Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego to decyzja pana prezydenta. Takiej decyzji nie ma
— powiedział na antenie TOK FM rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
Opozycja musiałaby do pewnych spraw podejść odpowiedzialnie
— zastrzegł.
Odnosząc się do referendum konsultacyjnego ws. konstytucji, podkreślił:
Prezydent będzie ważył różne racje.
Jak zaznaczył:
Pytania dotyczą różnych sfer. (…) Niełatwo było wybrać 10 pytań, by umieścić je w referendum, a z drugiej strony , żeby nie było ich za dużo.
Zapytany o to, co będzie w przypadku odrzucenia wniosku prezydenta przez Senat, powiedział:
Po prostu senatorowie nie dadzą szansy Polakom, żeby się wypowiedzieli w referendum. (…) Mają do tego prawo, ale Polacy mogą powiedzieć, że nie dają nam wypowiedzieć się w ważnej sprawie.
Rzecznik prezydenta został również zapytany o zapowiedzi totalnej opozycji nt. postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu.
Opozycja różne rzeczy zapowiada. Trudno się szykować na coś, co prezydenta nie dotyczy, bo prezydent nie złamał konstytucji
— powiedział Łapiński.
Opozycja ma problem z realizacją swojej zapowiedzi ws. Trybunału Stanu, nawet jak rządzi. (…) Nie ma żadnych przesłanek co do prezydenta Andrzeja Dudy
— dodał.
Minister odniósł się też do statusu prod. Gersdorf.
Prezes Gersdorf przeszła w stan spoczynku. (…) W samej konstytucji jest opisane, w jakich wypadkach jest przerywana kadencja. W przypadku I SN 6-letnia kadencja jest w konstytucji, natomiast w pozostałych kwestiach jest odesłanie do ustawy
— podkreślił.
Dziś prezesem z mocy ustawy jest sędzia Iwulski
— przypomniał Krzysztof Łapiński.
gah
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/404916-lapinski-o-ew-odrzuceniu-wniosku-prezydenta