Orędzie prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym nie jest przedmiotem debaty; dyskusja się nie odbyła, więc zgłaszanie zastrzeżeń jest bezzasadne - powiedział PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka, odnosząc się do zgłoszonego przez posła N Witolda Zembaczyńskiego zastrzeżenia do protokołu ZN.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił w piątek orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym zwołanym w związku z obchodami 550-lecia polskiego parlamentaryzmu oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadzenie odbyło się na dziedzińcu Zamku Królewskiego.
Wystąpienia prezydenta wysłuchali parlamentarzyści: PiS i Kukiz‘15, a także przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim oraz reprezentanci parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Nieobecni w czasie orędzia - w proteście przeciwko łamaniu zasad parlamentaryzmu i praworządności - byli natomiast posłowie i senatorowie PO, posłowie Nowoczesnej i PSL-UED.
Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, który pozostał na posiedzeniu ZN, chciał złożyć zastrzeżenie do protokołu Zgromadzenia. Zembaczyński napisał w dokumencie:
Niniejszym wnioskuje o uzupełnienie protokołu ze Zgromadzenia Narodowego z dnia 13 lipca 2018 r. i żądam odnotowania w protokole, że demokratyczna opozycja - kluby poselskie Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe - Unia Europejskich Demokratów opuściły to Zgromadzenie na znak protestu wobec łamania zasad parlamentaryzmu oraz bezprawia konstytucyjnego w Naszej Ojczyźnie Polsce.
Zastrzeżeń nie wniesiono, w związku z tym stwierdzam, że Zgromadzenie Narodowe przyjęło protokół
— powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Zembaczyński napisał na Twitterze:
(Kuchciński) patrzył na mnie stojącego i wołającego z wnioskiem w ręku, kłamiąc: zastrzeżeń nie widzę i zamykam posiedzenie. Taki jest dziś obraz niemego parlamentaryzmu i państwa PiS.
Poseł Nowoczesnej poinformował również, że „domaga się” uwzględnienia swojego wystąpienia ws. zastrzeżeń do protokołu i uwzględnienia go w sprawozdaniu. stenograficznym.
Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu podkreślił w rozmowie z PAP, że „w kwestii zastrzeżeń do protokołu Zgromadzenia Narodowego, regulamin Zgromadzenia odsyła do Regulaminu Sejmu”.
Co prawda artykuł 176 ust. 5 Regulaminu Sejmu przewiduje, że poseł biorący udział w dyskusji może zgłosić poprawki do sporządzonego protokołu, ale orędzia prezydenta wygłaszanego przed Zgromadzeniem Narodowym - a taki był cel zwołania dzisiejszych obrad - nie czyni się przedmiotem debaty (wynika to wprost z art. 140 Konstytucji)
— zaznaczył Grzegrzółka.
Jak dodał, oznacza to, że „skoro dyskusja się nie odbyła, to zgłaszanie zastrzeżeń do treści protokołu jest bezzasadne”.
W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/403780-szef-cis-odpowiada-na-zarzuty-zembaczynskiego-ws-zn