycznych
– zaznaczył.
Nie można zniszczyć tego kapitału. Będziemy pracować, nie wiem jeszcze, w jakiej formie będzie toczyć się ta debata. Na pewno jest konieczna. (…) Na pewno tę pracę będziemy kontynuować
– dodał.
Zapytany o powody wstrzymania się od głosu, wyjaśnił:
Nie wstrzymałem się od głosu w obawie przed klapą, bo klapą było nieudane referendum Bronisława Komorowskiego. To referendum w badaniach cieszyło się dużą większa akceptacją i gotowością Polaków do udziału.
Jak przyznał marszałek Senatu:
Głównie termin i koszty przechyliły szalę w stronę decyzji, którą podjęliśmy.
Po czym podkreślił:
Na pewno to nie jest porażka prezydenta Andrzeja Dudy. Sukcesem Andrzeja Dudy jest rozpoczęcie tej debaty.
gah
-
Polecamy nowy numer największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „Sieci”, w sprzedaży od 23 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/405332-wniosek-prezydenta-ws-referendum-konsultacyjnego-odrzucony