Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy przekroczyli 65. rok życia złożyli wniosek o wydłużenia przejścia w stan spoczynku, ale nie dopełnili wymagań formalnych. Nie przedstawili zaświadczeń lekarskich i innych dokumentów potrzebnych, których należy dostarczyć jak wynika z ustawy. Dziwne zachowanie
— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Tomasz Rzymkowski poseł Kukiz ‘15.
wPolityce.pl: Okazuje się, że sędzia SN Józef Iwulski skazywał opozycjonistów w stanie wojennym. Co powinien zrobić?
Tomasz Rzymkowski: Tak, to było kłamstwo. Przekonywał opinię publiczną, że bronił opozycjonistów. Okazało się, że jest zupełnie inaczej. Pytanie, co powinien zrobić sędzia Iwulski jest bardzo trudne. Na szczęście nie jestem nim. Nie chciałbym być na jego miejscu. Przyszłość sędziego Iwulskiego rysuje się jednoznacznie.
Jak?
Powinien przejść w stan spoczynku i zakończyć karierę sędziowską. To kompromisowe rozwiązanie dla niego.
Dlaczego Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała nie tylko sędziego Iwulskiego, ale i sędziego Zabłockiego?
Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy przekroczyli 65. rok życia złożyli wniosek o wydłużenia przejścia w stan spoczynku, ale nie dopełnili wymagań formalnych. Nie przedstawili zaświadczeń lekarskich i innych dokumentów potrzebnych, których należy dostarczyć jak wynika z ustawy. Dziwne zachowanie. Jakby wyruszyć w podróż i nie dotrzeć do celu. Stąd taka, a nie inna ocena Krajowej Rady Sądownictwa w przypadku sędziego Iwulskiego czy sędziego Zabłockiego. Przypomnę, że ci dwaj sędziowie nie dopełnili wymogów formalnych.
Pani prof. Małgorzata Gersdorf po powrocie z urlopu będzie I prezes SN czy też I prezes SN w stanie spoczynku?
To jest dość duży problem. Z punktu widzenia administracji rządowej czy ustawodawcy pani Gersdorf jest w stanie spoczynku. Według konstytucji jest I prezes SN, ponieważ kadencja jest sześcioletnia i nie ma żadnych przepisów, które by ją skracały. Z punktu widzenia sędziów SN, którzy już w tej sprawie się wypowiadali cały czas pełni funkcję I prezes SN. Mamy dość duży problem.
Jak go można rozwiązać? Prezydent jest go w stanie rozwiązać powołując innego I prezesa SN?
Jest to rzeczywiście jakaś alternatywa. Jednak to rozwiązanie jest bardzo trudne do przeprowadzenia. Kukiz ‘15 ostrzegał przed taką sytuacją od ubiegłego roku. Złożyliśmy w Sejmie poprawkę, która miała nie dopuścić do takiej sytuacji. Poprawka zakładała, że przepisy emerytalne dotyczące sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia dotyczą wszystkich sędziów za wyjątkiem I prezes SN. Zawarliśmy w poprawce przepis, że I prezes SN do końca kadencji sprawuje swoją funkcję bez względu na wiek emerytalny. Przeciwko tej poprawce głosował PiS i PO.
Not. TP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/404092-nasz-wywiad-rzymkowski-o-sedzim-iwulskim